«Τούμπαρε» ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης στην Τούμπα!

Η Μ.Ε.Ν. Τούμπας παρότι έχανε με 2-0 σετ κατάφερε συγκλονιστική ανατροπή κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και νίκησε 3-2 σετ για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volleyleague. Με όπλο το σερβίς και πρωταγωνιστές τους Πάρις, Σακόγλου, Χατζηηλιάδη σημείωσε

Με όπλο το σερβίς και πρωταγωνιστές τους Πάρις, Σακόγλου, Χατζηηλιάδη σημείωσε τη δεύτερη νίκη της φτάνοντας στους 6 βαθμούς. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης για δεύτερο αγώνα ηττήθηκε με 3-2 σετ, παρότι προηγήθηκε 2-0, όπως συνέβη και στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ την 6η αγωνιστική. Σε κακή μέρα βρέθηκε στην υποδοχή ο Τσουκ που δέχτηκε 6 άσσους, ενώ η ακριτική ομάδα έκανε συνολικά 37 λάθη. Χαρακτηριστικό είναι πως ο Εθνικός προηγήθηκε 18-16 στο 3ο σετ, 21-19 στο 4ο σετ και 12-09 στο 5ο σετ αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη. Η ΜΕΝΤ με καλή τακτική εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των ακριτών και πήρε τη νίκη «βάλσαμο».

Στο 1ο σετ το σερβίς του Άντριτς αιφνιδίασε την υποδοχή της ΜΕΝΤ και με δύο άσσους αλλά και έμμεσους πόντους έκανε σερί 6-0 και ξέφυγε 16-10. Η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ και ο Εθνικός έκανε εύκολα το 1-0 σετ με 25-18.

Στο 2ο σετ η ΜΕΝΤ έκανε μεγάλη προσπάθεια για να ελέγξει τον αγώνα, βελτίωσε την υποδοχή της αλλά και πάλι ο Εθνικός είχε υπεροχή στα άκρα. Η ομάδα του Μουστακίδη είχε συνέχεια προβάδισμα δύο πόντων και η ΜΕΝΤ ισοφάρισε στο 8-8, στο 11-11, στο 17-17 και στο 19-19 με μπλοκ του Σφενδυλάκη στον Άντριτς. Ο Εθνικός την κατάλληλη στιγμή με τους Μιχάλ, Τσουκ και Άντριτς έκανε σερί 3-0 για το 22-19 και κράτησε τη διαφορά μέχρι το 25-23 και το 2-0 σετ.

Το σκηνικό του αγώνα άλλαξε άρδην από το 3ο σετ με τον Χατζηηλιάδη να ξεκινάει την αντεπίθεση και τους Σακόγλου, Πάρις να πιέζουν στην υποδοχή. Με άσσο του Πάρις η ΜΕΝΤ ξέφυγε 9-6 αλλά στη συνέχεια το 13-10 για τη ΜΕΝΤ έγινε 14-13 για τον Εθνικό ύστερα από σερί 4-0 που ήρθε χάρις τα μπλοκ του Παπάζογλου. Το προβάδισμα του Εθνικού κράτησε μέχρι το 18-16, αλλά με ξέσπασμα του Γκόρτσανιουκ στην επίθεση έγινε σερί 3-0 (19-18) και από εκεί η ΜΕΝΤ πίστεψε στην ανατροπή. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο με συγκλονιστικές φάσεις. Η ΜΕΝΤ με τον Σακόγλου και τον Χατζηηλιάδη προηγήθηκε 23-21, ο Άντριτς έχασε το σερβίς (24-23) και το σετ τελείωσε ο Πάρις με πλασέ (25-23) ύστερα από φάση διαρκείας.

Η μείωση του σκορ σε 2-1 σετ έκανε τους παίκτες της ΜΕΝΤ να πιστέψουν στην ανατροπή. Παρότι και στο 4ο σετ ο Εθνικός ξέφυγε με 7-3 με τα σερβίς του Τσουκ και αργότερα με άσσο του Κίσιτς 10-8 οι παίκτες του Σπύρου Γκολίτση δεν το έβαλαν κάτω. Με μπροστάρη τον Πάρις η ΜΕΝΤ πήρε προβάδισμα 17-16, αλλά και πάλι ο Εθνικός βγήκε μπροστά με τα σερβίς του Άντριτς και προηγήθηκε 21-19. Ωστόσο κι εκεί η ΜΕΝΤ είχε απαντήσεις. Με σερί 4-0 από τον εκπληκτικό Χατζηηλιάδη πέρασε μπροστά 23-21 και το σετ τελείωσε με επίθεση του Γκόρτσανιουκ (25-23).

Ο Εθνικός έχασε μεγάλη ευκαιρία για τη νίκη και στο 5ο σετ αλλά λογάριασε χωρίς τη μαχητική ομάδα της Τούμπας που έπαιξε πιο ελεύθερα και ήταν αποφασισμένη για τη νίκη. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης από την αρχή του σετ ήταν μπροστά 1-2 πόντους και έφτασε μέχρι το 12-9. Δύο λάθη του Άντριτς (χαμένο σερβίς και άουτ επίθεση) και ένα του Τσουκ (άουτ επίθεση) έφεραν την ισοφάριση 12-12. Ο Εθνικός προηγήθηκε με τον Τσουκ 13-12 αλλά δύο ακόμα λάθη από τους ακρίτες (άουτ σερβίς Τσουκ και άουτ επίθεση Δαλακούρα) έφεραν τη ΜΕΝΤ στο 14-13. Ο Γκόρτσανιουκ έκανε το 15-14 και ο Πάρις με άσσο τελείωσε τον συγκλονιστικό αγώνα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς για τους παίκτες, τους παράγοντες και του φίλους της ΜΕΝΤ.

Τα σετ: 3-2 (18-25, 23-25, 25-23, 25-23, 16-14).

Οι πόντοι της ΜΕΝΤ προήλθαν από 8 άσσους, 55 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 13 άσσους, 61 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

Ο προπονητής της ΜΕΝΤ Σπύρος Γκολίτσης είπε: «Είναι μεγάλη νίκη. Χαίρομαι που δικαιώνομαι όταν έλεγα πως η ομάδα όταν παίξει πλήρης είναι ικανή για μεγάλα πράγματα. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά που παρά τις δυσκολίες κατάφεραν να αποδείξουν την αξία τους ως αθλητές αλλά και να αναδείξουν τη σκληρή δουλειά που κάνουμε εδώ και μήνες στη ΜΕΝΤ. Παρότι χάναμε 2-0 βρήκαμε τον τρόπο να αντιδράσουμε. Επεξεργαστήκαμε τις αδυναμίες του Εθνικού και χτυπήσαμε εκεί που πονούσε. Ήμασταν έτοιμοι και εκμεταλλευτήκαμε τα λάθη των αντιπάλων μας. Δώσαμε χαρά στο κόσμο και στη διοίκηση που ματώνει για να κρατηθεί αυτή η ομάδα και απόψε φάνηκε πως η ΜΕΝΤ αξίζει μεγαλύτερης προσοχής και στήριξης από όλο τον κόσμο του βόλεϊ στη Θεσσαλονίκη».

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης δήλωσε: «Είμαστε κουρασμένοι αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία. Χάσαμε δεύτερο αγώνα από 2-0 σετ κι αυτό δεν είναι τυχαίο. Κατ' αρχήν συγχαρητήρια στη ΜΕΝΤ, έπαιξε πιο ελεύθερα και ήθελε πιο πολύ τη νίκη. Πρέπει να αλλάξουμε τον τρόπο σκέψης μας. Το βόλεϊ δεν είναι μόνο δύναμη και επίθεση αλλά και διαχείριση δυνάμεων, τακτική και σωστή αντιμετώπιση των κρίσεων. Ίσως είναι και σε καλό που μας συμβαίνει σε αυτή τη φάση. Ακολουθεί ένα δύσκολο 10ημερο με το ντέρμπι του Έβρου, Ευρώπη και άλλους δύσκολους αγώνες. Δεν σταματάμε. Πρέπει να αντέξουμε και να διαχειριζόμαστε τους εαυτούς μας καλύτερα. Αν κρατούσαμε δέκα λεπτά θα είχαμε νικήσει 3-0 αλλά δεν είχαμε καθαρό μυαλό».

Μ.Ε.Ν.Τ. (Γκολίτσης): Σακόγλου 20 (15/34 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 14 (13/24 επ, 1 μπλοκ 56% υπ - 46% άριστες), Χατζηηλιάδης 16 (12/29 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ 38% υπ - 25% άριστες), Μπίσετ 9 (7/12 επ, 2 μπλοκ), Πάρις 8 (3/4 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Σφενδυλάκης 8 (4/5 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κνάπεκ (λ, 44% υπ - 33% άριστες), Αντωνιάδης 1 (λ), Παντίρης, Ατνιφάκος.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς 3 (άσσοι), Μίχαλ 12 (8/14 επ, 4 μπλοκ), Παπάζογλου 8 (5/8 επ, 3 μπλοκ), Τσουκ 22 (17/34 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 57% υπ - 38% άριστες), Δαλακούρας Ανέστης 11 (10/21, 1 μπλοκ, 29% υπ - 14% άριστες), Άντριτς 29 (20/42 επ, 8 άσσοι, 1 μπλοκ), Δαρίδης (λ, 46% υπ - 42% άριστες), Κοντοστάθης (λ), Δαλακούρας Κώνσταντίνος, Κασαμπαλής 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ).

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής
Α.Ο. Κηφισιάς – Άρης 3-1 (25-18, 22-25, 25-22, 25-16)
Α.Ο. Ορεστιάδας – Ολυμπιακός 1-3 (22-25, 25-23, 19-25, 22-25)
Μ.Ε.Ν.Τ. - Εθνικός Αλεξ/πολης 3-2 (18-25, 23-25, 25-23, 25-23, 16-14)
Παναθηναϊκός - Παμβοχαϊκός 2-3 (23-25, 25-19, 25-20, 22-25, 15-17)
Φοίνικας Σύρου – Γ.Σ. Λαμία 3-0 (25-18, 25-18, 25-17)

ΣΧΟΛΙΑ

Μπορείτε να σχολιάσετε μέσω Facebook ή Blogger (Google) επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα από πάνω

Ακολουθήστε το Alexandroupoli Online
Google News | Facebook | Twitter | Instagram | Linkedin | Pinterest

[ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ]$type=three$count=6$meta=0$snip=0$cate=0$rm=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$show=page$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

Όνομα

Αγγελίες,10,Αγροτικά,601,Αγωγοί,117,Αθλητικά,2040,Αλεξανδρούπολη,8406,Άμυνα,341,Ανακύκλωση,33,ΑΝΕΛ,58,Απεργίες,144,Άρθρα - Απόψεις,3009,Αστυνομικά,486,Αυτοδιοίκηση,3283,Αυτοδιοικητικές Εκλογές,859,Αυτοκίνητο,5,Αφιερώματα,235,Βαλκάνια,31,Βουλευτικές Εκλογές,484,Γελοιογραφίες,6,Γενικά,97,ΔΗΜΑΡ,22,Δημόσια Έργα,57,Δημόσιο,43,Διαδίκτυο,182,Διαμαρτυρίες,89,Διασκέδαση,38,Διδυμότειχο,680,Δράμα,114,Έβρος,18250,Εθελοντισμός,251,Εκδηλώσεις,2508,Εκκλησία,1218,Εκπαίδευση,1464,Ελλάδα,1298,Ελληνισμός,31,Ελληνοτουρκικά,347,Ενέργεια,69,Επιστήμες,13,Επιχειρήσεις,630,Εργασία,23,Εργασιακά,289,Ερευνα αγοράς,11,Ευρωεκλογές,39,Ευρώπη,119,Ζωή και Υγεία,324,Θράκη,743,Ιστορία,228,Καβάλα,191,Καιρός,34,Καταγγελίες,70,Καταναλωτικά,196,ΚΙΝΑΛ,29,ΚΚΕ,568,Κοινωνία,88,Κοινωνική Προσφορά,170,Κόσμος,670,ΛΑΕ,8,ΛΑΟΣ,19,Λήμνος,9,Μειονότητα,24,Μεταναστευτικό,146,Μουσική,197,ΝΔ,461,Ξάνθη,211,Οικολογία,338,Οικονομία,586,Ορεστιάδα,1468,Πανταζίδου,164,Παπανικολόπουλος,274,ΠΑΣΟΚ,271,Περιβάλλον,416,Περίεργα,9,Περιφέρεια ΑΜ-Θ,3850,Πολιτική,1463,Πολιτισμός,220,ΠΟΤΑΜΙ,24,Πρόσωπα,80,Προτεινόμενο,9,Πρώτο Θέμα,6112,Ροδόπη,410,Σαμοθράκη,665,Σαρσάκης,42,Σάτιρα,62,Σουφλί,544,Σπίτι,23,Συγκοινωνίες,286,Σύλλογοι,301,Συνέδρια,136,ΣΥΡΙΖΑ,411,Σχολείο,9,Τέχνες,116,Τεχνολογία,52,Τουρισμός,255,Τρίγωνο,57,Τυχερό,52,Υγεία,1077,Φέρες,389,Lifestyle,8,Media,304,Showbiz,19,
ltr
item
Alexandroupoli Online: «Τούμπαρε» ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης στην Τούμπα!
Alexandroupoli Online
true
1602981175067084807
UTF-8
Loaded All Posts Δεν βρέθηκαν αναρτήσεις ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε περισσότερα ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΧΕΙΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Να βάζετε τόνους στις λέξεις για καλύτερα αποτελέσματα. Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευ Τρι Τετ Πεμ Παρ Σαβ Ιανουαρίου Φεβρουαρίου Μαρτίου Απριλίου Μαΐου Ιουνίου Ιουλίου Αυγούστου Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου Νοεμβρίου Δεκεμβρίου Ιαν Φεβ Μαρ Απρ Μαϊ Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπ Οκτ Νοε Δεκ μόλις τώρα πριν 1 λεπτό πριν $$1$$ λεπτά πριν 1 ώρα πριν $$1$$ ώρες χθες πριν $$1$$ μέρες πριν $$1$$ εβδομάδες σχολίασε Ακόλουθοι Ακολουθήστε THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Πίνακας Περιεχομένων