Ο Άθλος Ορεστιάδας επικράτησε του Αριστοτέλη Σκύδρας με 3-0 σετ στον αγώνα για την 5η αγωνιστική των πλέι άουτ της Volley League.

Σπουδαία νίκη με 3-0 σετ σημείωσε ο Άθλος Ορεστιάδας επί του Αριστοτέλη Σκύδρας στον πρώτο από τους δύο αγώνες της 5ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Volley League. Η ακριτική ομάδα πέτυχε τον πρώτο από τους δύο στόχους που ήταν δύο νίκες στους δύο τελευταίους αγώνες που έχει στον όμιλο ώστε να μείνει στην κατηγορία. Ανέβηκε στους 23 βαθμούς στη βαθμολογία των πλέι άουτ αφήνοντας τον ΟΦΗ στους 18 ο οποίος την Δευτέρα 25 Απριλίου θα δοκιμαστεί στην έδρα του Πήγασου Πολίχνης.

Με τη συμπαράσταση 2.000 οπαδών του ο Άθλος έπαιξε ψυχωμένα και με πάθος για τη νίκη. Με υπεροχή σε όλους τους τομείς και ειδικά στο σερβίς οι Εβρίτες νίκησαν δίκαια.

Στο 1ο σετ με τα σερβίς των Γκλαντστόουν, Κασαμπαλή ο Άθλος έκανε σερί 5-0 και ξέφυγε 17-8 κρίνοντας ουσιαστικά το σετ.

Ο Αριστοτέλης τα έδωσε όλα στο 2ο σετ όπου έγινε και μεγάλη μάχη. Η ομάδα της Σκύδρας προηγήθηκε 17-15 και 22-20 αλλά και τις δύο φορές ο Άθλος με δύο σερί 3-0 προσπέρασε 18-17 και 23-22. Οι Εβρίτες μετά είχαν συνέχεια το προβάδισμα στο σκορ. Με επίθεση του Άλμπο και μπλοκ του Αλγκούλ έγινε το 29-27 για το 2-0 σετ.

Με το αέρα του 2-0 και το σερβίς του Ριζόπουλου μπήκαν οι βάσεις για την κατάκτηση και του 3ου σετ. Ο Άθλος προηγήθηκε 6-1, ο Αριστοτέλης πέταξε λευκή πετσέτα και ο αγώνας τελείωσε εν μέσω πανηγυρισμών από τους γηπεδούχους.

Τα σετ: 3-0 (25-15, 29-27, 25-15)

Πριν την έναρξη του αγώνα απονεμήθηκε τιμητική πλακέτα στον β΄ διαιτητή της αναμέτρησης, Διαμαντή Τζεπκινλή, του Συνδέσμου Θράκης, για την πολυετή του προσφορά στο άθλημα και στη διαιτησία.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Γιάννης Λάιος): Γκλαντστόουν, Κασαμπαλής, Γκένοφ, Αλγκούλ, Άλμπο, Ριζόπουλος / λίμπερο ο Βελούδης, Ιωαννίδης, Τσολακίδης, Σπανός (λ).

Φ.Ε.Σ. ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Βλαχόπουλος, Μέντεζ, Παπαγεωργίου, Τόρρες, Φλόρες, Γιάγκος / λίμπερο ο Αντωνίου, Σδραυκάκης, Ντουντούδης, Τσέλιος, Συναδινός (λ).

Ο προπονητής του Άθλου Γιάννης Λάιος δήλωσε: «Κάναμε αυτό που έπρεπε που ήταν και το ζητούμενο, ψάχναμε 5 πόντους και πήραμε τους 3. Παρόλο που δεν ήταν καλό το παιχνίδι από την πλευρά μας, μας βγήκε μία νευρικότητα και ιδιαίτερα μετά την αποβολή του Γκένοφ που δεν χρειαζόταν, ωστόσο το διαχειριστήκαμε και αφού πήραμε το σετ, εξελίχθηκαν όλα στη συνέχεια πιο ομαλά, πιο εύκολα. Παίξαμε πιο αργά από όσο παίζουμε στις προπονήσεις και αυτό θα πρέπει να δουλέψουμε. Αυτή η νίκη σημαίνει πολλά και ήταν ένα καλό δώρο από εμάς προς τον κόσμο της Ορεστιάδας, που αξίζει να του προσφέρουμε χαρές».

Ο αρχηγός και ακραίος του Άθλου Δημήτρης Ριζόπουλος είπε: «Είναι αρκετά δύσκολοι οι αγώνες, υπάρχει πίεση όπως είναι λογικό, αλλά θεωρώ ότι με τέτοιο κόσμο αυτή η ομάδα είναι δύσκολο να χάσει! Μία νίκη του κόσμου, που μας δίνει τρομερή ενέργεια και μας φέρνει ακόμη πιο κοντά στο στόχο μας, που είναι η παραμονή. Έχει μείνει ακόμη ένα βήμα, σημαντικό, τελευταίο, που εκεί θα κριθούν όλα. Είναι μια εβδομάδα που πρέπει να δουλέψουμε σωστά ώστε να καταφέρουμε να πάρουμε άλλη μία νίκη. Στο 2ο σετ υπήρξε μία νευρικότητα σε μία φάση που δεν ξέρω αν ήταν σωστή η λανθασμένη με την αποβολή του ακραίου μας, δημιουργήθηκε μία… αναμπουμπούλα, αλλά παρόλα αυτά αντέξαμε στην πίεση και κάναμε το 2-0, ώστε μετά ήταν πιο εύκολο για εμάς να πάρουμε το τρίποντο. Σίγουρα η νίκη αυτή είναι και ένα δώρο για την αυριανή μεγάλη γιορτή του προέδρου μας, εκ μέρους του αρχηγού του ευχόμαστε χρόνια πολλά, με υγεία και μακάρι να πετύχουμε το στόχο της παραμονής για να το γιορτάσουμε όλοι μαζί».
[post_ads]

ΣΧΟΛΙΑ

Μπορείτε να σχολιάσετε μέσω Facebook ή Blogger (Google) επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα από πάνω

Ακολουθήστε το Alexandroupoli Online
Google News | Facebook | Twitter | Instagram | Linkedin | Pinterest

[ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ]$type=three$count=6$meta=0$snip=0$cate=0$rm=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$show=page$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

Όνομα

Αγγελίες,10,Αγροτικά,606,Αγωγοί,117,Αθλητικά,2045,Αλεξανδρούπολη,8493,Άμυνα,347,Ανακύκλωση,34,ΑΝΕΛ,58,Απεργίες,148,Άρθρα - Απόψεις,3015,Αστυνομικά,486,Αυτοδιοίκηση,3314,Αυτοδιοικητικές Εκλογές,859,Αυτοκίνητο,5,Αφιερώματα,235,Βαλκάνια,31,Βουλευτικές Εκλογές,484,Γελοιογραφίες,6,Γενικά,96,ΔΗΜΑΡ,22,Δημόσια Έργα,57,Δημόσιο,43,Διαδίκτυο,182,Διαμαρτυρίες,89,Διασκέδαση,38,Διδυμότειχο,688,Δράμα,115,Έβρος,18382,Εθελοντισμός,253,Εκδηλώσεις,2535,Εκκλησία,1225,Εκπαίδευση,1484,Ελλάδα,1308,Ελληνισμός,31,Ελληνοτουρκικά,347,Ενέργεια,70,Επιστήμες,13,Επιχειρήσεις,632,Εργασία,23,Εργασιακά,297,Ερευνα αγοράς,11,Ευρωεκλογές,45,Ευρώπη,119,Ζωή και Υγεία,326,Θράκη,752,Ιστορία,228,Καβάλα,191,Καιρός,35,Καταγγελίες,70,Καταναλωτικά,198,ΚΙΝΑΛ,29,ΚΚΕ,577,Κοινωνία,90,Κοινωνική Προσφορά,170,Κόσμος,672,ΛΑΕ,8,ΛΑΟΣ,19,Λήμνος,9,Μειονότητα,24,Μεταναστευτικό,146,Μόδα,8,Μουσική,197,ΝΔ,463,Ξάνθη,213,Οικολογία,341,Οικονομία,587,Ορεστιάδα,1492,Πανταζίδου,165,Παπανικολόπουλος,274,ΠΑΣΟΚ,274,Περιβάλλον,423,Περίεργα,9,Περιφέρεια ΑΜ-Θ,3878,Πολιτική,1476,Πολιτισμός,221,ΠΟΤΑΜΙ,24,Πρόσωπα,80,Προτεινόμενο,8,Πρώτο Θέμα,6149,Ροδόπη,413,Σαμοθράκη,666,Σαρσάκης,42,Σάτιρα,62,Σουφλί,554,Σπίτι,23,Συγκοινωνίες,287,Σύλλογοι,303,Συνέδρια,138,ΣΥΡΙΖΑ,411,Σχολείο,9,Τέχνες,116,Τεχνολογία,53,Τουρισμός,256,Τρίγωνο,64,Τυχερό,53,Υγεία,1091,Φέρες,391,Lifestyle,8,Media,305,Showbiz,19,
ltr
item
Alexandroupoli Online: Μισό βήμα από την παραμονή ο Άθλος Ορεστιάδας, νίκησε 3-0 σετ τον Αριστοτέλη Σκύδρας
Alexandroupoli Online
true
1602981175067084807
UTF-8
Loaded All Posts Δεν βρέθηκαν αναρτήσεις ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε περισσότερα ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΧΕΙΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Να βάζετε τόνους στις λέξεις για καλύτερα αποτελέσματα. Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευ Τρι Τετ Πεμ Παρ Σαβ Ιανουαρίου Φεβρουαρίου Μαρτίου Απριλίου Μαΐου Ιουνίου Ιουλίου Αυγούστου Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου Νοεμβρίου Δεκεμβρίου Ιαν Φεβ Μαρ Απρ Μαϊ Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπ Οκτ Νοε Δεκ μόλις τώρα πριν 1 λεπτό πριν $$1$$ λεπτά πριν 1 ώρα πριν $$1$$ ώρες χθες πριν $$1$$ μέρες πριν $$1$$ εβδομάδες σχολίασε Ακόλουθοι Ακολουθήστε THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Πίνακας Περιεχομένων