Ιστορική πρώτη νίκη του Άθλου Ορεστιάδας

Ο Άθλος Ορεστιάδας επικράτησε με 3-2 σετ του Α.Ο.Π. Κηφισιάς σημειώνοντας την πρώτη του νίκη στη Volley League.

Πραγματικός άθλος από τον Άθλο Ορεστιάδας στον αγώνα της 6ης αγωνιστικής της Volley League. H ομάδα του Έβρου παρότι βρέθηκε να χάνει 1-0 σετ με όπλο το σερβίς και πρωταγωνιστές τους Κασαμπαλή, Κάι Ντε Πρα, Γκλάντστοουν και Αλγκούλ (χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι) νίκησε την Κηφισιά στο Ζηρίνειο με 3-2 σετ και σημείωσε την πρώτη της νίκη στην ιστορία της Volley League.

O αγώνας ήταν συγκλονιστικός, με εναλλαγές στο σκορ και τον Άθλο να δικαιώνεται για την επιμονή του στο σερβίς, στην καλή άμυνα και στις αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις. Ο Άθλος έδωσε το 4ο τάι μπρέικ σε 6 αγώνες στη Volley League και έπιασε τους 5 βαθμούς στο βαθμολογικό πίνακα.

Η Κηφισιά αγωνίστηκε με βασικό πασαδόρο τον Ρουσόπουλο αντί του Στιβαχτή αλλά το πρόβλημα ήταν η κακή υποδοχή. Επίσης στο 4ο σετ ο Οκοσάνοβιτς αποχώρησε με πόνους στη μέση και διαγώνιος επιστρατεύτηκε ο Παπαδόπουλος. Η Κηφισιά παρότι κυριάρχησε στο μπλοκ, πίεσε στο σερβίς, είχε "μαύρες τρύπες" στην υποδοχή και λίγες λύσεις στην επίθεση. Αυτή ήταν και η πρώτη εντός έδρας ήττα και συνολικά το τρίτο συνεχόμενο τάι μπρέικ στο πρωτάθλημα. Με τον βαθμό που πήρε ανέβηκε στους 11 στη βαθμούς. Κορυφαίος της Κηφισιάς ήταν ο Τσέιβερς που σημείωσε 21 πόντους αλλά με ποσοστό αποτελεσματικότητας στην επίθεση 34% (15/44 επιθέσεις).

Στο πρώτο σετ του αγώνα Κηφισιά και Άθλος εναλλάσσονταν στο προβάδισμα και βρέθηκαν μαζί στο 8-8. Οι γηπεδούχοι με μπλοκ του Μορέιρα και άσσο του Σπηλιώτη πήραν το προβάδισμα 11-8, ενώ στην εξέλιξη του σετ με άσσο ο Οκοσάνοβιτς διαμόρφωσε το 13-9.

Η ομάδα των βορείων προαστίων συνέχισε να έχει το έλεγχο και με διαδοχικά μπλοκ των Ρουσόπουλου, Σπηλιώτη και Τσέιβερς πήρε «αέρα» 6 πόντων 18-12. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με κόντρα του Ντε Πρα και άσσο του Γκλάντστοουν μείωσαν 18-15, ενώ στη συνέχεια με μπλοκ του Αλγκούλ «ροκάνισαν» και άλλο τη διαφορά 19-17. Καθοριστικά για την τελική έκβαση του σετ ήταν τα 2 συνεχόμενα μπλοκ του Σπηλιώτη σε Αλγκιούλ και Γκένοφ που έφεραν τους «κυανόλευκους» στο 21-17. Η Κηφισιά έφτασε σε πενταπλό σετ μπολ 24-19 μετά από λάθος σερβίς του Αλγιούλ και τελικά το κατέκτησε 25-21 με νέο λάθος σερβίς, αυτή τη φορά από τον Ντε Πρα.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο 2ο σετ με τον Άθλο να «χτίζει» νωρίς προβάδισμα 5-2 πιέζοντας την υποδοχή της Κηφισιάς. Η αθηναϊκή ομάδα αντέδρασε και με άσσο του Μορέιρα και διαδοχικά λάθη του Ντε Πρα προσπέρασε 8-7. Ο Άθλος με άσσο του Γκλάντστον ανέκτησε το προβάδισμα 9-8, ενώ στη συνέχεια οι ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 12-12. Εκεί ο Άθλος με τον Ντε Πρα στο σερβίς ανέβασε ταχύτητα και 6 συνεχόμενους πόντους πήρε σημαντική διαφορά 18-12.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν 19-16 με άσσο του Ρουσόπουλου, όμως στη συνέχεια Γκλάντστοουν και Ντε Πρα έφεραν τον Άθλο στο 22-16. Η Κηφισιά πλησίασε ξανά στο –3 (22-19) με μπλοκ του Ρικάρντο. Η ομάδα της Ορεστιάδας υπερασπίστηκε το προβάδισμα και έκλεισε το σετ 25-19 με πέναλτι του Αλγκούλ.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι παίκτες του Άθλου μπήκαν καλύτερα και στο τρίτο σετ και προηγήθηκαν με 5-2. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στο φιλέ και πήραν «αέρα» πέντε πόντων 12-7 με «όπλο» το μπλοκ. Ο Άθλος με το «γκάζι» πατημένο αύξησε τη διαφορά στους 6 πόντους 15-9 με έξυπνο πλασέ του Κασαμπαλή. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι το +6 (20-13) με την Κηφισιά να «ανεβάζει στροφές» και με τον Τσέιβερς στην επίθεση και στο μπλοκ μείωσε 20-17. Ο Αλγκούλ έβγαλε τον Άθλο από τη δύσκολη περιστροφή και τελικά η ομάδα της Ορεστιάδας πήρε το σετ 25-18 με επίθεση του Αλγκούλ.

Στο 4ο σετ έμεινε στα «πιτ» ο Οκοσάνοβιτς με πόνους στη μέση, με τον Κώστα Χριστοφιδέλη να βάζει διαγώνιο τον Τσέιβερς και ακραίους τους Παπαδόπουλο και Ρικάρντο. Κηφισιά και Άθλος με ξεκίνησαν βρίσκοντας πόντους στο side out και τους γηπεδούχους να προηγούνται 7-6 με μπλοκ του Ρουσόπουλου. Ο Άθλος «απάντησε» και με τον Κασαμπαλή να παίρνει δύο άσσους προσπέρασε 10-7. Η Κηφισιά με τον Τσέιβερς να παίρνει κρίσιμες μπάλες ισοφάρισε 11-11 ξεσηκώνοντας το Ζηρίνειο. Μάλιστα ο Αμερικανός από τα 9 μέτρα «πλήγωσε» τον Άθλο διαμορφώνοντας το 15-13. Ο Ντε Πρα με τη... βοήθεια του φιλέ πήρε άσσο και ισοφάρισε 16-16, όμως στη συνέχεια το όμορφο πλασέ του Ρικάρντο και το μπλοκ του Ρουσόπουλου έφεραν την Κηφισιά στο 19-16. Ο Άθλος με τον Ριζόπουλο πλησίασε σε «απόσταση αναπνοής» 20-19 και ισοφάρισε 21-21 μετά από άουτ του Τσέιβερς. Ο Αμερικανός με άσσο έδωσε διπλό σετ μπολ στην Κηφισιά 24-22 η οποία το κατέκτησε 25-22 με μπλοκ του Ρουσόπουλου οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ η Κηφισιά προηγήθηκε 3-1, με τον Άθλο να απαντά άμεσα και να προσπερνά 7-5 με μπλοκ του Γκλάντστοουν στον Τσέιβερς. Η Κηφισιά βγάζοντας «πείσμα» ισοφάρισε 7-7 με τον Μορέιρα και προσπέρασε 8-7 με κόντρα του Τσέιβερς.

Στην αλλαγή τερέν ο Ρουσόπουλος με νέο μπλοκ διαμόρφωσε το 9-7. Οι φιλοξενούμενοι παίρνοντας ενέργεια από εκπληκτική άμυνα του Ντε Πρα αρχικά μείωσαν 11-10 και στη συνέχεια ισοφάρισαν 11-11 βάζοντας «φωτιά» στο τάι μπρέικ. Οι φιλοξενούμενοι μετά από πόντο «θρίλερ» έφτασαν σε ματς μπολ 14-13 με μπλοκ του Γλάντστοουν. Ο Τσέιβερς με γρήγορη επίθεση το «έσβησε» ισοφαρίζοντας 14-14. Ο Άθλος έφτασε σε νέο ματς μπολ μετά από φιλέ του Αμερικανού των «κυανόλευκων» οι οποίοι πήραν τη νίκη με άσσο του Ντε Πρα 16-14.

Τα σετ: 2-3 (25-21, 19-25, 18-25, 25-22, 14-16) σε 133 λεπτά.

Οι πόντοι του Α.Ο.Π. Κηφισιάς προήλθαν από 9 άσσους, 49 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν από 12 άσσους, 60 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 11π. (9/25επ., 2 άσσοι), Ρουσόπουλος 7 (1/2επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Ρικάρντο 15 (15/28επ., 53% υπ., 12% αρ.), Σπηλιώτης 8 (2/3επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Μορέιρα 9 (7/9επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 100% υπ., 67% αρ.), Τσέιβερς 21 (15/44επ., 2 μπλοκ, 4 άσσοι, 44% υπ., 11% αρ.) / Κοντοστάθης (λ.- 67% υπ., 21% αρ.), Οικονομόπουλος, Παπαδόπουλος (50% υπ., 12% αρ.), Φιλιππακόπουλος.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ηλίας Κρεούζης): Γκλάντστοουν 16π. (6/9επ., 4 μπλοκ, 6 άσσοι), Κάιο Ντε Πρα 22 (19/35επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Κασαμπαλής 5 (2/2επ., 3 άσσοι), Αλγκούλ 14 (12/18επ., 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 11 (9/23επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 70% υπ., 30% αρ.), Γκένοφ 12 (12/20επ., 59% υπ., 16% αρ.) / Βελούδης (λ.- 70% υπ., 30% αρ.), Μποζίδης.

Ο προπονητής του Α.Ο.Π. Κηφισιάς Κώστας Χριστοφιδέλης δήλωσε: «Δυστυχώς μετά το παιχνίδι στη Σύρο, ακολούθησε μία εβδομάδα με αρκετά προβλήματα τραυματισμών και κούρασης. Είχαμε και απρόοπτα τόσο σήμερα το πρωί όσο και κατά τη διάρκεια του αγώνα. Δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να ρισκάρω και για αυτό αποφάσισα να κάνω αλλαγές στο σχήμα. Κάναμε την προσπάθεια μας και πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι παραπάνω. Δίκαια νίκησε ο Άθλος, αλλά και σήμερα είχαμε σε αρκετά σημεία πρόβλημα συγκέντρωσης. Ειδικά σε κρίσιμα σημεία κάναμε παιδικά και αβίαστα λάθη. Θεωρώ ότι αυτά ήταν καθοριστικά και την τελική έκβαση του αγώνα. Ειδικά στο 5ο σετ αν είχαμε υπομονή θα μπορούσαμε να πάρουμε τη νίκη. Αυτό που προέχει τώρα είναι η υγεία των αθλητών και να δούμε σε τι κατάσταση βρίσκονται, ώστε να προετοιμαστούμε για τη συνέχεια».

Ο προπονητής του Άθλου Ορεστιάδας Ηλίας Κρεούζης είπε: «Συγχαρητήρια στην Κηφισιά και στο προπονητικό της επιτελείο γιατί πραγματικά έπαιξε πάρα πολύ καλά και γύρισε το ματς, καταφέρνοντας να το στείλει στο τάι μπρέικ. Η Κηφισιά είχε ένα τεράστιο πρόβλημα σήμερα, που δεν το ξέραμε ούτε εμείς, την απουσία του πασαδόρου της Στιβαχτή και αναγκάστηκε να πάει σε λύση ανάγκης, αφού ήταν κομβικής σημασίας αυτή η έλλειψη. Εμείς καταφέραμε και μετά το 1ο σετ, το οποίο λόγω γηπέδου ήταν περίεργο για εμάς, καταφέραμε να προσαρμοστούμε και γυρίσαμε το ματς 1-2. Από εκεί και έπειτα η Κηφισιά τα άλλαξε όλα και προσπάθησε να πάρει ό,τι μπορούσε από το παιχνίδι. Εμείς νομίζω ήμασταν καλύτερη ομάδα στο γήπεδο και στο τέλος χαμογελάσαμε».

O αρχηγός του Άθλου Ορεστιάδας Δημήτρης Ριζόπουλος είπε: «Παίξαμε δύο μεγάλα παιχνίδια εντός έδρας με Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, αλλά μας "πονούσαν" τα εκτός έδρας παιχνίδια, όπου η εικόνα μας έως τώρα, ήταν λίγο κακή. Οπότε θέλαμε πάρα πολύ να κερδίσουμε και σήμερα ήταν μία πολύ μεγάλη νίκη γιατί παίζαμε με την αήττητη στην έδρα της Κηφισιά. Μας έλειπε η νίκη, είμαστε πάρα πολύ χαρούμενοι, το θέλαμε πολύ και κερδίσαμε μία πάρα πολύ καλή ομάδα. Σήμερα ήταν πάρα πολύ δύσκολες οι συνθήκες, έλειπε ο πασαδόρος της Κηφισιάς, μετά βγήκε ο διαγώνιος, άλλαξε ο ακραίος σε διαγώνιο και προσπαθούσαμε να προσαρμοστούμε. Το καλό όμως με την ομάδα μου είναι ότι έχει έμπειρους παίκτες, που μπορούν να διαχειριστούν δύσκολες καταστάσεις».

Ο λίμπερο του Α.Ο.Π. Κηφισιάς Γρηγόρης Κοντοστάθης δήλωσε: «Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι που μας αφήνει ανάμικτα συναισθήματα. Παρά τις απουσίες φτάσαμε μία ανάσα από το να πάρουμε τη νίκη, όμως κάποια λάθη μας στοίχισαν. Είχαμε απουσίες τις οποίες τις καλύψαμε εν μέρει ως ομάδα, αλλά τελικά δεν πήραμε το αποτέλεσμα που θέλαμε. Θεωρώ ότι κάναμε λάθη σε κρίσιμα σημεία και πρέπει να ακολουθήσουμε την τακτική μας πιο πιστά».

Δείτε ολόκληρο τον αγώνα από την ESAP TV

[post_ads]

ΣΧΟΛΙΑ

Μπορείτε να σχολιάσετε μέσω Facebook ή Blogger (Google) επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα από πάνω

Ακολουθήστε το Alexandroupoli Online
Google News | Facebook | Twitter | Instagram | Linkedin | Pinterest

[ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ]$type=three$count=6$meta=0$snip=0$cate=0$rm=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$show=page$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

Όνομα

Αγγελίες,10,Αγροτικά,597,Αγωγοί,117,Αθλητικά,2040,Αλεξανδρούπολη,8382,Άμυνα,341,Ανακύκλωση,33,ΑΝΕΛ,58,Απεργίες,144,Άρθρα - Απόψεις,3007,Αστυνομικά,486,Αυτοδιοίκηση,3273,Αυτοδιοικητικές Εκλογές,859,Αυτοκίνητο,5,Αφιερώματα,235,Βαλκάνια,31,Βουλευτικές Εκλογές,484,Γελοιογραφίες,6,Γενικά,96,ΔΗΜΑΡ,22,Δημόσια Έργα,57,Δημόσιο,43,Διαδίκτυο,182,Διαμαρτυρίες,89,Διασκέδαση,38,Διδυμότειχο,679,Δράμα,114,Έβρος,18215,Εθελοντισμός,251,Εκδηλώσεις,2502,Εκκλησία,1214,Εκπαίδευση,1459,Ελλάδα,1298,Ελληνισμός,31,Ελληνοτουρκικά,347,Ενέργεια,69,Επιστήμες,13,Επιχειρήσεις,629,Εργασία,23,Εργασιακά,289,Ερευνα αγοράς,11,Ευρωεκλογές,38,Ευρώπη,119,Ζωή και Υγεία,324,Θράκη,740,Ιστορία,228,Καβάλα,191,Καιρός,34,Καταγγελίες,70,Καταναλωτικά,196,ΚΙΝΑΛ,29,ΚΚΕ,563,Κοινωνία,88,Κοινωνική Προσφορά,170,Κόσμος,668,ΛΑΕ,8,ΛΑΟΣ,19,Λήμνος,9,Μειονότητα,24,Μεταναστευτικό,146,Μουσική,197,ΝΔ,460,Ξάνθη,211,Οικολογία,338,Οικονομία,586,Ορεστιάδα,1460,Πανταζίδου,164,Παπανικολόπουλος,274,ΠΑΣΟΚ,271,Περιβάλλον,416,Περίεργα,9,Περιφέρεια ΑΜ-Θ,3840,Πολιτική,1459,Πολιτισμός,220,ΠΟΤΑΜΙ,24,Πρόσωπα,80,Προτεινόμενο,10,Πρώτο Θέμα,6103,Ροδόπη,408,Σαμοθράκη,665,Σαρσάκης,42,Σάτιρα,62,Σουφλί,542,Σπίτι,23,Συγκοινωνίες,286,Σύλλογοι,301,Συνέδρια,135,ΣΥΡΙΖΑ,411,Σχολείο,9,Τέχνες,116,Τεχνολογία,52,Τουρισμός,255,Τρίγωνο,57,Τυχερό,52,Υγεία,1073,Φέρες,388,Lifestyle,8,Media,304,Showbiz,19,
UTF-8
Loaded All Posts Δεν βρέθηκαν αναρτήσεις ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε περισσότερα ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΧΕΙΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Να βάζετε τόνους στις λέξεις για καλύτερα αποτελέσματα. Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευ Τρι Τετ Πεμ Παρ Σαβ Ιανουαρίου Φεβρουαρίου Μαρτίου Απριλίου Μαΐου Ιουνίου Ιουλίου Αυγούστου Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου Νοεμβρίου Δεκεμβρίου Ιαν Φεβ Μαρ Απρ Μαϊ Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπ Οκτ Νοε Δεκ μόλις τώρα πριν 1 λεπτό πριν $$1$$ λεπτά πριν 1 ώρα πριν $$1$$ ώρες χθες πριν $$1$$ μέρες πριν $$1$$ εβδομάδες σχολίασε Ακόλουθοι Ακολουθήστε THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Πίνακας Περιεχομένων