Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 3-0 σετ στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Volley League.

Με βασικούς τους Παπαλεξίου, Ασπιώτη και τους Κουμεντάκη, Ανδρεάδη, Ριζόπουλο να παίζουν κόντρα στην παλιά τους ομάδα, ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 3-0 σετ, σε αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Volley League.

Μέσα σε 63 λεπτά ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το έργο του και πέτυχε την τέταρτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες οδηγώντας την κούρσα στο βαθμολογικό πίνακα.

Όπως φαίνεται και από την εξέλιξη του σκορ ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε αλλά ο Εθνικός κατάφερε να γίνει ανταγωνιστικός στο 2ο και στο 3ο σετ και η νεανική ομάδα του Γιώργου Ανδραβίζου να αφήσει καλές εντυπώσεις και να κερδίσει πολύτιμες εμπειρίες για το μέλλον.

Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά με προβάδισμα 9-4 χάρις την κυριαρχία του στο μπλοκ, ενώ οι δύο άσσοι του Ανδρεάδη και γενικά το εξαιρετικό σερβίς του ανέβασαν τη διαφορά στο 15-6. Ένα ακόμα σερί 4-0 είχαμε στο τελείωμα του σετ όπου ο Ολυμπιακός με τους Κουμεντάκη, Παπαλεξίου τελείωσε το σετ 25-13.

Στο 2ο σετ ο Εθνικός βελτίωσε την υποδοχή του αλλά και τα ποσοστά του στην επίθεση. Ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Παπαλεξίου έκανε το 6-2. Ο Ασπιώτης και ο Κουμεντάκης έπαιζαν χωρίς αντίπαλο ανοίγοντας το σκορ στο 21-15. Ο Εθνικός πάλεψε με τους Δαλακούρα, Πιτακούδη, Χρηστουηλία και το σετ τελείωσε 25-19.

Στο 3ο σετ με τα σερβίς του Κουμεντάκη και του Στιβαχτή αλλά και η είσοδος του Ριζόπουλου, που αγωνίστηκε κόντρα στην παλιά του ομάδα, εκτόξευσαν το σκορ στο 14-8. Ο Εθνικός ισορρόπησε και το σετ έκλεισε 25-20 με επίθεση του Κουμεντάκη κόντρα στην παλιά του ομάδα.

Τα σετ: 3-0 (25-13, 25-19, 25-20) σε 63 λεπτά.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 48 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 11 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης οι πόντοι προήλθαν από 1 άσσο, 26 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Μπενίτεθ Μουνιόθ δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου: «Ήταν μία ευκαιρία να πάρουν χρόνο οι αθλητές που δεν έχουν πολλές συμμετοχές στα υπόλοιπα παιχνίδια του πρωταθλήματος. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την εμφάνιση τους και την σοβαρότητα τους. Απέδειξαν πως κάνουν σκληρή δουλειά καθημερινά και εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία που τους δόθηκε. Είναι πολύ καλό για κάθε προπονητή να έχει 14 ετοιμοπόλεμους παίκτες μέσα στη σεζόν και εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πράγματι έρχονται πιο δύσκολοι αγώνες και είναι απαραίτητοι όλοι οι αθλητές του ρόστερ».

Ο προπονητής του Εθνικού Γιώργος Ανδραβίζος είπε: «Η ποιότητα των παικτών του Ολυμπιακού ήταν καλύτερη από την δική μας. Ξέραμε πως θα είναι το πιο δύσκολο παιχνίδι στο πρωτάθλημα. Παρόλα αυτά παλέψαμε να μείνουμε κοντά στο σκορ και να μείνουμε μέσα στο παιχνίδι. Μπορεί να χάσαμε αλλά μόνο κέρδος είχαμε από αυτό το ματς. Αποτελούμαστε από νεαρούς παίκτες και αυτά τα ματς φτιάχνουν τον χαρακτήρα τους. Ευχαριστώ τα παιδιά για την προσπάθεια και καλή επιτυχία στον Ολυμπιακό».

Ο διαγώνιος του Ολυμπιακού Άκης Ασπιώτης δήλωσε: «Πρέπει να είμαστε έτοιμοι και οι 14 παίκτες για να βοηθήσουμε ανά πάσα στιγμή. Δεν δείξαμε χαλάρωση. Θέλαμε να δείξουμε στον προπονητή μας πως είμαστε έτοιμοι. Έχουμε μπροστά μας δύσκολο αγώνα με τον Ηρακλή και συγκεντρωνόμαστε για να παίξουμε εκεί».

Ο νεαρός πασαδόρος του Εθνικού Μάριος Παπάζογλου δήλωσε: «Ξέραμε πως θα είχαμε μεγάλη δοκιμασία. Ήρθαμε για να κάνουμε το καλό δυνατό. Πράγματι είμαστε άπειρη ομάδα αλλά στο 2ο και στο 3ο σετ το παλέψαμε και πιστεύω πως ήμασταν ανταγωνιστικοί και καλοί. Κρατάμε την εμπειρία και συνεχίζουμε το δύσκολο έργο μας».

Δείτε το βίντεο από την συνέντευξη Τύπου:

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Παπαλεξίου 9π. (8/19επ., μπλοκ), Στιβαχτής 2 (2 άσσοι), Ανδρεάδης 10 (5/9επ., 2μπλοκ, 3 άσσοι), Ασπιώτης 19 (14/23επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Κουμεντάκης 15 (13/19επ., 2 άσσοι, 74% υπ.- 48% αρ.), Ριζόπουλος 9 (8/13επ., 1 μπλοκ, 60% υπ.- 60% αρ.) / Κοκκινάκης (67% υπ.- 67% αρ.), Τζιάβρας (λ. 33% υπ.- 33% αρ.).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γιώργος Ανδραβίζος): Κ. Δαλακούρας 11 (11/29επ. 36% υπ.- 29% αρ.), Τσιουτσιουλούδης 3 (1/3επ., 2 μπλοκ), Χατζόπουλος 4 (2/5επ., 2 μπλοκ), Παπάζογου, Πιτακούδης 8 (7/16επ., 1 μπλοκ), Χρηστουηλίας 6 (5/11επ., 1 άσσος, 25% υπ.- 25% αρ.) / Κοντοστάθης (λ. 40% υπ.- 35% αρ.), Μπίκος, Αντωνιάδης.

Στους άλλους αγώνες της ημέρας η Κηφισιά νίκησε εκτός έδρας την Ελπίδα Αμπελοκήπων με 3-0 σετ (25-22, 25-22, 25-17) και ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε του Παμβοχαϊκού στο Βραχάτι με 3-0 (25-12, 25-11, 25-16).
[post_ads]

ΣΧΟΛΙΑ

Μπορείτε να σχολιάσετε μέσω Facebook ή Blogger (Google) επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα από πάνω

Ακολουθήστε το Alexandroupoli Online
Google News | Facebook | Twitter | Instagram | Linkedin | Pinterest

[ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ]$type=three$count=6$meta=0$snip=0$cate=0$rm=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$show=page$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

Όνομα

Αγγελίες,10,Αγροτικά,606,Αγωγοί,117,Αθλητικά,2043,Αλεξανδρούπολη,8462,Άμυνα,346,Ανακύκλωση,34,ΑΝΕΛ,58,Απεργίες,146,Άρθρα - Απόψεις,3014,Αστυνομικά,486,Αυτοδιοίκηση,3304,Αυτοδιοικητικές Εκλογές,859,Αυτοκίνητο,5,Αφιερώματα,235,Βαλκάνια,31,Βουλευτικές Εκλογές,484,Γελοιογραφίες,6,Γενικά,97,ΔΗΜΑΡ,22,Δημόσια Έργα,57,Δημόσιο,43,Διαδίκτυο,182,Διαμαρτυρίες,89,Διασκέδαση,38,Διδυμότειχο,686,Δράμα,114,Έβρος,18336,Εθελοντισμός,253,Εκδηλώσεις,2523,Εκκλησία,1218,Εκπαίδευση,1478,Ελλάδα,1304,Ελληνισμός,31,Ελληνοτουρκικά,347,Ενέργεια,69,Επιστήμες,13,Επιχειρήσεις,632,Εργασία,23,Εργασιακά,293,Ερευνα αγοράς,11,Ευρωεκλογές,42,Ευρώπη,119,Ζωή και Υγεία,326,Θράκη,748,Ιστορία,228,Καβάλα,191,Καιρός,34,Καταγγελίες,70,Καταναλωτικά,196,ΚΙΝΑΛ,29,ΚΚΕ,576,Κοινωνία,90,Κοινωνική Προσφορά,170,Κόσμος,672,ΛΑΕ,8,ΛΑΟΣ,19,Λήμνος,9,Μειονότητα,24,Μεταναστευτικό,146,Μουσική,197,ΝΔ,463,Ξάνθη,212,Οικολογία,340,Οικονομία,586,Ορεστιάδα,1482,Πανταζίδου,164,Παπανικολόπουλος,274,ΠΑΣΟΚ,274,Περιβάλλον,418,Περίεργα,9,Περιφέρεια ΑΜ-Θ,3867,Πολιτική,1472,Πολιτισμός,220,ΠΟΤΑΜΙ,24,Πρόσωπα,80,Προτεινόμενο,9,Πρώτο Θέμα,6134,Ροδόπη,411,Σαμοθράκη,666,Σαρσάκης,42,Σάτιρα,62,Σουφλί,550,Σπίτι,23,Συγκοινωνίες,286,Σύλλογοι,303,Συνέδρια,138,ΣΥΡΙΖΑ,411,Σχολείο,9,Τέχνες,116,Τεχνολογία,52,Τουρισμός,256,Τρίγωνο,61,Τυχερό,53,Υγεία,1087,Φέρες,390,Lifestyle,8,Media,305,Showbiz,19,
UTF-8
Loaded All Posts Δεν βρέθηκαν αναρτήσεις ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε περισσότερα ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΧΕΙΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Να βάζετε τόνους στις λέξεις για καλύτερα αποτελέσματα. Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευ Τρι Τετ Πεμ Παρ Σαβ Ιανουαρίου Φεβρουαρίου Μαρτίου Απριλίου Μαΐου Ιουνίου Ιουλίου Αυγούστου Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου Νοεμβρίου Δεκεμβρίου Ιαν Φεβ Μαρ Απρ Μαϊ Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπ Οκτ Νοε Δεκ μόλις τώρα πριν 1 λεπτό πριν $$1$$ λεπτά πριν 1 ώρα πριν $$1$$ ώρες χθες πριν $$1$$ μέρες πριν $$1$$ εβδομάδες σχολίασε Ακόλουθοι Ακολουθήστε THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Πίνακας Περιεχομένων