Ο Άθλος Ορεστιάδας επικράτησε του Αριστοτέλη Σκύδρας με 3-0 σετ στον αγώνα για την 2η αγωνιστική των πλέι άουτ της Volley League.

Ο Άθλος Ορεστιάδας πήρε σπουδαία νίκη στα Καλύβια επί του Αριστοτέλη Σκύδρας με 3-0 σετ και διατήρησε την απόσταση ασφαλείας των 8 βαθμών από τον ΟΦΗ 4 αγωνιστικές πριν από το τέλος των πλέι άουτ. Μετά από αυτή την ήττα ο Αριστοτέλης Σκύδρας υποβιβάστηκε και τυπικά στην Pre League και θα συνεχίσει να αγωνίζεται στα πλέι άουτ μέχρι να κριθεί και η δεύτερη θέση του υποβιβασμού.

Καθοριστικό ήταν το 1ο σετ όπου ο Άθλος κατάφερε να κάνει ανατροπή στο σκορ παρότι έχανε 23-21 και 24-23. Με σερί 3-0 κατάφερε να κάνει την ανατροπή και με 26-24 να πάρει το σετ κάνοντας το πρώτο βήμα για τη νίκη. Είχαν προηγηθεί συναρπαστικές εναλλαγές στο σκορ. Ο Άθλος ήταν μπροστά 9-5, ο Αριστοτέλης ισοφάρισε 10-10 και με σερί 4-0 προηγήθηκε 22-20 αλλά δεν κατάφερε να έχει συνέχεια. Στο 24-24 ο Φλόρες έκανε πέρασμα στην αντένα και το σετ τελείωσε με μπλοκ του Αλγκούλ.

Σχεδόν ίδια εικόνα στο 2ο σετ με τον Άθλο να προηγείται πάλι με +3 (12-9). Ο Αριστοτέλης ισοφάρισε 16-16. Ακολούθησε ράλι στο σκορ μέχρι το 21-21. Ο Άθλος με δύο καθοριστικούς πόντους προηγήθηκε 23-21 και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος για το 25-23. Τον τελευταίο πόντο του σετ πήρε ο Γκένοφ με επίθεση.

Τα πάνω κάτω ήρθαν στο 3ο σετ. Αν και ο Αριστοτέλης μπήκε δυνατά με προβάδισμα 3-4 πόντων (7-3, 10-6, 15-11 και 16-13). Εκεί ο Άθλος έκανε την ανατροπή του αγώνα με σερί 5-0 προσπέρασε 18-16. Η χαριστική βολή δόθηκε στο 18-17. Εκεί ο Άθλος έκανε νέο μεγάλο σερί 6-0 και έφτασε το σκορ στο 24-17. Το σετ έκλεισε 25-19 για το 3-0 σετ.

Τα σετ: 0-3 (24-26, 23-25, 19-25) σε 102 λεπτά.

Οι πόντοι του Αριστοτέλη προήλθαν από 6 άσσους, 35 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν από 7 άσσους, 39 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων.

Φ.Ε.Σ. ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Μέντεζ 8π. (6/13επ., 2 άσσοι), Παπαγεωργίου 3 (1/2επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Τόρρες 24 (21/40επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 48% υπ., 22% αρ.), Τσέλιος 1 (1/1επ.), Σαρικεϊσογλου 7 (5/6επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 72% υπ., 17% αρ.), Βλαχόπουλος 2 (1/1επ., 1 άσσος) / Αντωνίου (λ.- 47% υπ., 47% αρ.), Σδραυκάκης Ν., Ντουντούδης, Γιάγκος, Καλαφάτης.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Γιάννης Λάιος): Τσιουτσιουλούδης 3 (1/2επ., 2 μπλοκ), Κασαμπαλής 5 (4/4επ., 1 μπλοκ), Αλγκούλ 15 (12/14επ., 3 μπλοκ), Αλμπο 17 (14/27επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Ριζόπουλος 3 (2/12επ., 1 άσσος, 50% υπ., 8% αρ.), Γκένοφ 9 (6/11επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ., 8% αρ.) / Βελούδης (λ.- 71% υπ., 18% αρ.), Κάιο 2 (2 άσσοι), Τσολακίδης, Ιωαννίδης.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΠΛΕΪ ΑΟΥΤ
1. Πήγασος Πολίχνης 23
2. Άθλος Ορεστιάδας 20
3. Ο.Φ.Η. 12
4. Αριστοτέλης Σκύδρας 4

* Οι δύο πρώτες ομάδες θα μείνουν στην κατηγορία

Επόμενος αγώνας του Άθλου Ορεστιάδας το Σάββατο 8 Απριλίου ώρα 19:00 στην Πολίχνη Θεσσαλονίκης με τον Πήγασο.

O προπονητής του Αριστοτέλη Σκύδρας Παναγιώτης Σδραυκάκης δήλωσε: «Ο Άθλος κυνηγούσε τη νίκη για να σωθεί. Εμείς και μαθηματικά είμαστε στην Pre League. Κάναμε μία προσπάθεια για να παίξουμε όσο το καλύτερο γίνεται αλλά όπως και στα προηγούμενα ματς δεν ήταν το αναμενόμενο. Εχουμε το παιχνίδι με τον ΟΦΗ για να κάνουμε μία καλή εμφάνιση. Μέχρι εκεί διότι έχουμε υποβιβαστεί».

O προπονητής του Άθλου Ορεστιάδας Γιάννης Λαϊος είπε: «Έστω και δύσκολα, διατηρήσαμε τη διαφορά μας με τον ΟΦΗ στους 8 βαθμούς και έτσι έχουμε να παίξουμε ακόμη τρία παιχνίδια πολύ σημαντικά, δύο με την Πολίχνη και έναν με την κρητική ομάδα, όπου πρέπει να διεκδικήσουμε τη νίκη. Πριν από το σημερινό παιχνίδι είπα στα παιδιά ότι όλα εξαρτώνται από εμάς και δεν πρέπει να ασχολούμαστε με τα αποτελέσματα των άλλων. Θα πρέπει να εξασφαλίσουμε με δική μας πρωτοβουλία και μάχη τη σωτηρία μας και αυτό κάναμε σήμερα».

Ο κεντρικός του Αριστοτέλη Σκύδρας Θανάσης Παπαγεωργίου δήλωσε: «Συγχαρητήρια στον Άθλο για την προσπάθεια και τη νίκη. Εμείς κάναμε ότι μπορούσαμε στα δύο πρώτα σετ αλλά δεν καταφέραμε να τα πάρουμε για να μείνουμε μέσα στο παιχνίδι. Κρατάμε την καλή εμφάνιση των δύο πρώτων σετ. Στον αγώνα με τον ΟΦΗ θα προσπαθήσουμε να διεκδικήσουμε το καλύτερο που μπορούμε».

Ο αρχηγός του Άθλου Ορεστιάδας Δημήτρης Ριζόπουλος είπε: «Είμαστε χαρούμενοι για τη νίκη. Μας φέρνει πιο κοντά στο στόχο της παραμονής. Η διαδικασία των πλει άουτ είναι δύσκολη και ψυχοφθόρα. Από την αρχή στο πλέι άουτ έχουμε στόχο τις νίκες που θα μας κλειδώσουν την παραμονή. Έχουμε κάνει δύο καθαρές νίκες στα πλέι άουτ. Η ομάδα μου και με την έλευση του Γιάννη Λάιου δουλεύει σωστά και πειθαρχημένα και είμαστε κοντά να κλειδώσουμε την παραμονή μας. Στο 3ο σετ που το γυρίσαμε δείξαμε το πάθος μας και τη θέληση μας για τη νίκη και το πόσο πολύ θέλαμε αυτή τη νίκη».
[post_ads]

ΣΧΟΛΙΑ

Μπορείτε να σχολιάσετε μέσω Facebook ή Blogger (Google) επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα από πάνω

Ακολουθήστε το Alexandroupoli Online
Google News | Facebook | Twitter | Instagram | Linkedin | Pinterest

[ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ]$type=three$count=6$meta=0$snip=0$cate=0$rm=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$show=page$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

Όνομα

Αγγελίες,10,Αγροτικά,606,Αγωγοί,117,Αθλητικά,2045,Αλεξανδρούπολη,8500,Άμυνα,347,Ανακύκλωση,34,ΑΝΕΛ,58,Απεργίες,148,Άρθρα - Απόψεις,3015,Αστυνομικά,486,Αυτοδιοίκηση,3314,Αυτοδιοικητικές Εκλογές,859,Αυτοκίνητο,5,Αφιερώματα,235,Βαλκάνια,31,Βουλευτικές Εκλογές,484,Γελοιογραφίες,6,Γενικά,96,ΔΗΜΑΡ,22,Δημόσια Έργα,57,Δημόσιο,43,Διαδίκτυο,182,Διαμαρτυρίες,89,Διασκέδαση,38,Διδυμότειχο,688,Δράμα,115,Έβρος,18390,Εθελοντισμός,253,Εκδηλώσεις,2539,Εκκλησία,1228,Εκπαίδευση,1484,Ελλάδα,1308,Ελληνισμός,31,Ελληνοτουρκικά,347,Ενέργεια,70,Επιστήμες,13,Επιχειρήσεις,632,Εργασία,23,Εργασιακά,297,Ερευνα αγοράς,11,Ευρωεκλογές,45,Ευρώπη,119,Ζωή και Υγεία,326,Θράκη,753,Ιστορία,229,Καβάλα,191,Καιρός,35,Καταγγελίες,70,Καταναλωτικά,198,ΚΙΝΑΛ,29,ΚΚΕ,578,Κοινωνία,90,Κοινωνική Προσφορά,170,Κόσμος,672,ΛΑΕ,8,ΛΑΟΣ,19,Λήμνος,9,Μειονότητα,24,Μεταναστευτικό,146,Μόδα,8,Μουσική,197,ΝΔ,463,Ξάνθη,213,Οικολογία,341,Οικονομία,587,Ορεστιάδα,1493,Πανταζίδου,165,Παπανικολόπουλος,274,ΠΑΣΟΚ,274,Περιβάλλον,423,Περίεργα,9,Περιφέρεια ΑΜ-Θ,3878,Πολιτική,1476,Πολιτισμός,221,ΠΟΤΑΜΙ,24,Πρόσωπα,80,Προτεινόμενο,8,Πρώτο Θέμα,6153,Ροδόπη,413,Σαμοθράκη,666,Σαρσάκης,42,Σάτιρα,62,Σουφλί,554,Σπίτι,23,Συγκοινωνίες,287,Σύλλογοι,303,Συνέδρια,138,ΣΥΡΙΖΑ,411,Σχολείο,9,Τέχνες,116,Τεχνολογία,53,Τουρισμός,256,Τρίγωνο,64,Τυχερό,53,Υγεία,1091,Φέρες,391,Lifestyle,8,Media,305,Showbiz,19,
ltr
item
Alexandroupoli Online: Ο Άθλος Ορεστιάδας νίκησε 3-0 τον Αριστοτέλη Σκύδρας και «αγκάλιασε» την παραμονή στην Volley League
Alexandroupoli Online
true
1602981175067084807
UTF-8
Loaded All Posts Δεν βρέθηκαν αναρτήσεις ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε περισσότερα ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΧΕΙΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Να βάζετε τόνους στις λέξεις για καλύτερα αποτελέσματα. Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευ Τρι Τετ Πεμ Παρ Σαβ Ιανουαρίου Φεβρουαρίου Μαρτίου Απριλίου Μαΐου Ιουνίου Ιουλίου Αυγούστου Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου Νοεμβρίου Δεκεμβρίου Ιαν Φεβ Μαρ Απρ Μαϊ Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπ Οκτ Νοε Δεκ μόλις τώρα πριν 1 λεπτό πριν $$1$$ λεπτά πριν 1 ώρα πριν $$1$$ ώρες χθες πριν $$1$$ μέρες πριν $$1$$ εβδομάδες σχολίασε Ακόλουθοι Ακολουθήστε THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Πίνακας Περιεχομένων