Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε 3-2 τον Ηρακλή

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-2 σετ τον Ηρακλή και διατήρησε το αήττητο στην έδρα του με τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Η ιστορία επαναλήφθηκε στο γυμναστήριο "Μιχάλης Παρασκευόπουλος" της Αλεξανδρούπολης όπου ο Εθνικός μετά τον Παμβοχαϊκό νίκησε με 3-2 σετ και τον Ηρακλή ο οποίος σπάει κάθε αρνητικό ρεκόρ με τέσσερα συνεχόμενα ματς στο τάι μπρέικ.

Ο αγώνας ήταν νευρικός, είχε πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες αλλά ο Εθνικός έχοντας σε καλή μέρα τους Σέρβους Γκμίτροβιτς, Τουράνιανιν αλλά και τον Αργεντινό Μπενγκολέα πήρε τη νίκη στο τάι μπρεικ. Ο Ηρακλής προηγήθηκε 1-0 σετ αλλά επέστρεψε πάλι στο 4ο όπου αν και είχε διαφορά ασφαλείας 21-18 επικράτησε με δυσκολία 26-24. Στο 5ο σετ το σερβίς του Τουράνιανιν και του Στρούγκαρ έδωσαν διαφορά 9-5 η οποία ήταν και καθοριστική για το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Εθνικός διατήρησε το αήττητο στην έδρα του με τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες και μαζί με τον Ηρακλή, τον Παναθηναϊκό και τον Φοίνικα ισοβαθμεί στους 7 βαθμούς αλλά μαζί με τον Φοίνικα έχουν από 4 αγώνες, έναντι 5 του Παναθηναϊκού και 6 του Ηρακλή.

Στο φινάλε του 4ου σετ χρεώθηκαν από μία κόκκινη κάρτα ο Δημήτρης Ριζόπουλος του Εθνικού και ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός.

Στο 1ο σετ ο Ηρακλής μπήκε δυνατά και όπως έχει συμβεί και σε όλα τα ματς που έχει χάσει με 3-2 σετ ήταν πολύ διαβασμένος. Πήρε προβάδισμα 10-4 το οποίο και διατήρησε σε όλο το 1ο σετ το οποίο και τελείωσε 25-19 με το λάθος του Τουράνιανιν.

Οι όροι αντιστράφηκαν στο 2ο σετ, τα σερβίς του Στίγγα έβαλαν μπροστά τον Εθνικό με 8-2, η διαφορά κρατήθηκε από τους ακρίτες και ο Μπενγκολέα έκλεισε το σετ 25-21 για το 1-1 σετ.

Στο 3ο σετ πάλι το σερβίς του Στίγγα αλλά και ο Ριζόπουλος με τον Γκμίτροβιτς έδωσαν προβάδισμα 13-8. Ο Ηρακλής είχε πρόβλημα στην υποδοχή και ο Μπενγκολέα με τον Τουράνιανιν εν μέσω αποθέωσης έκαναν το 25-16 για το 2-1 σετ.

Το πιο καθοριστικό ήταν το 4ο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 16-16. Ο Εθνικός με το λάθος του Κλίντι προηγήθηκε 17-16 αλλά ο Βραζιλιάνος με προσωπικούς πόντους έβαλε μπροστά τον Ηρακλή 19-17, ενώ ο Φέργκιουσον έκανε το 21-18. Ο Γκμίτροβιτς και ο Τουράνινιν πήραν πάνω τους τον Εθνικό και ισοφάρισαν 23-23. Ο Φεργκιουσαν έκανε το 24-23 για τον Ηρακλή, ο Τουράνιανιν ισοφάρισε 24-24 και το σετ έκλεισε 26-24 για τον Ηρακλή με επιθέσεις Σωτηρίου, Αρμενάκη.

Στο 5ο σετ ο Εθνικός μπήκε στη θέση του οδηγούν με τα σερβίς του Τουράνινιν και με τους Γκμίτροβιτς, Ριζόπουλο έγινε το 9-4. Ο Ηρακλής επιχείρησε να μειώσει με τον Ντίνα σε 10-7 και διαμαρτύρεται και για ένα μπλοκ άουτ του Αρμενάκη που δόθηκε άουτ και το σκορ άνοιξε στο 13-7. Με δύο λάθη του εκνευρισμένου Αρμενάκη έκλεισε το σετ 15-8.

Τα σετ: 3-2 (19-25, 25-21, 25-16, 24-26, 15-08) 133'

Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 7 άσσους, 58 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 44 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν από 5 άσσους, 63 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Τσεπκινλής.

O ακραίος του Εθνικού Δημήτρης Ριζόπουλος δήλωσε: «Ήταν δύσκολο και νευρικό παιχνίδι. Το σημαντικό είναι πως για άλλη μία φορά κρατήσαμε το αήττητο στην έδρα μας. Κάποια λάθη και κάποιες τυχερές φάσεις του Ηρακλή πήγαν το ματς στο τάι μπρέικ. Είμαστε ομάδα με διαφορετικό πρόσωπο απ΄ ότι στο ξεκίνημα. Το πιο σημαντικό για μένα είναι το γεμάτο γήπεδο. Αξίζουν συγχαρητήρια στον κόσμο της Αλεξανδρούπολης που γέμισαν το γήπεδο και μας υποστήριξαν. Τους αφιερώνουμε τη νίκη. Στο 1ο σετ μπήκαμε αγχωμένα αλλά μετά βελτιώσαμε υποδοχή και πιέσαμε και στο σερβίς. Αν ήμασταν πιο ψύχραιμοι θα νικούσαμε με 3-1 σετ».

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός είπε: «Το τάι μπρέικ έχει καταντήσει κατάρα για μας. Ένα κομμάτι αφορά και στην ψυχολογία μας. Ειδικά όταν παίζεις στην έδρα του Εθνικού δεν είναι εύκολο να νικήσεις. Δεν έχουμε μιλήσει μέχρι τώρα για την διαιτησία αλλά ας καταλάβουν επιτέλους ορισμένοι πως χωρίς τον Ηρακλή κανείς Έλληνας διαιτητής δεν θα ήταν διεθνής. Δεν σέβονται τον Ηρακλή και αυτό φαίνεται σε όλους τους αγώνες. Ας μάθουν λοιπόν την ιστορία του ελληνικού βόλεϊ».

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Στρούγκαρ 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπενγκολέα 17 (17/42 επ., 46% υπ.- 29% άριστες), Γκμίτροβιτς 23 (22/36 επ., 1 μπλοκ), Τουρανιάνιν 14 (7/9 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Στίγγας 10 (3/10 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Ριζόπουλος 8 (7/18 επ., 1 άσσος, 55% υπ.- 55% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 77% υπ.- 57% άριστες), Νικολακάκης, Βλαχόπουλος.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Ορφανός): Ντίνας 11 (8/11 επ., 3 μπλοκ), Προύσαλης 1 (1/1 επ.), Φέργκιουσον 5 (5/8 επ.), Αρμενάκης 17 (15/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρίου Ντα Ρόσα 23 (19/39 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 63% υπ.- 25% άριστες), Σωτηρίου 20 (15/28 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 41% υπ.- 20% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 42% υπ.- 32% άριστες), Μπουράκης (λ), Τερζόγλου, Κουκουμάκας, Τζιουμάκας, Μούχλιας.

Τα αποτελέσματα της αγωνιστικής

Ολυμπιακός - ΑΕΚ 3-0 (25-23, 25-21, 25-22)
ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 3-0 (25-23, 25-15, 25-22)
ΑΟΠ Κηφισιάς - Α.Ε. Κομοτηνής 3-2 (26-24, 23-25, 25-23, 19-25, 15-10)
Εθνικός Αλεξ/πολης - Ηρακλής 3-2 (19-25, 25-21, 25-16, 24-26, 15-08)

10 Α.Ο.Π. Κηφισιάς 5 3
* Η 9η και 10η ομάδα θα αγωνιστούν στα πλέι άουτ.
Η παραμονή θα κριθεί στις 3 νίκες.

Φωτογραφίες: INTIME Sports
[post_ads]

ΣΧΟΛΙΑ

Μπορείτε να σχολιάσετε μέσω Facebook ή Blogger (Google) επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα από πάνω

Ακολουθήστε το Alexandroupoli Online
Google News | Facebook | Twitter | Instagram | Linkedin | Pinterest

[ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ]$type=three$count=6$meta=0$snip=0$cate=0$rm=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$show=page$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

Όνομα

Αγγελίες,10,Αγροτικά,601,Αγωγοί,117,Αθλητικά,2040,Αλεξανδρούπολη,8406,Άμυνα,341,Ανακύκλωση,33,ΑΝΕΛ,58,Απεργίες,144,Άρθρα - Απόψεις,3009,Αστυνομικά,486,Αυτοδιοίκηση,3283,Αυτοδιοικητικές Εκλογές,859,Αυτοκίνητο,5,Αφιερώματα,235,Βαλκάνια,31,Βουλευτικές Εκλογές,484,Γελοιογραφίες,6,Γενικά,97,ΔΗΜΑΡ,22,Δημόσια Έργα,57,Δημόσιο,43,Διαδίκτυο,182,Διαμαρτυρίες,89,Διασκέδαση,38,Διδυμότειχο,680,Δράμα,114,Έβρος,18250,Εθελοντισμός,251,Εκδηλώσεις,2508,Εκκλησία,1218,Εκπαίδευση,1464,Ελλάδα,1298,Ελληνισμός,31,Ελληνοτουρκικά,347,Ενέργεια,69,Επιστήμες,13,Επιχειρήσεις,630,Εργασία,23,Εργασιακά,289,Ερευνα αγοράς,11,Ευρωεκλογές,39,Ευρώπη,119,Ζωή και Υγεία,324,Θράκη,743,Ιστορία,228,Καβάλα,191,Καιρός,34,Καταγγελίες,70,Καταναλωτικά,196,ΚΙΝΑΛ,29,ΚΚΕ,568,Κοινωνία,88,Κοινωνική Προσφορά,170,Κόσμος,670,ΛΑΕ,8,ΛΑΟΣ,19,Λήμνος,9,Μειονότητα,24,Μεταναστευτικό,146,Μουσική,197,ΝΔ,461,Ξάνθη,211,Οικολογία,338,Οικονομία,586,Ορεστιάδα,1468,Πανταζίδου,164,Παπανικολόπουλος,274,ΠΑΣΟΚ,271,Περιβάλλον,416,Περίεργα,9,Περιφέρεια ΑΜ-Θ,3850,Πολιτική,1463,Πολιτισμός,220,ΠΟΤΑΜΙ,24,Πρόσωπα,80,Προτεινόμενο,9,Πρώτο Θέμα,6112,Ροδόπη,410,Σαμοθράκη,665,Σαρσάκης,42,Σάτιρα,62,Σουφλί,544,Σπίτι,23,Συγκοινωνίες,286,Σύλλογοι,301,Συνέδρια,136,ΣΥΡΙΖΑ,411,Σχολείο,9,Τέχνες,116,Τεχνολογία,52,Τουρισμός,255,Τρίγωνο,57,Τυχερό,52,Υγεία,1077,Φέρες,389,Lifestyle,8,Media,304,Showbiz,19,
UTF-8
Loaded All Posts Δεν βρέθηκαν αναρτήσεις ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε περισσότερα ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΧΕΙΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Να βάζετε τόνους στις λέξεις για καλύτερα αποτελέσματα. Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευ Τρι Τετ Πεμ Παρ Σαβ Ιανουαρίου Φεβρουαρίου Μαρτίου Απριλίου Μαΐου Ιουνίου Ιουλίου Αυγούστου Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου Νοεμβρίου Δεκεμβρίου Ιαν Φεβ Μαρ Απρ Μαϊ Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπ Οκτ Νοε Δεκ μόλις τώρα πριν 1 λεπτό πριν $$1$$ λεπτά πριν 1 ώρα πριν $$1$$ ώρες χθες πριν $$1$$ μέρες πριν $$1$$ εβδομάδες σχολίασε Ακόλουθοι Ακολουθήστε THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Πίνακας Περιεχομένων