Ποδαρικό με νίκη για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, με μπλοκ και Γκμίτροβιτς, νίκησε 3-2 τον Παμβοχαϊκό στον πρώτο του αγώνα στο πρωτάθλημα της Volley League 2018-2019.

Μετά από συναρπαστικό αγώνα 2,5 ωρών που είχε εναλλαγές στο σκορ, πάθος και ένταση, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-2 σετ τον Παμβοχαϊκό και στον πρώτο του αγώνα στο πρωτάθλημα της Volley League σημείωσε και την πρώτη του νίκη.

Ο Παμβοχαϊκός ενώ έχανε 1-0 σετ πήρε προβάδισμα 2-1 σετ χτυπώντας την υποδοχή του Φρίσεν αλλά στη συνέχεια δε μπορούσε να κόψει τον πολύ καλό Γκμίτροβιτς που έδωσε στην ομάδα του Έβρου τη νίκη.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημα, ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 12-11 με την άουτ επίθεση του Φρίσεν αλλά με τον Γκμίτροβιτς στην επίθεση και το σερβίς του Στίγγα ο Εθνικός έκανε σερί 6-0 και ξέφυγε 17-12. Στο 22-17 ο Τουράνιανιν με άσσο και δύο λάθη των Κορίνθιων τελείωσε το σετ 25-17.

Από το 2ο σετ ο Παμβοχαϊκός άλλαξε την τακτική του στο σερβίς, σημάδεψε τον Φρίσεν και με σερί 3-0 ξέφυγε 12-7. Η ομάδα του Δεληκώστα κράτησε το προβάδισμα και με τον άσσο του Ρουμελιώτη έκανε το 25-20 και το 1-1 σετ.

Ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε με προβάδισμα 5-1 στο 3ο σετ, ο Χρηστουηλίας πήρε τη θέση του Φρίσεν αλλά δεν άλλαξε τη ροή του αγώνα. Πολύ καλός ο Παμβοχαϊκός κράτησε την διαφορά και με δύο άσσους του Ολιβέιρα έκανε το 20-12. Το σετ τελείωσε με επίθεση του Γκλαντστόουν 25-17.

Στο 4ο σετ η ομάδα του Βραχατίου μπήκε το ίδιο δυνατά, πίεζε στο σερβίς με τον Ολιβέιρα και με τον Αμπράο στην επίθεση έκανε το 11-6. Ο Γκμίτροβιτς έδωσε το φιλί της ζωής στον Εθνικό. Με το σερβίς του Ριζόπουλου που χάλασε την υποδοχή του Παμβοχαϊκού ο Εθνικός βγήκε στην κόντρα και με σερί 5-0 και ισοφάρισε 11-11. Το ματς πήρε φωτιά, ο Ολιβέιρα έχασε το σερβίς (15-14) και ο Γκμίτροβιτς με τον Ριζόπουλο πήραν δύο δύσκολες επιθέσεις για το 18-15. Ο Παμβοχαϊκός επανήλθε και με τον Ολιβέιρα και τον Γκλαντστόουν ισοφάρισε 21-21. Εκεί ο Ρουμελιώτης έχασε κόντρα επίθεση για τον Παμβοχαϊκό ενώ ο Χρηστουηλίας χτύπησε στο κεφάλι μετά από έξαλλο πανηγυρσμό και τη θέση του πήρε ο Νικολακάκης. Ο Ολιβέιρα έχασε το σερβίς (23-22). Με επίθεση και μπλοκ του Ριζόπουλου ο Εθνικός έκανε το 25-22 και ισοφάρισε 2-2 σετ.

Στο 5ο σετ οι δύο ομάδες έφτασαν μαζί στο 6-6. Με πρώτο χρόνο του Στίγγα και ένα μπλοκ του αλλά και τον άσσο του Στρούγκαρ ο Εθνικός ξέφυγε 9-6. Η διαφορά μεγάλωσε όταν ο Ρουμελιώτης έχασε την επίθεση (10-6). Ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Γκμίτροβιτς 15-10.

Τα σετ: 3-2 (25-17, 20-25, 17-25, 25-22, 15-10) σε 112'.

Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 9 άσσους, 63 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 12 άσσους, 47 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων.

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης δήλωσε: «Πάντα οι πρεμιέρες κρύβουν απρόοπτα. Μπήκαμε καλά στον αγώνα αλλά μετά χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας στην υποδοχή. Μπράβο σε όλα τα παιδιά που γύρισαν τον αγώνα από 1-2 σετ και 6-11. Αξίζουν συγχαρητήρια στον Χρηστουηλία και στον Νικολακάκη που ήρθαν από τον πάγκο και κράτησαν την υποδοχή. Από ένα σημείο και μετά είχαμε καλύτερα ποσοστά στην κόντρα μπάλα και καλύτερο μπλοκ και πιστεύω πως δίκαια νικήσαμε. Είναι μία καλή αρχή, κρατάμε τη νίκη και συνεχίζουμε».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Αν και δεν ξεκινήσαμε καλά στη συνέχεια βρήκαμε λύσεις και πήραμε τον έλεγχο του αγώνα. Το καθοριστικό σημείο ήταν το 6-11 του 4ου σετ. Απωλέσαμε το προβάδισμα ενώ στο 21-21 χάσαμε και μία κρίσιμη κόντρα επίθεση. Μετά φάνηκε και μία μικρή κόπωση στο διαγώνιο μας ο οποίος έτσι κι αλλιώς κάνει τεράστια προσπάθεια και μας έχει βοηθήσει πολύ. Ο Εθνικός έχει καλή ομάδα και όπως αποδείχτηκε και σήμερα το πρωτάθλημα θα είναι απρόοπτο. Γενικά δεν είμαι δυσαρεστημένος. Κρατάμε το βαθμό. Είμαστε ακόμα στην αρχή και οι ομάδες θέλουν τέτοιους αγώνες για να βρουν το ρυθμό τους».

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Στρούγκαρ 4 (1/2 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Γκμίτροβιτς 25 (23/39 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Φρίσεν 7 (5/11, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Τουράνιανιν 11 (7/12, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Στίγγας 14 (6/10, 5 μπλοκ, 3 άσσοι), Ριζόπουλος 10 (9/18, 1 μπλοκ, 56% υπ.- 38% αρ.) / Κοντοστάθης (λ. 43%υπ.- 30% αρ.), Βλαχόπουλος, Χρηστουηλίας 2 (2/5), Νικολακάκης 1 (1 μπλοκ).

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 1π. (1/5 επ.), Ολιβέιρα 18 (13/24, 1 μπλοκ, 4 άσσοι, 24% υπ.- 12% αρ.), Ρούμπο 8 (5/12, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γκλαντστόουν 17 (10/18, 4 μπλοκ, 3 άσσοι), Ρουμελιώτης 13 (11/13, 2 άσσοι), Ροντρίγκο Αμπράο 9 (7/15, 2 άσσοι, 64% υπ.- 33% αρ.) / Παπαδημητρίου (λ. 66% υπ.- 45% αρ.), Κωτσάκης, Τουρνάκης, Δημητούλης.

Αποτελέσματα αγωνιστικής:

Ολυμπιακός - Α.Ε. Κομοτηνής 3-1 (25-15, 25-22, 23-25, 25-13)
ΠΑΟΚ - Ηρακλής 3-0 (25-20, 25-17, 25-19)
Εθνικός Αλεξ/πολης - Παμβοχαϊκός 3-2 (25-17, 20-25, 17-25, 25-22, 15-10)

ΣΧΟΛΙΑ

Μπορείτε να σχολιάσετε μέσω Facebook ή Blogger (Google) επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα από πάνω

Ακολουθήστε το Alexandroupoli Online
Google News | Facebook | Twitter | Instagram | Linkedin | Pinterest

[ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ]$type=three$count=6$meta=0$snip=0$cate=0$rm=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$show=page$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

Όνομα

Αγγελίες,10,Αγροτικά,601,Αγωγοί,117,Αθλητικά,2040,Αλεξανδρούπολη,8406,Άμυνα,341,Ανακύκλωση,33,ΑΝΕΛ,58,Απεργίες,144,Άρθρα - Απόψεις,3009,Αστυνομικά,486,Αυτοδιοίκηση,3283,Αυτοδιοικητικές Εκλογές,859,Αυτοκίνητο,5,Αφιερώματα,235,Βαλκάνια,31,Βουλευτικές Εκλογές,484,Γελοιογραφίες,6,Γενικά,97,ΔΗΜΑΡ,22,Δημόσια Έργα,57,Δημόσιο,43,Διαδίκτυο,182,Διαμαρτυρίες,89,Διασκέδαση,38,Διδυμότειχο,680,Δράμα,114,Έβρος,18250,Εθελοντισμός,251,Εκδηλώσεις,2508,Εκκλησία,1218,Εκπαίδευση,1464,Ελλάδα,1298,Ελληνισμός,31,Ελληνοτουρκικά,347,Ενέργεια,69,Επιστήμες,13,Επιχειρήσεις,630,Εργασία,23,Εργασιακά,289,Ερευνα αγοράς,11,Ευρωεκλογές,39,Ευρώπη,119,Ζωή και Υγεία,324,Θράκη,743,Ιστορία,228,Καβάλα,191,Καιρός,34,Καταγγελίες,70,Καταναλωτικά,196,ΚΙΝΑΛ,29,ΚΚΕ,568,Κοινωνία,88,Κοινωνική Προσφορά,170,Κόσμος,670,ΛΑΕ,8,ΛΑΟΣ,19,Λήμνος,9,Μειονότητα,24,Μεταναστευτικό,146,Μουσική,197,ΝΔ,461,Ξάνθη,211,Οικολογία,338,Οικονομία,586,Ορεστιάδα,1468,Πανταζίδου,164,Παπανικολόπουλος,274,ΠΑΣΟΚ,271,Περιβάλλον,416,Περίεργα,9,Περιφέρεια ΑΜ-Θ,3850,Πολιτική,1463,Πολιτισμός,220,ΠΟΤΑΜΙ,24,Πρόσωπα,80,Προτεινόμενο,9,Πρώτο Θέμα,6112,Ροδόπη,410,Σαμοθράκη,665,Σαρσάκης,42,Σάτιρα,62,Σουφλί,544,Σπίτι,23,Συγκοινωνίες,286,Σύλλογοι,301,Συνέδρια,136,ΣΥΡΙΖΑ,411,Σχολείο,9,Τέχνες,116,Τεχνολογία,52,Τουρισμός,255,Τρίγωνο,57,Τυχερό,52,Υγεία,1077,Φέρες,389,Lifestyle,8,Media,304,Showbiz,19,
UTF-8
Loaded All Posts Δεν βρέθηκαν αναρτήσεις ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε περισσότερα ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΧΕΙΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Να βάζετε τόνους στις λέξεις για καλύτερα αποτελέσματα. Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευ Τρι Τετ Πεμ Παρ Σαβ Ιανουαρίου Φεβρουαρίου Μαρτίου Απριλίου Μαΐου Ιουνίου Ιουλίου Αυγούστου Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου Νοεμβρίου Δεκεμβρίου Ιαν Φεβ Μαρ Απρ Μαϊ Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπ Οκτ Νοε Δεκ μόλις τώρα πριν 1 λεπτό πριν $$1$$ λεπτά πριν 1 ώρα πριν $$1$$ ώρες χθες πριν $$1$$ μέρες πριν $$1$$ εβδομάδες σχολίασε Ακόλουθοι Ακολουθήστε THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Πίνακας Περιεχομένων