Ο ΠΑΟΚ νίκησε δύσκολα τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Ο πρωταθλητής ΠΑΟΚ νίκησε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 3-1 σετ στην αυλαία της πρεμιέρας στην Volley League, αλλά «έχασε» τον Ανδρεάδη.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε δύσκολα τον Εθνικό στην Αλεξανδρούπολη με 3-1 σετ αλλά τον βρήκε άλλη μία ατυχία με τον τραυματισμό του κεντρικού του Ανδρέα Ανδρεάδη στο 3-4 του 4ου σετ. Μάλιστα ο Ανδρεάδης ήταν ο πρωταγωνιστής στην κατάκτηση του 3ου σετ αλλά έπαθε βαρύ διάστρεμμα - πιθανότατα και κάταγμα στον αστράγαλο.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος του Εθνικού σε σερβίς, μπλοκ και κόντρα επίθεση, ενώ οι γηπεδούχοι έδειξαν καλά στοιχεία στα δύο πρώτα σετ αλλά εγκατέλειψαν την προσπάθεια στο 19-19 του 3ου σετ.

Είναι η τρίτη φορά που παίκτης του ΠΑΟΚ τραυματίζεται σοβαρά σε αγώνα με τον Εθνικό καθώς ο Γκόμεζ τραυματίστηκε στον αγώνα των δύο ομάδων για το Λιγκ Καπ πριν μία εβδομάδα και ο Γιάννης Παντακίδης πριν από ένα χρόνο πάλι σε αγώνα με τον Εθνικό στο PAOK Sports Arena.

Πολλές εναλλαγές στο σκορ είχε το 1ο σετ με τον Εθνικό να έχει μικρό προβάδισμα το οποίο άνοιξε στο +3 (14-11) με πρώτο χρόνο του Τσέλιου και την πάιπ του Λεάλ. Οι ακρίτες κρατήθηκαν μπροστά μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-14) αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 χάρις και τον άσσο του Πέτκοβιτς πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 17-16. Με πρωταγωνιστή τον Τακουρίδη άνοιξε τη διαφορά στο +3 22-19 και κράτησε το +3 μέχρι το 24-21. Ο Εθνικός μείωσε με επίθεση του Λεάλ και μπλοκ του Στίγγα στον Σαφράνοβιτς (24-23). Ση φάση του σετ ο Λεάλ είχε κόντρα επίθεση για την ισοφάριση αλλά κάρφωσε πάνω στο φιλέ, ενώ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για «πιαστό» του Τακουρίδη.

Ίδια εικόνα είχε και το 2ο σετ το οποίο όμως πήρε ο Εθνικός με την υπογραφή του Νίκου Παλέντζα. Οι «μπλε» είχαν συνέχεια προβάδισμα 1-2 πόντους μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ όπου όπως και στο 1ο σετ προηγήθηκε 16-14. Πάλι ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 πέρασε μπροστά 17-16 με συνεχόμενες επιθέσεις από Σαφράνοβιτς, Σακόγλου. Με τον Παλέντζα να ανεβάζει στροφές oΕθνικός έγινε ανταγωνιστικός και στο 22-22 πάτησε γκάζι με τον διαγώνιος του Εθνικού να κάνει με επίθεση το 23-22 και με δύο άσσους να τελειώνει το σετ 25-22 εν μέσω αποθέωσης.

Καλύτερος ο ΠΑΟΚ στο 3ο σετ μπήκε πιο αποφασιστικά, πίεσε στο σερβίς ενώ οι γηπεδούχοι χάλασαν την ποιότητα της υποδοχής τους. Οι πρωταθλητές ξέφυγαν να νωρίς με 8-5 και με σερί 3-0 από το σερβίς του Πέτκοβιτς ανέβασαν τη διαφορά στο 11-6. Παρόλα αυτά ο Εθνικός γύρισε στον αγώνα και πάλι με τον Παλέντζα, μείωσε τη διαφορά και ισοφάρισε 15-15 με κόκκινη κάρτα στον Ανδρεάδη για διαμαρτυρία. Οι Παλέντζας και Λεάλ έβαλαν τον Εθνικό μπροστά με 17-16 και 19-18 αλλά εκεί έγινε και το σερί που έκρινε τον αγώνα με πρωταγωνιστή τον Ανδρεάδη ο οποίος έκανε διαδοχικά μπλοκ στον Βανέγκας και πήρε δύο πρώτου χρόνος με συνολικό σερί 7-0 για το 25-19 και το 2-1 σετ.

Ο Ανδρεάδης ήταν ο πρωταγωνιστής του 3ου σετ αλλά και ο άτυχος του 4ου σετ καθώς στο 3-4 μετά από προσπάθεια για μπλοκ πάτησε το πόδι του Γιάννη Χαριτωνίδη και γύρισε το πόδι του. Έγινε αλλαγή και οι εκτίμηση είναι πως έπαθε βαρύ διάστρεμμα ή και κάταγμα. Ο ΠΑΟΚ όχι μόνο δεν επηρεάστηκε αλλά με όπλο το μπλοκ και το σερβίς αύξησε σταδιακά τη διαφορά στο σκορ σε 11-7, 17-13 και έφτασε σχετικά άνετα στο 25-17 καθώς οι γηπεδούχοι έριξαν λευκή πετσέτα.

Τα σετ: 1-3 (23-25, 25-22, 19-25, 17-25) σε 112΄.

Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 9 άσσους, 25 επιθέσεις 6 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 48 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης δήλωσε: «Αδικούμε τον εαυτό μας. Από ένα σημείο και μετά κάναμε κακή εμφάνιση. Πρέπει να έχουμε υπομονή και να ξέρουμε πως ομάδες όπως ο ΠΑΟΚ δεν τον κερδίζεις γρήγορα. Θέλουμε δουλειά και χρόνο για να γίνουμε ομάδα. Μετά την απώλεια του 3ου σετ είδα πως δεν το πιστεύαμε να κερδίσουμε. Σίγουρα θέλουμε τον χρόνο μας αλλά και το κομμάτι της ευθύνης που αναλογεί σε κάθε παίκτη. Στην αρχή έχουμε δύσκολο πρόγραμμα αλλά αυτό είναι και θετικό. Ακολουθεί κομβικός αγώνας στην Χαλκίδα με τον Ηρακλή. Εκεί θέλω να παίξουμε καλύτερα και πιο ελεύθερα».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης είπε: «Δεν έχουμε την πολυτέλεια να χάνουμε έναν παίκτη σε κάθε ματς. Αν πάμε έτσι θα έχουμε πρόβλημα. Προσπαθούμε να βρούμε διαφορετικές λύσεις αλλά και πάλι αλλάζουν τα πλάνα μας. Βρήκαμε μεγάλη αντίσταση εδώ. Ο Εθνικός έχει πολύ καλή ομάδα και όποιος δεν προσέξει θα έχει πρόβλημα. Τέτοια εποχή καμία ομάδα δεν είναι δεμένη αλλά κάθε φαβορί πρέπει να βρίσκει τον τρόπο να κερδίζει. Σε 48 ώρες παίζουμε με την Ορεστιάδα για την 2η αγωνιστική και πρέπει να ανασυνταχτούμε για να ξεκινήσουμε χωρίς απώλειες».

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 12 (12/23 επ, 77% υπ - 40% άριστες), Βανέγκας 11 (8/32 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ - 47% άριστες), Χαριτωνίδης 3 (2/3 επ, 1 άσσος), Στίγγας 8 (6/14 επ, 2 μπλοκ), Παλέντζας 20 (11/28 επ, 6 άσσοι, 3 μπλοκ), Τσέλιος 2 (2/3 επ) / Κοντοστάθης (λ, 75% υπ - 59% άριστες), Μούχλιας, Καβαρατζής, Βλαχόπουλος 1 (1/1 επ), Χατζόπουλος 3 (3/6 επ), Στοϊλούδης.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 3 (0/2 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σακόγλου 16 (14/29 επ, 2 μπλοκ), Σωτηρίου 15 (13/25 επ, 2 μπλοκ, 63% υπ - 46% άριστες), Ανδρεάδης 7 (2/6 επ, 5 μπλοκ), Τακουρίδης 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 15 (12/21 επ, 2 μπλοκ, 94% υπ 53% άριστες) / Γκαράς (λ, 60% υπ -35% άριστες), Παντακίδης, Κωνσταντινίδης, Τερζής, Σμαραγδής 4 (3/4 επ, 1 άσσος).

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:
Ηρακλής - Α.Ο. Ορεστιάδας 3-1 (25-19, 25-11, 23-25, 25-15)
Παμβοχαϊκός - Ηρακλής Χαλκίδας 3-1 (25-18, 19-25, 25-22, 25-20)
Φοίνικας Σύρου - ΑΟΠ Κηφισιάς 3-2 (25-22, 22-25, 25-16, 18-25, 15-13)
Κύζικος Νέας Περάμου - Παναθηναϊκός 1-3 (25-21, 23-25, 22-25, 23-25)
Παναχαϊκή - Ολυμπιακός 0-3 (15-25, 21-25, 22-25)
Εθνικός Αλεξ/πολης - ΠΑΟΚ 1-3 (23-25, 25-22, 19-25, 17-25)
[post_ads]

ΣΧΟΛΙΑ

Μπορείτε να σχολιάσετε μέσω Facebook ή Blogger (Google) επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα από πάνω

Ακολουθήστε το Alexandroupoli Online
Google News | Facebook | Twitter | Instagram | Linkedin | Pinterest

[ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ]$type=three$count=6$meta=0$snip=0$cate=0$rm=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$show=page$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

Όνομα

Αγγελίες,10,Αγροτικά,601,Αγωγοί,117,Αθλητικά,2040,Αλεξανδρούπολη,8406,Άμυνα,341,Ανακύκλωση,33,ΑΝΕΛ,58,Απεργίες,144,Άρθρα - Απόψεις,3009,Αστυνομικά,486,Αυτοδιοίκηση,3283,Αυτοδιοικητικές Εκλογές,859,Αυτοκίνητο,5,Αφιερώματα,235,Βαλκάνια,31,Βουλευτικές Εκλογές,484,Γελοιογραφίες,6,Γενικά,97,ΔΗΜΑΡ,22,Δημόσια Έργα,57,Δημόσιο,43,Διαδίκτυο,182,Διαμαρτυρίες,89,Διασκέδαση,38,Διδυμότειχο,680,Δράμα,114,Έβρος,18250,Εθελοντισμός,251,Εκδηλώσεις,2508,Εκκλησία,1218,Εκπαίδευση,1464,Ελλάδα,1298,Ελληνισμός,31,Ελληνοτουρκικά,347,Ενέργεια,69,Επιστήμες,13,Επιχειρήσεις,630,Εργασία,23,Εργασιακά,289,Ερευνα αγοράς,11,Ευρωεκλογές,39,Ευρώπη,119,Ζωή και Υγεία,324,Θράκη,743,Ιστορία,228,Καβάλα,191,Καιρός,34,Καταγγελίες,70,Καταναλωτικά,196,ΚΙΝΑΛ,29,ΚΚΕ,568,Κοινωνία,88,Κοινωνική Προσφορά,170,Κόσμος,670,ΛΑΕ,8,ΛΑΟΣ,19,Λήμνος,9,Μειονότητα,24,Μεταναστευτικό,146,Μουσική,197,ΝΔ,461,Ξάνθη,211,Οικολογία,338,Οικονομία,586,Ορεστιάδα,1468,Πανταζίδου,164,Παπανικολόπουλος,274,ΠΑΣΟΚ,271,Περιβάλλον,416,Περίεργα,9,Περιφέρεια ΑΜ-Θ,3850,Πολιτική,1463,Πολιτισμός,220,ΠΟΤΑΜΙ,24,Πρόσωπα,80,Προτεινόμενο,9,Πρώτο Θέμα,6112,Ροδόπη,410,Σαμοθράκη,665,Σαρσάκης,42,Σάτιρα,62,Σουφλί,544,Σπίτι,23,Συγκοινωνίες,286,Σύλλογοι,301,Συνέδρια,136,ΣΥΡΙΖΑ,411,Σχολείο,9,Τέχνες,116,Τεχνολογία,52,Τουρισμός,255,Τρίγωνο,57,Τυχερό,52,Υγεία,1077,Φέρες,389,Lifestyle,8,Media,304,Showbiz,19,
UTF-8
Loaded All Posts Δεν βρέθηκαν αναρτήσεις ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε περισσότερα ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΧΕΙΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Να βάζετε τόνους στις λέξεις για καλύτερα αποτελέσματα. Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευ Τρι Τετ Πεμ Παρ Σαβ Ιανουαρίου Φεβρουαρίου Μαρτίου Απριλίου Μαΐου Ιουνίου Ιουλίου Αυγούστου Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου Νοεμβρίου Δεκεμβρίου Ιαν Φεβ Μαρ Απρ Μαϊ Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπ Οκτ Νοε Δεκ μόλις τώρα πριν 1 λεπτό πριν $$1$$ λεπτά πριν 1 ώρα πριν $$1$$ ώρες χθες πριν $$1$$ μέρες πριν $$1$$ εβδομάδες σχολίασε Ακόλουθοι Ακολουθήστε THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Πίνακας Περιεχομένων