Επική ανατροπή και πρόκριση για την Εθνική στα τελικά του EuroVolley

Η Εθνική βόλεϊ ανδρών νίκησε στο Μπακού το Αζερμπαϊτζάν και με την 4η συνεχόμενη νίκη της εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση στα τελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Επική ανατροπή και πρόκριση για την Εθνική βόλεϊ
Θρίαμβος της Εθνικής βόλεϊ ανδρών στο Μπακού. Η «γαλανόλευκη» αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ από το Αζερμπαϊτζάν, γύρισε με τις αλλαγές του κόουτς Ανδρεόπουλου, το ματς, το κέρδισε με 3-2 σετ και ταυτόχρονα με την τέταρτη συνεχόμενη νίκη στον 7ο όμιλο εξασφάλισε και μαθηματικά, την πρόκριση στην τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του 2019.

«Χρυσές» αλλαγές για την Εθνική οι Στιβαχτής (4 άσσοι) και Κοκκινάκης που μπήκαν στο 3ο σετ και άλλαξαν το ροή του ματς. Πρωταγωνιστής του αγώνα ο Θανάσης Πρωτοψάλτης που έκανε ματς καριέρας με 19 πόντους και απίστευτο ρεπορτόριο στην επίθεση. Πρώτος σκόρερ της Εθνικής ήταν ο Ζουπάνι με 21 πόντους, 13 είχε ο Κοκκινάκης και 10 ο Πετρέας (4 μπλοκ).

Υπενθυμίζεται ότι η Εθνική μας ομάδα, από τις 12 Ιουλίου, πραγματοποίησε όλη την προετοιμασία της για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, υπό τις οδηγίες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου και των συνεργατών του, στην Αλεξανδρούπολη όπου έδωσε και τους δύο εντός έδρας αγώνες με Λουξεμβούργο και Αζερμπαϊτζάν.

Δεκατέσσερα λάθη και πρώτο χαμένο σετ

Η Εθνική στο πρώτο σετ δεν δούλεψε όπως στα προηγούμενα ματς. Με 14 συνολικά λάθη (9 επίθεση, 5 σέρβις) η ομάδα του Ανδρεόπουλου, χωρίς μπλοκ και σέρβις άνευ ρίσκου, δυσκολεύτηκε να βρει τα πατήματά της με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να το εκμεταλλευτούν. Παρά το πολλά λάθη η Εθνική ήταν μπροστά με 20-19 αλλά εκεί έπαθε το τελικό black out. Οι έξι σερί πόντοι των γηπεδούχων με συνεχόμενα λάθη των διεθνών μας χάρισε το σετ στο Αζερμπαϊτζάν με την Εθνική μας να χάνει το πρώτο της σετ στον όμιλο μετά από 9 συνεχόμενα κερδισμένα.

Με 36% επίθεση, 2-0 το Αζερμπαϊτζάν

Αναποτελεσματική ήταν η Εθνική και στο δεύτερο σετ. Με την αποτελεσματικότητα στην επίθεση να είναι μόλις στο 36% η ομάδα του Ανρεόπουλου δεν μπορούσε να απειλήσει τους γηπεδούχους. Με το 2ο μπλοκ του Πετρέα η Εθνική προηγήθηκε 12-9 και 17-15 με νέο stop πάνω στο φιλέ. Ο κόουτς της Εθνικής έριξε στο ματς Κοκκινάκη (αντί Φράγκου) και Ράπτη (αντί Ζουπάνι) με το Αζεμρπαϊτζάν να ανεβάζει ρυθμούς και να παίρνει συνεχόμενους πόντους από τα ελληνικά λάθη. Το μπλοκ δεν μπορούσε να σταματήσει τον Ιμπραχίμοφ με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να γράφουν σερί 5-2 και το 20-20 να γίνεται 25-22 και 2-0 σετ.

Με Κοκκινάκη και Στιβαχτή μείωσε η Εθνική

Στο τρίτο σετ ο Ανδρεόπουλος αποφάσισε να αλλάξει σχήμα. Με πασέρ τον Στιβαχτή και ακραίο τον Κοκκινάκη η Εθνική βρήκε ζωντάνια και αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Στο 15-15 ο Ζουπάνι χάλασε με τα σερβίς του την υποδοχή του Αζερμπαϊτζάν, ο Κοκκινάκης βρήκε πόντους και η Εθνική προηγήθηκε 18-15. Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Πρωτοψάλτης, ο οποίος με 4 συνεχόμενους πόντους έδωσε το πρώτο σετ (24-21) μπολ στην Εθνική. Το σετ έκλεισε με 25-22.

Ισοφάριση με Πρωτοψάλτη

Η μορφή του αγώνα δεν άλλαξε στο τέταρτο σετ. Το σχήμα με πασέρ τον Στιβαχτή και ακραίο τον Κοκκινάκη λειτούργησε τέλεια με τον Πρωτοψάλτη να επιβεβαιώνει την πρωτιά που κατέχει στους πιο αποτελεσματικούς επιθετικούς της διοργάνωσης. Ο ακραίος της Φριντρισχάφεν ήταν πρωταγωνιστής στο σετ και με την ηρεμία των Στιβαχτή και Κοκκινάκη, η Εθνική, χωρίς λάθη πλέον, ήταν διαρκώς στο προβάδισμα. Έφθασε άνετα με 25-18 στην κατάκτηση του 4ου σετ στέλνοντας το ματς στην ρουλέτα του τάι μπρέικ. Εντυπωσιακό το τελείωμα του σετ από τον Κοκκινάκη που πέρασε επίθεση από τριπλό μπλοκ.

Εκπληκτική Εθνική και 3-2

Η ομάδα του Ανδρεόπουλου ήταν ασταμάτητη σε επίθεση και μπλοκ και στο πέμπτο καθοριστικό σετ. Στο 3-3 ο Κοκκινάκης πήγε στο σέρβις και με σερί 6-0 έφυγε στο 9-3 με το σετ και το ματς να τελειώνουν γρήγορα. Η Εθνική έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο, οι παίκτες του Αζερμπαϊτζάν απλά παρακολουθούσαν και το επιβλητικό 15-5 ήρθε να σφραγίσει την πρόκριση μετά από το 2009 σε τελική φάση ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Τα σετ: 2-3 (25-20, 25-22, 22-25, 18-25, 05-15).

Οι πόντοι του Αζερμπαϊτζάν προήλθαν από 3 άσσους, 45 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 42 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 7 άσσους, 60 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Γιώργος Πετρέας: «Δέκα φορές πιο χαρούμενοι για την πρόκριση»

Η Εθνική ομάδα μετά από 10 χρόνια επιστρέφει στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και ο Γιώργος Πετρέας δήλωσε πως επόμενος στόχος της Ελλάδας είναι η καθιέρωση στις μεγάλες διοργανώσεις. Παράλληλα, ο αρχηγός της «γαλανόλευκης» ο οποίος ήταν καθοριστικός στη νίκη μέσα στο Αζερμπαϊτζάν με 10 πόντους, αφιέρωσε την πρόκριση στους συμπαίκτες του και σε όλη την Ελλάδα που βιώνει δύσκολες καταστάσεις.

«Δεν μπήκαμε στο παιχνίδι όπως έπρεπε και το Αζερμπαϊτζάν το εκμεταλλεύτηκε και πήρε τα δύο πρώτα σετ. Όμως η ομάδα έβγαλε και πάλι αντίδραση, γυρίσαμε το παιχνίδι με την ποιότητά μας και πετύχαμε την πρόκριση στο Ευρωπαϊκό. Το σημαντικό είναι ότι νικήσαμε και τα τέσσερα παιχνίδια και θα βρεθούμε στο Euro του 2019 μετά από 10 χρόνια. Για μένα προσωπικά αλλά και όλα τα παιδιά είμαστε 10 φορές πιο χαρούμενοι και ο στόχος από εδώ και πέρα είναι η καθιέρωση. Την πρόκριση την αφιερώνουμε πάνω απ' όλα στους εαυτούς μας γιατί τα τελευταία 10 χρόνια μπορεί να μην ήταν επιτυχημένα, ωστόσο η προσπάθεια γινόταν. Απλά φέτος η Εθνική εμφάνισε ένα διαφορετικό πρόσωπο, ίσως η έλευση του νέου προπονητή που έδωσε αύρα στην ομάδα σε συνδυασμό με την ωριμότητα όλων των παιδιών αγωνιστικά και ως προσωπικότητες. Επίσης, το αφιερώνουμε σε όλη την Ελλάδα που πέρασε και συνεχίζει να περνάει δύσκολες καταστάσεις, είτε λόγω κρίσης είτε άλλων πραγμάτων όπως οι πυρκαγιές τον Ιούλιο στο Μάτι».

ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ (Γιαλάλοφ): Μπαϊράμοφ 11 (8/23 επ., 3 άσσοι, 59% υπ.- 55% άριστες), Ιμπραχίμοφ 17 (14/33 επ., 3 μπλοκ, 41% υπ.- 38% άριστες), Σαμάντοφ 11 (11/30 επ.), Ομποντνίκοφ 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ), Τσερβιάκοφ, Μπαράνοφ 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ) / Αλαχβερντίγεφ (λ, 74% υπ.- 58% άριστες), Αμπντουλαγιέφ (λ), Χασανλί, Αγκαζάντε, Καζάτσκοφ, Βασιλένκο.

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 21 (19/42 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1 άσσος), Πετρέας 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ), Πελεκούδας 2 (2/6 επ.), Φράγκος 2 (2/6 επ., 75% υπ.- 50% άριστες), Πρωτοψάλτης 19 (18/36 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ.- 64% άριστες) / Ζήσης (λ, 67% υπ.- 47% άριστες), Ράπτης 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής 4 (4 άσσοι), Κοκκινάκης 13 (11/18 επ., 2 άσσοι, 70% υπ.- 59% άριστες), Δαλακούρας 1 (1/3 επ., 50% υπ.- 50% άριστες).

Στον άλλο αγώνα του ομίλου το Λουξεμβούργο νίκησε τη Σουηδία με 3-2 σετ (23-25, 19-25, 25-20, 25-22, 15-10).

Βαθμολογία
1. Ελλάδα 4 νίκες - 11 βαθμοί - 12-2 σετ
2. Αζερμπαϊτζάν 2 νίκες - 5 βαθμοί - 8-10 σετ
3. Σουηδία 1 νίκη - 5 βαθμοί, 7-10 σετ
4. Λουξεμβούργο 1 νίκη - 3 βαθμοί - 6-11 σετ

Τα κριτήρια για τη βαθμολογία είναι κατά σειρά: νίκες, βαθμοί, συντελεστής σετ.

Οι επόμενοι δύο αγώνες, διαδικαστικού χαρακτήρα, της Εθνικής με Σουηδία εντός και Λουξεμβούργο εκτός θα γίνουν τον Ιανουάριο.

Άνδρες και γυναίκες μαζί μετά το 1991

Το ελληνικό βόλεϊ πανηγυρίζει την πρόκριση και των δύο Εθνικών ομάδων μετά το 1991.

Μετά από 27 χρόνια, τόσο η Εθνική ανδρών όσο και αυτή των γυναικών, προκρίνονται σε τελική φάση ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κάτι που είχε να συμβεί από το 1991. Τότε οι γυναίκες έπαιξαν στην τελική φάση της Ρώμης και κατετάγησαν στην 8η θέση ενώ οι άνδρες έφθασαν στην 9η στο Βερολίνο.
[post_ads]

ΣΧΟΛΙΑ

Μπορείτε να σχολιάσετε μέσω Facebook ή Blogger (Google) επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα από πάνω

Ακολουθήστε το Alexandroupoli Online
Google News | Facebook | Twitter | Instagram | Linkedin | Pinterest

[ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ]$type=three$count=6$meta=0$snip=0$cate=0$rm=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$show=page$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

Όνομα

Αγγελίες,10,Αγροτικά,597,Αγωγοί,117,Αθλητικά,2040,Αλεξανδρούπολη,8382,Άμυνα,341,Ανακύκλωση,33,ΑΝΕΛ,58,Απεργίες,144,Άρθρα - Απόψεις,3007,Αστυνομικά,486,Αυτοδιοίκηση,3273,Αυτοδιοικητικές Εκλογές,859,Αυτοκίνητο,5,Αφιερώματα,235,Βαλκάνια,31,Βουλευτικές Εκλογές,484,Γελοιογραφίες,6,Γενικά,96,ΔΗΜΑΡ,22,Δημόσια Έργα,57,Δημόσιο,43,Διαδίκτυο,182,Διαμαρτυρίες,89,Διασκέδαση,38,Διδυμότειχο,679,Δράμα,114,Έβρος,18215,Εθελοντισμός,251,Εκδηλώσεις,2502,Εκκλησία,1214,Εκπαίδευση,1459,Ελλάδα,1298,Ελληνισμός,31,Ελληνοτουρκικά,347,Ενέργεια,69,Επιστήμες,13,Επιχειρήσεις,629,Εργασία,23,Εργασιακά,289,Ερευνα αγοράς,11,Ευρωεκλογές,38,Ευρώπη,119,Ζωή και Υγεία,324,Θράκη,740,Ιστορία,228,Καβάλα,191,Καιρός,34,Καταγγελίες,70,Καταναλωτικά,196,ΚΙΝΑΛ,29,ΚΚΕ,563,Κοινωνία,88,Κοινωνική Προσφορά,170,Κόσμος,668,ΛΑΕ,8,ΛΑΟΣ,19,Λήμνος,9,Μειονότητα,24,Μεταναστευτικό,146,Μουσική,197,ΝΔ,460,Ξάνθη,211,Οικολογία,338,Οικονομία,586,Ορεστιάδα,1460,Πανταζίδου,164,Παπανικολόπουλος,274,ΠΑΣΟΚ,271,Περιβάλλον,416,Περίεργα,9,Περιφέρεια ΑΜ-Θ,3840,Πολιτική,1459,Πολιτισμός,220,ΠΟΤΑΜΙ,24,Πρόσωπα,80,Προτεινόμενο,10,Πρώτο Θέμα,6103,Ροδόπη,408,Σαμοθράκη,665,Σαρσάκης,42,Σάτιρα,62,Σουφλί,542,Σπίτι,23,Συγκοινωνίες,286,Σύλλογοι,301,Συνέδρια,135,ΣΥΡΙΖΑ,411,Σχολείο,9,Τέχνες,116,Τεχνολογία,52,Τουρισμός,255,Τρίγωνο,57,Τυχερό,52,Υγεία,1073,Φέρες,388,Lifestyle,8,Media,304,Showbiz,19,
ltr
item
Alexandroupoli Online: Επική ανατροπή και πρόκριση για την Εθνική στα τελικά του EuroVolley
Alexandroupoli Online
true
1602981175067084807
UTF-8
Loaded All Posts Δεν βρέθηκαν αναρτήσεις ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε περισσότερα ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΧΕΙΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Να βάζετε τόνους στις λέξεις για καλύτερα αποτελέσματα. Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευ Τρι Τετ Πεμ Παρ Σαβ Ιανουαρίου Φεβρουαρίου Μαρτίου Απριλίου Μαΐου Ιουνίου Ιουλίου Αυγούστου Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου Νοεμβρίου Δεκεμβρίου Ιαν Φεβ Μαρ Απρ Μαϊ Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπ Οκτ Νοε Δεκ μόλις τώρα πριν 1 λεπτό πριν $$1$$ λεπτά πριν 1 ώρα πριν $$1$$ ώρες χθες πριν $$1$$ μέρες πριν $$1$$ εβδομάδες σχολίασε Ακόλουθοι Ακολουθήστε THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Πίνακας Περιεχομένων