Ποδαρικό με νίκη για την Εθνική Βόλεϊ στην Αλεξανδρούπολη

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ των ανδρών νίκησε το Λουξεμβούργο με 3-0 σετ στο εναρκτήριο ματς των προκριματικών του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που πραγματοποιήθηκε στην Αλεξανδρούπολη.

Ιδανικό ποδαρικό στα προκριματικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος πραγματοποίησε στο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» της Αλεξανδρούπολης η Εθνική ομάδα βόλεϊ των ανδρών. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε 3-0 σετ (25-17, 25-21, 25-20) του Λουξεμβούργου παρουσία 500 φίλων του αθλήματος.

Η «γαλανόλευκη» είχε υψηλά ποσοστά στην επίθεση (64%-54%) με τους περιφερειακούς να κάνουν …πάρτι. Πρώτος σκόρερ της Εθνικής ήταν ο Ζουπάνι (16 π., 64% επ.) και τον ακολούθησαν Πρωτοψάλτης (11 π., 65% επ.) και Φράγκος (10 π., 73% επ.).

Η Εθνική πάτησε …γκάζι στο πρώτο σετ στο 5-5. Ο Ζουπάνι …ζεστάθηκε και η Εθνική με σερί 5-0 ξέφυγε με 10-5. Η Εθνική με καλή ανάπτυξη κράτησε και αύξησε την διαφορά για να πάρει με σχετική άνεση το πρώτο σετ με 25-17.

Το σετ που έγειρε την πλάστιγγα της νίκης στην «γαλανόλευκη» ήταν όμως το δεύτερο. Το Λουξεμβούργο πίεσε την Εθνική η οποία μέχρι το 10-15 κυνηγούσε διαρκώς στο σκορ χωρίς να μπορεί να πιέσει στο σερβίς αλλά και να πιάσει στο μπλοκ τους αντιπάλους της. Το σκηνικό άλλαξε άρδην όμως. Κάτι τα συνεχόμενα λάθη των αντιπάλων (13-15) και κάτι η είσοδος του Κοκκινάκη αντί του Φράγκου άλλαξαν την μορφή του αγώνα. Με άσσο του Κοκκινάκη η ομάδα του Ανδρεόπουλου ισοφάρισε 17-17 και με επίθεση του Πρωτοψάλτη ύστερα από άμυνα του Κοκκινάκη προηγήθηκε με 20-19. Το κοντέρ για την γηπεδούχο ομάδα έγραψε σερί 5-2 με τον άσσο του Τακουρίδη να κλείνει με 25-21 το δεύτερο σετ για το 2-0 της Εθνικής.

Απελευθερωμένη στο τρίτο σετ η Εθνική προηγήθηκε 21-17. Το Λουξεμβούργο μείωσε στους 2 πόντους (21-19) αλλά ο αποτελεσματικός Ζουπάνι με επίθεση έδωσε τη λύση για το 23-19. Το σετ έκλεισε 25-20 για την ομάδα του Ανδρεόπουλου που αποθεώθηκε από τους φίλους του βόλεϊ.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-21, 25-20).

Στον άλλο αγώνα του ομίλου το Αζερμπαϊτζάν νίκησε στην έδρα του τη Σουηδία με 3-2 σετ (23-25, 19-25, 26-24, 25-22, 15-10).

Δημήτρης Ανδρεόπουλος: «Η Εθνική παλεύει σε κάθε παιχνίδι για τη νίκη»

Ευχαριστημένος από την υποδοχή και την επίθεση της Εθνικής εμφανίστηκε στις δηλώσεις του μετά τη νίκη επί του Λουξεμβρούργου ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος. Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός ευχαρίστησε τον κόσμο της Αλεξανδρούπολης για την δυναμική παρουσία του και αναφέρθηκε στο επόμενο παιχνίδι με την Σουηδία.

«Τα στοιχεία που μας έδωσαν τη νίκη είναι η υποδοχή και η επίθεση μας. Κατά διαστήματα είχαμε και καλό σέρβις το οποίο μας βοήθησε, έχουμε πολύ δουλειά ακόμα στο μπλοκ. Σε γενικές γραμμές είχαμε καλή εικόνα. Κάθε παιχνίδι είναι ξεχωριστό και έχει τις δικές του ιδιαιτερότητες. Μπορούμε να παίξουμε πολύ καλύτερα και πιστεύω έτσι θα εμφανιστούμε στη συνέχεια. Η νίκη του Αζερμπαϊτζάν επί της Σουηδίας αλλάζει τα δεδομένα γιατί μπορεί να ανοίγει την πρώτη θέση του ομίλου πιο εύκολα, ταυτόχρονα όμως δυσκολεύει το έργο της ομάδας που προκρίνεται δεύτερη. Όλες οι Εθνικές είναι σκληρές ομάδες, γι αυτό και η σημερινή νίκη ήταν σημαντική. Ο κόσμος της Αλεξανδρούπολης δεν ήταν μόνο σήμερα στο γήπεδο, είναι κάθε μέρα δίπλα μας και πρέπει να τους ευχαριστήσουμε όλους, τον Δήμο και τον κόσμο του βόλεϊ που μας έχει λύσει όλα τα προβλήματα. Δεν πιστεύω ότι είχαμε άγχος, όλοι είναι σπουδαίοι αθλητές, έχουν παίξει δυνατά παιχνίδια και δεν διέκρινα άγχος. Η Εθνική σε κάθε παιχνίδι παλεύει για τη νίκη και αυτό θα κάνουμε με την Σουηδία σε τρεις μέρες».

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος) Ζουπάνι 16 (14/22 επ., 2 άσσοι), Φιλίποφ 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 7 (6/9 επ., 1 άσσος), Πελεκούδας 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 10 (8/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ.-38% άριστες), Πρωτοψάλτης 11 (11/17 επ., 77% υπ.-69% άριστες) / Ζήσης (λ, 72% υπ.-44% άριστες), Δαρίδης (λ), Τζιουμάκας, Κοκκινάκης 2 (1/1 επ., 1 άσσος, 50% υπ.-00% άριστες), Τακουρίδης 2 (2 άσσοι).

ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ (Σχολ): Γκάγιν 13 (12/15 επ., 1 άσσος), Μπράας 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Ριχίλσκι 14 (13/24 επ., 1 άσσος, 82% υπ.-65% άριστες), Λαεβάερτ 3 (3/8 επ., 57% υπ.-21% άριστες), Έρπελντινγ 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ), Ζούιντμπεργκ 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ) / Ντε Κάστρο (λ, 69% υπ.-50% άριστες), Γκλέσενερ (λ), Βαν Λάνγκεντεμ, Λουξ 1 (1 μπλοκ), Βέμπερ, Φουνκ 1 (1 άσσος).

18.00: Σουηδία - Λουξεμβούργο
20.30: Ελλάδα - Αζερμπαϊτζάν (Αλεξανδρούπολη)

26 Αυγούστου
18.00: Λουξεμβούργο - Σουηδία
19.00: Αζερμπαϊτζάν - Ελλάδα

Οι δύο τελευταίες αγωνιστικές του ομίλου θα γίνουν τον Ιανουάριο του 2019.
[post_ads]

ΣΧΟΛΙΑ

Μπορείτε να σχολιάσετε μέσω Facebook ή Blogger (Google) επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα από πάνω

Ακολουθήστε το Alexandroupoli Online
Google News | Facebook | Twitter | Instagram | Linkedin | Pinterest

[ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ]$type=three$count=6$meta=0$snip=0$cate=0$rm=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$show=page$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

Όνομα

Αγγελίες,10,Αγροτικά,606,Αγωγοί,117,Αθλητικά,2043,Αλεξανδρούπολη,8462,Άμυνα,346,Ανακύκλωση,34,ΑΝΕΛ,58,Απεργίες,146,Άρθρα - Απόψεις,3014,Αστυνομικά,486,Αυτοδιοίκηση,3304,Αυτοδιοικητικές Εκλογές,859,Αυτοκίνητο,5,Αφιερώματα,235,Βαλκάνια,31,Βουλευτικές Εκλογές,484,Γελοιογραφίες,6,Γενικά,97,ΔΗΜΑΡ,22,Δημόσια Έργα,57,Δημόσιο,43,Διαδίκτυο,182,Διαμαρτυρίες,89,Διασκέδαση,38,Διδυμότειχο,686,Δράμα,114,Έβρος,18334,Εθελοντισμός,253,Εκδηλώσεις,2523,Εκκλησία,1218,Εκπαίδευση,1478,Ελλάδα,1303,Ελληνισμός,31,Ελληνοτουρκικά,347,Ενέργεια,69,Επιστήμες,13,Επιχειρήσεις,632,Εργασία,23,Εργασιακά,293,Ερευνα αγοράς,11,Ευρωεκλογές,42,Ευρώπη,119,Ζωή και Υγεία,326,Θράκη,748,Ιστορία,228,Καβάλα,191,Καιρός,34,Καταγγελίες,70,Καταναλωτικά,196,ΚΙΝΑΛ,29,ΚΚΕ,576,Κοινωνία,90,Κοινωνική Προσφορά,170,Κόσμος,672,ΛΑΕ,8,ΛΑΟΣ,19,Λήμνος,9,Μειονότητα,24,Μεταναστευτικό,146,Μουσική,197,ΝΔ,463,Ξάνθη,212,Οικολογία,340,Οικονομία,586,Ορεστιάδα,1482,Πανταζίδου,164,Παπανικολόπουλος,274,ΠΑΣΟΚ,274,Περιβάλλον,418,Περίεργα,9,Περιφέρεια ΑΜ-Θ,3867,Πολιτική,1472,Πολιτισμός,220,ΠΟΤΑΜΙ,24,Πρόσωπα,80,Προτεινόμενο,9,Πρώτο Θέμα,6133,Ροδόπη,411,Σαμοθράκη,666,Σαρσάκης,42,Σάτιρα,62,Σουφλί,550,Σπίτι,23,Συγκοινωνίες,286,Σύλλογοι,303,Συνέδρια,138,ΣΥΡΙΖΑ,411,Σχολείο,9,Τέχνες,116,Τεχνολογία,52,Τουρισμός,256,Τρίγωνο,61,Τυχερό,53,Υγεία,1087,Φέρες,390,Lifestyle,8,Media,305,Showbiz,19,
ltr
item
Alexandroupoli Online: Ποδαρικό με νίκη για την Εθνική Βόλεϊ στην Αλεξανδρούπολη
Alexandroupoli Online
true
1602981175067084807
UTF-8
Loaded All Posts Δεν βρέθηκαν αναρτήσεις ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε περισσότερα ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΧΕΙΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Να βάζετε τόνους στις λέξεις για καλύτερα αποτελέσματα. Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευ Τρι Τετ Πεμ Παρ Σαβ Ιανουαρίου Φεβρουαρίου Μαρτίου Απριλίου Μαΐου Ιουνίου Ιουλίου Αυγούστου Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου Νοεμβρίου Δεκεμβρίου Ιαν Φεβ Μαρ Απρ Μαϊ Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπ Οκτ Νοε Δεκ μόλις τώρα πριν 1 λεπτό πριν $$1$$ λεπτά πριν 1 ώρα πριν $$1$$ ώρες χθες πριν $$1$$ μέρες πριν $$1$$ εβδομάδες σχολίασε Ακόλουθοι Ακολουθήστε THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Πίνακας Περιεχομένων