Μετά την εκλογές για την ανάδειξη νέου προέδρου της ΟΝΝΕΔ, που έγιναν στις 18 Απριλίου και στις οποίες η βάση των νεολαίων της Ν.Δ. εξέλεξε πρόεδρο τον Ανδρέα Παπαμιμίκο, σειρά έχουν οι εκλογές στις τοπικές οργανώσεις της ΟΝΝΕΔ.
Οι εκλογές θα διεξαχθούν, κατά πιθανότητα, στα μέσα Ιουνίου, λίγες ημέρες πριν από το Συνέδριο της Νέας Δημοκρατίας.
Έτσι εκτός από τις εσωκομματικές εκλογές του κόμματος και οι νεολαίοι της Ν.Δ σε όλη την Ελλάδα θα κληθούν να εκλέξουν τους Προέδρους, τους Γραμματείς και τα μέλη των Νομαρχιακών Επιτροπών και των Τοπικών Γραμματειών της ΟΝΝΕΔ.
Η εκλογή των οργάνων θα γίνει από την βάση της νεολαίας, όπως πραγματοποιήθηκε και η διαδικασία για την εκλογή του προέδρου της ΟΝΝΕΔ.
Χθες, στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του ΘΡΑΚΗΝΕΤ, ο Θέμης Τζατζαΐρης γνωστοποίησε και επίσημα την υποψηφιότητα του για την θέση του Προέδρου της Νομαρχιακής Επιτροπής ΟΝΝΕΔ Έβρου.
Ο Θέμης Τζατζαΐρης γεννήθηκε στην Αλεξανδρούπολη το 1982 και είναι γιος του Κωνσταντίνου Τζατζαΐρη και της Νομαρχιακής Συμβούλου Ελένης Δημούδη.
Είναι απόφοιτος της Ιατρικής Σχολής Αλεξανδρούπολης και σαν φοιτητής ήταν από τα ενεργά στελέχη της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ ενώ είναι και μέλος της Τ.Γ. ΟΝΝΕΔ Αλεξανδρούπολης.
Λόγω της ενασχόλησης του με την τοπική ΔΑΠ και των σχέσεων του με φοιτητές που σπουδάζουν στην πόλη μας, υποστηρίζεται από την συντριπτική πλειοψηφία των ΔΑΠιτών ενώ την υποψήφιοτητά του στηρίζει και ο σημερινός πρόεδρος της Νομαρχιακής ΟΝΝΕΔ, Γιώργος Γεωργιάδης.
Σύμφωνα με πληροφορίες υποψήφιος για Πρόεδρος Ν.Ε. ΟΝΝΕΔ Έβρου θα είναι και ο Γραμματέας της Τ.Γ. ΟΝΝΕΔ Αλεξανδρούπολης και Πρόεδρος του Τοπικού Συμβουλίου Νέων Αλεξ/πολης, Κωνσταντίνος Εξακουστός.
Και οι δύο υποψήφιοι είχαν στηρίξει για πρόεδρο τον Ανδρέα Παπαμιμίκο στις πρόσφατες εκλογές.
Οι εκλογές θα διεξαχθούν, κατά πιθανότητα, στα μέσα Ιουνίου, λίγες ημέρες πριν από το Συνέδριο της Νέας Δημοκρατίας.
Έτσι εκτός από τις εσωκομματικές εκλογές του κόμματος και οι νεολαίοι της Ν.Δ σε όλη την Ελλάδα θα κληθούν να εκλέξουν τους Προέδρους, τους Γραμματείς και τα μέλη των Νομαρχιακών Επιτροπών και των Τοπικών Γραμματειών της ΟΝΝΕΔ.
Η εκλογή των οργάνων θα γίνει από την βάση της νεολαίας, όπως πραγματοποιήθηκε και η διαδικασία για την εκλογή του προέδρου της ΟΝΝΕΔ.
Χθες, στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του ΘΡΑΚΗΝΕΤ, ο Θέμης Τζατζαΐρης γνωστοποίησε και επίσημα την υποψηφιότητα του για την θέση του Προέδρου της Νομαρχιακής Επιτροπής ΟΝΝΕΔ Έβρου.
Ο Θέμης Τζατζαΐρης γεννήθηκε στην Αλεξανδρούπολη το 1982 και είναι γιος του Κωνσταντίνου Τζατζαΐρη και της Νομαρχιακής Συμβούλου Ελένης Δημούδη.
Είναι απόφοιτος της Ιατρικής Σχολής Αλεξανδρούπολης και σαν φοιτητής ήταν από τα ενεργά στελέχη της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ ενώ είναι και μέλος της Τ.Γ. ΟΝΝΕΔ Αλεξανδρούπολης.
Λόγω της ενασχόλησης του με την τοπική ΔΑΠ και των σχέσεων του με φοιτητές που σπουδάζουν στην πόλη μας, υποστηρίζεται από την συντριπτική πλειοψηφία των ΔΑΠιτών ενώ την υποψήφιοτητά του στηρίζει και ο σημερινός πρόεδρος της Νομαρχιακής ΟΝΝΕΔ, Γιώργος Γεωργιάδης.
Σύμφωνα με πληροφορίες υποψήφιος για Πρόεδρος Ν.Ε. ΟΝΝΕΔ Έβρου θα είναι και ο Γραμματέας της Τ.Γ. ΟΝΝΕΔ Αλεξανδρούπολης και Πρόεδρος του Τοπικού Συμβουλίου Νέων Αλεξ/πολης, Κωνσταντίνος Εξακουστός.
Και οι δύο υποψήφιοι είχαν στηρίξει για πρόεδρο τον Ανδρέα Παπαμιμίκο στις πρόσφατες εκλογές.
ΣΧΟΛΙΑ
Μπορείτε να σχολιάσετε μέσω Facebook ή Blogger (Google) επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα από πάνω