Ο Φοίνικας Σύρου λύγισε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε 3-0 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης για την 4η αγωνιστική της Volley League 2018-2019.

Η πρώτη παρουσία του Φοίνικα Σύρου στην Ερμούπολη και το ντεμπούτο του Ράτκο Παβλίσεβιτς συνοδεύτηκαν με εντυπωσιακή νίκη επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με 3-0 σετ σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League 2018-19.

Με πρωταγωνιστές τον Παναγιώτη Παπαδόπουλο και τον Βραζιλιάνο Εβάντρο ο Φοίνικας ήταν αποτελεσματικός μετά τον 20ό πόντο κάθε σετ και λύγισε την αντίσταση του Εθνικού ο οποίος στο 1ο σετ προηγήθηκε 20-18 και στο 2ο σετ 20-17 αλλά δεν κατάφερε να πάρει το σετ που θα τον κρατούσε στον αγώνα.

Για τον Φοίνικα ο Εβάντρο σημείωσε 18 πόντους με 14/24 τελειωμένες επιθέσεις και 4 άσσους, ο Ντόκιτς είχε 17 με 16/31 και ο Παπαδόπουλος 14 πόντους με 10/17 και 4 μπλοκ. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης γνώρισε την πρώτη του ήττα καθώς υστέρησε στην υποδοχή με αποτέλεσμα να βγει νοκ άουτ ο Γκμίτροβιτς αλλά και όλα τα επιθετικά πλάνα του Σάκη Μουστακίδη. Κορυφαίος του Εθνικού ήταν ο Ριζόπουλος καθώς ήταν ο μόνος που πάλεψε και επιθετικά και στο σερβίς.

Στο 1ο σετ ο Εθνικός πήρε προβάδισμα με 10-8 με τον Γκμίτροβιτς αλλά ο ίδιος παίκτης έχασε το σερβίς και ο Φίλιο βρήκε την ευκαιρία να κάνει την ανατροπή για τον Φοίνικα με 13-12. Ακολούθησαν γεμάτες μονομαχίες στο φιλέ και με την δύσκολη επίθεση του Ριζόπουλου και τον άσσο του Τουράνιανιν ο Εθνικός ξέφυγε 17-14. Με τον Φρίσεν οι ακρίτες κράτησαν για τελευταία φορά το προβάδισμα 20-18. Από εκεί και πέρα άρχισε η αντεπίθεση του Φοίνικα με τα φοβερά σερβίς του Εβάντρο. Έγινε συνολικό σερί 5-0 με άσσο και επίθεση του Βραζιλιάνου και πόντο του Παπαδόπουλου και ο Φοίνικας ξέφυγε 23-20. Ο Εβάντρο έχασε το σερβίς (23-21) και το σετ τελείωσε 25-21 με δύο επιθέσεις του Παπαδόπουλου.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Παπαδόπουλο να δίνει ρεσιτάλ στο σερβίς και να φέρνει προβάδισμα 6-2 για τον Φοίνικα. Ο Εθνικός επέστρεψε με τον Γκμίτροβιτς και ισοφάρισε 7-7. Ακολούθησαν και πάλι μονομαχίες πόντο πόντο. Ο Ντόκιτς έκανε το 16-15 αλλά ο Εβάντρο έχασε το σερβίς (16-16) και ο Ριζόπουλος στο καλύτερο σερί του Εθνικού στον αγώνα έτρεξε 4-0 για το 19-16 και 20-17. Όμως και πάλι ο Φοίνικας επέστρεψε χάρις το σερβίς του. Αυτή τη φορά με τον Ντόκιτς που εν μέσω αποθέωσης από τους Συριανούς σκόρπισε την υποδοχή του Εθνικού και οι Παπαδόπουλος, Εβάντρο τελείωναν εύκολα τις κόντρα επιθέσεις. Με σερί 4-0 ο Φοίνικας προσπέρασε 21-20. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 24-22 με τον Εβάντρο αλλά ο Εθνικός σε μία τελευταία αντίσταση ισοφάρισε 24-24 με τον Ριζόπουλο. Ο Φοίνικας δεν έχασε το προβάδισμα προηγήθηκε και 25-4 με τον Χήρα, ενώ στο 25-25 η επίθεση του Ντόκιτς και ο άσσος του Εβάντρο τελείωσαν το σετ 27-25 για το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ η δουλειά του Φοίνικα έγινε πιο εύκολη όταν με καλό σερί 4-0 από αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις προηγήθηκε 7-3 και αργότερα 10-5. Ο Εθνικός σε μία τελευταία προσπάθεια για να πάρει ένα σετ προηγήθηκε 11-10 με τον πολύ καλό Ριζόπουλο που οικοδόμησε σερί 6-0. Η χαρά για τους ακρίτες δεν κράτησε πολύ καθώς οι Συριανοί απάντησαν με τους Παπαδόπουλο, Εβάντρο και σερί 5-0 που τους έφερε και πάλι στη θέση του οδηγού 15-11. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και ο αγώνας τελείωσε 25-21 με την επίθεση του Ντόκιτς.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 27-25, 25-21)

Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 7 άσσους, 44 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 10 άσσους, 31 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης δήλωσε: «Τα δύο πρώτα σετ τα χάσαμε στις λεπτομέρειες. Δεν είμαστε έτοιμοι ακόμη για να παίξουμε μετά τον 20ό πόντο. Τα λάθη μας αυτά οφείλονται και στην απειρία και στο ότι δεν είμαστε συγκεντρωμένοι στο κομμάτι της τακτικής. Ο Φοίνικας κέρδισε δίκαια, όμως έχουμε πάρα πολύ δρόμο μπροστά μας. Σίγουρα πρέπει να σταματήσουμε να κάνουμε αυτά τα λάθη και να είμαστε περισσότερο συγκεντρωμένοι πάνω στην τακτικοί μας».

Ο τεχνικός του Φοίνικα Ράτκο Παβλίσεβιτς για την πρώτη νίκη της ομάδας του και το ντεμπούτο του είπε: «Είναι ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα για εμάς καθώς δεν είχαμε παιχνίδια στα πόδια μας. Κάναμε νέα αρχή και εγώ και η ομάδα και δώσαμε χαρά στην διοίκηση και στον κόσμο. Μετά τον αγώνα με τον Παμβοχαϊκό είχαμε ρεπό και αυτοί οι πόντοι είναι πολύ σημαντικοί. Θέλουμε να βελτιώσουμε κάποια πράγματα στο παιχνίδι μας και όλο αυτό το χρονικό διάστημα δουλεύουμε πάνω σ’ αυτά που έχουμε δει. Συγχαρητήρια στα παιδιά για την εμφάνισή τους και τη νίκη τους. Συγχαρητήρια στους αντιπάλους μας για την εμφάνισή τους».

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χήρας 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Φίλιο 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Εβάντρο 18 (14/24 επ., 4 άσσοι, 27% υπ.- 20% άριστες), Λέσκοφ 1 (μπλοκ), Ντόκιτς 17 (16/31 επ., 1 άσσος), Παπαδόπουλος 14 (10/17 επ., 4 μπλοκ, 56% υπ.- 26% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 38% υπ.- 25% άριστες), Φωτιάδης, Βουλκίδης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Στρούγκαρ 1 (άσσος), Γκμίτροβιτς 10 (9/26 επ., 1 άσσος), Φριέσεν 8 (4/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 42% υπ.- 16% άριστες), Τουρανιάνιν 7 (5/8 επ., 2 άσσοι), Στίγγας 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Ριζόπουλος 13 (11/16 επ., 2 άσσοι, 64% υπ.- 27% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 35% υπ.- 6% άριστες), Βλαχόπουλος 1 (άσσος).

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Ηρακλής - Ολυμπιακός 2-3 (22-25, 27-25, 24-26, 25-22, 13-15)
Παμβοχαϊκός - ΑΟΠ Κηφισιάς 3-1 (27-29, 26-24, 25-23, 25-23)
Φοίνικας Σύρου - Εθνικός Αλεξ/πολης 3-0 (25-21, 27-25, 25-21)
Α.Ε. Κομοτηνής - ΑΕΚ 3-1 (25-23, 25-23, 22-25, 25-21)

ΣΧΟΛΙΑ

Μπορείτε να σχολιάσετε μέσω Facebook ή Blogger (Google) επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα από πάνω

Ακολουθήστε το Alexandroupoli Online
Google News | Facebook | Twitter | Instagram | Linkedin | Pinterest

[ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ]$type=three$count=6$meta=0$snip=0$cate=0$rm=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$show=page$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

Όνομα

Αγγελίες,10,Αγροτικά,601,Αγωγοί,117,Αθλητικά,2040,Αλεξανδρούπολη,8405,Άμυνα,341,Ανακύκλωση,33,ΑΝΕΛ,58,Απεργίες,144,Άρθρα - Απόψεις,3009,Αστυνομικά,486,Αυτοδιοίκηση,3281,Αυτοδιοικητικές Εκλογές,859,Αυτοκίνητο,5,Αφιερώματα,235,Βαλκάνια,31,Βουλευτικές Εκλογές,484,Γελοιογραφίες,6,Γενικά,97,ΔΗΜΑΡ,22,Δημόσια Έργα,57,Δημόσιο,43,Διαδίκτυο,182,Διαμαρτυρίες,89,Διασκέδαση,38,Διδυμότειχο,679,Δράμα,114,Έβρος,18249,Εθελοντισμός,251,Εκδηλώσεις,2506,Εκκλησία,1218,Εκπαίδευση,1464,Ελλάδα,1298,Ελληνισμός,31,Ελληνοτουρκικά,347,Ενέργεια,69,Επιστήμες,13,Επιχειρήσεις,630,Εργασία,23,Εργασιακά,289,Ερευνα αγοράς,11,Ευρωεκλογές,39,Ευρώπη,119,Ζωή και Υγεία,324,Θράκη,743,Ιστορία,228,Καβάλα,191,Καιρός,34,Καταγγελίες,70,Καταναλωτικά,196,ΚΙΝΑΛ,29,ΚΚΕ,568,Κοινωνία,88,Κοινωνική Προσφορά,170,Κόσμος,670,ΛΑΕ,8,ΛΑΟΣ,19,Λήμνος,9,Μειονότητα,24,Μεταναστευτικό,146,Μουσική,197,ΝΔ,461,Ξάνθη,211,Οικολογία,338,Οικονομία,586,Ορεστιάδα,1468,Πανταζίδου,164,Παπανικολόπουλος,274,ΠΑΣΟΚ,271,Περιβάλλον,416,Περίεργα,9,Περιφέρεια ΑΜ-Θ,3848,Πολιτική,1463,Πολιτισμός,220,ΠΟΤΑΜΙ,24,Πρόσωπα,80,Προτεινόμενο,10,Πρώτο Θέμα,6111,Ροδόπη,410,Σαμοθράκη,665,Σαρσάκης,42,Σάτιρα,62,Σουφλί,544,Σπίτι,23,Συγκοινωνίες,286,Σύλλογοι,301,Συνέδρια,136,ΣΥΡΙΖΑ,411,Σχολείο,9,Τέχνες,116,Τεχνολογία,52,Τουρισμός,255,Τρίγωνο,57,Τυχερό,52,Υγεία,1077,Φέρες,389,Lifestyle,8,Media,304,Showbiz,19,
UTF-8
Loaded All Posts Δεν βρέθηκαν αναρτήσεις ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε περισσότερα ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΧΕΙΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Να βάζετε τόνους στις λέξεις για καλύτερα αποτελέσματα. Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευ Τρι Τετ Πεμ Παρ Σαβ Ιανουαρίου Φεβρουαρίου Μαρτίου Απριλίου Μαΐου Ιουνίου Ιουλίου Αυγούστου Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου Νοεμβρίου Δεκεμβρίου Ιαν Φεβ Μαρ Απρ Μαϊ Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπ Οκτ Νοε Δεκ μόλις τώρα πριν 1 λεπτό πριν $$1$$ λεπτά πριν 1 ώρα πριν $$1$$ ώρες χθες πριν $$1$$ μέρες πριν $$1$$ εβδομάδες σχολίασε Ακόλουθοι Ακολουθήστε THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Πίνακας Περιεχομένων