Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε 3-1 στην Κομοτηνή και έκανε το 2-0

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης έκανε το 2-0 στις νίκες στη σειρά των πλέι άουτ και χρειάζεται άλλη μία νίκη για να κλειδώσει την παραμονή του στην Volley League.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κάσσανδρο Στίγγα ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-1 σετ την Α.Ε. Κομοτηνή στην έδρα της, στη μεγάλη μάχη επιβίωσης μεταξύ των δύο ομάδων της Θράκης. Ο Εθνικός έκανε το 2-0 στις νίκες στη σειρά των πλέι άουτ και χρειάζεται άλλη μία νίκη για να κλειδώσει την παραμονή του στην Volley League.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων θα είναι την προσεχή Τετάρτη στην Αλεξανδρούπολη.

Ο Στίγγας σημείωσε 18 πόντους από το κέντρο χωρίς να έχει αντίπαλο καθώς ο Χριστόφας λόγω τραυματισμού απουσίασε. Ο Στίγγας είχε 12/18 τελειωμένες επιθέσεις και 6 μπλοκ και με 18 πόντους συνολικά ήταν ο πρώτος σκόρερ.

Η Κομοτηνή το πάλεψε όσο μπορούσε για να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ με πιο καθοριστικό το 3ο σετ όπου δε μπόρεσε να κάνει το 2-1 σετ.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημα του με τον Σβετσόβ να δίνει προβάδισμα με 16-13. Οι απαντήσεις ήρθαν από τον Γκμίτροβιτς και τον Ριζόπουλο κάνοντας το 16-16 για τον Εθνικό. Ακολούθησαν μάχες πόντο πόντο, ο Εθνικός προηγήθηκε 22-21 αλλά η Κομοτηνή με την επίθεση του Δαλακούρα και το λάθος του Γκμίτροβιτς προσπέρασε 23-22. Η Κομοτηνή έκανε... δώρο το σετ καθώς με τρία λάθη έδωσε στον Εθνικό το σετ 25-23.

Παρά το σοκ της απώλειας του 1ου σετ η Κομοτηνή μπήκε καλά στο 2ο σετ όπου με το σερβίς του Δαλακούρα και του Σβετσόβ άνοιξαν διαδρόμους έκαναν σερί 5-0 και ξέφυγαν 20-8. Ο Εθνικός πέταξε λευκή πετσέτα στο σετ το οποίο πήραν εύκολα οι γηπεδούχοι με 25-13.

Στο 3ο σετ ο Εθνικός ξέφυγε 10-7 βελτιώνοντας την υποδοχή του ενώ ο Στίγγας πήρε πάνω του όλο το παιχνίδι. Παρόλα αυτά η Κομοτηνή με τον δραστήριο Σβετσόβ προσπέρασε 16-15 αλλά ο Εθνικός απάντησε με τον Στίγγα. Έγιναν τεράστιες μάχες στο φιλέ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο αλλά ο Εθνικός είχε προβάδισμα με έναν πόντο και στο 24-23. Τελικά με άουτ επίθεση του Σβετσόβ τελείωσε το σετ για τον Εθνικό 25-23.

Στο 4ο σετ κρίθηκαν τα πάντα όπου και πάλι η Κομοτηνή δεν παράτησε τον αγώνα. Πάλεψε μέχρι το τέλος και ειδικά μέχρι το 15-15 διεκδικώντας την ανατροπή και την πρώτη νίκη. Ο πρώτος χρόνος του Στίγγα αλλά και τα τρία διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων στην επίθεση έδωσαν στον Εθνικό προβάδισμα 19-15 και εκεί κρίθηκα και ο αγώνας. Με την επίθεση του Τουράνιανιν έγινε το 25-21 και το 3-1 σετ.

Τα σετ: 1-3 (23-25, 25-13, 23-25, 21-25) σε 95'.

Οι πόντοι της Α.Ε. Κομοτηνής προήλθαν από 8 άσσους, 43 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 2 άσσους, 55 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

O προπονητής της Α.Ε. Κομοτηνής Ηλίας Κρεούζης δήλωσε: «Συγχαρητήρια στον Εθνικό για τη νίκη. Πρέπει να πω πολλά μπράβο στους αθλητές μου για την κατάθεση ψυχής που κάνουν. Από την στιγμή που τράκαρε ο Χριστόφας μας πήρε όλους από κάτω. Τα παιδιά επηρεάστηκαν αλλά παρά τις δυσκολίες προσπάθησαν να παίξουν το ματς στα ίσα. Το πρώτο σετ κρίθηκε για μένα από ένα διαιτητικό λάθος χωρίς φυσικά να υπάρχει πρόθεση. Ο Εθνικός είχε υπεροχή στο κέντρο λόγω του προβλήματος του Φερέλ και της απουσίας του Χριστόφα. Εμείς δεν ήμασταν έτοιμοι λόγω τραυματισμών. Θα πάμε την Τετάρτη για να κερδίσουμε και να φέρουμε ξανά τη σειρά εδώ. Ο Εθνικός έχει καλούς παίκτες που μπορούν να καλύψουν το κενό του Μπενγκολέα».

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης δήλωσε: «Ξέραμε πως θα είχαμε ένα δύσκολο ματς. Πρέπει να περιορίσουμε τα λάθη για να έχουμε πιο εύκολο έργο. Πήραμε δίκαια τη νίκη. Συγχαρητήρια στην Κομοτηνή για την προσπάθεια που κάνει. Ο Νικολακάκης δουλεύει πολύ. Του λείπει μόνο η εμπειρία. Πιστεύω πως είναι ένας από τους πιο πολύτιμους αθλητές της ομάδας μας μέσα στη χρόνια. Πρέπει να είμαστε σοβαροί στον τρίτο αγώνα για να τελειώσουμε τη σειρά την Τετάρτη στην έδρα μας. Δεν εφησυχάζουμε. Έχουμε προβάδισμα αλλά ακόμα δεν τελείωσε τίποτα γιατί όπως βλέπετε μία αρνητική συγκυρία μπορεί να φέρει τα πάνω κάτω».

Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Ηλίας Κρεούζης): Κ. Δαλακούρας 9π. (5/13επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 75% υπ., 33% αρ.), Μαρούλης 3 (2/3, 1 άσσος), Φερέλ 9 (5/10, 4 μπλοκ), Μπουφίδης 2 (1/2, 1 μπλοκ), Σβετσόβ 25 (18/46, 3 μπλοκ, 4 άσσοι), Αν. Δαλακούρας 15 (12/30, 68% υπ., 32% αρ.) / Τσαδήμας (λ.- 44% υπ., 22% αρ.), Ανδρεάδης, Γκόνας, Καραβατζής, Μπανιώτης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Στρούγκαρ 4π., (3/4επ., 1 άσσος), Μπενγκολέα 4 (4/8, 50% υπ., 12% αρ.), Γκμίτροβιτς 15 (14/39, 1 μπλοκ), Τουράνιανιν 5 (4/6επ., 1 άσσος), Στίγγας 18 (12/18, 6 μπλοκ), Ριζόπουλος 7 (7/13, 47% υπ., 21% αρ.) / Κοντοστάθης (λ.- 79% υπ., 34% αρ.), Νικολακάκης 11 (11/21, 55% υπ., 32% αρ.), Χρηστουηλίας, Βλαχόπουλος.
[post_ads]

ΣΧΟΛΙΑ

Μπορείτε να σχολιάσετε μέσω Facebook ή Blogger (Google) επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα από πάνω

Ακολουθήστε το Alexandroupoli Online
Google News | Facebook | Twitter | Instagram | Linkedin | Pinterest

[ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ]$type=three$count=6$meta=0$snip=0$cate=0$rm=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$show=page$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

Όνομα

Αγγελίες,10,Αγροτικά,601,Αγωγοί,117,Αθλητικά,2040,Αλεξανδρούπολη,8405,Άμυνα,341,Ανακύκλωση,33,ΑΝΕΛ,58,Απεργίες,144,Άρθρα - Απόψεις,3009,Αστυνομικά,486,Αυτοδιοίκηση,3283,Αυτοδιοικητικές Εκλογές,859,Αυτοκίνητο,5,Αφιερώματα,235,Βαλκάνια,31,Βουλευτικές Εκλογές,484,Γελοιογραφίες,6,Γενικά,97,ΔΗΜΑΡ,22,Δημόσια Έργα,57,Δημόσιο,43,Διαδίκτυο,182,Διαμαρτυρίες,89,Διασκέδαση,38,Διδυμότειχο,680,Δράμα,114,Έβρος,18250,Εθελοντισμός,251,Εκδηλώσεις,2507,Εκκλησία,1218,Εκπαίδευση,1464,Ελλάδα,1298,Ελληνισμός,31,Ελληνοτουρκικά,347,Ενέργεια,69,Επιστήμες,13,Επιχειρήσεις,630,Εργασία,23,Εργασιακά,289,Ερευνα αγοράς,11,Ευρωεκλογές,39,Ευρώπη,119,Ζωή και Υγεία,324,Θράκη,743,Ιστορία,228,Καβάλα,191,Καιρός,34,Καταγγελίες,70,Καταναλωτικά,196,ΚΙΝΑΛ,29,ΚΚΕ,568,Κοινωνία,88,Κοινωνική Προσφορά,170,Κόσμος,670,ΛΑΕ,8,ΛΑΟΣ,19,Λήμνος,9,Μειονότητα,24,Μεταναστευτικό,146,Μουσική,197,ΝΔ,461,Ξάνθη,211,Οικολογία,338,Οικονομία,586,Ορεστιάδα,1468,Πανταζίδου,164,Παπανικολόπουλος,274,ΠΑΣΟΚ,271,Περιβάλλον,416,Περίεργα,9,Περιφέρεια ΑΜ-Θ,3850,Πολιτική,1463,Πολιτισμός,220,ΠΟΤΑΜΙ,24,Πρόσωπα,80,Προτεινόμενο,9,Πρώτο Θέμα,6112,Ροδόπη,410,Σαμοθράκη,665,Σαρσάκης,42,Σάτιρα,62,Σουφλί,544,Σπίτι,23,Συγκοινωνίες,286,Σύλλογοι,301,Συνέδρια,136,ΣΥΡΙΖΑ,411,Σχολείο,9,Τέχνες,116,Τεχνολογία,52,Τουρισμός,255,Τρίγωνο,57,Τυχερό,52,Υγεία,1077,Φέρες,389,Lifestyle,8,Media,304,Showbiz,19,
ltr
item
Alexandroupoli Online: Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε 3-1 στην Κομοτηνή και έκανε το 2-0
Alexandroupoli Online
true
1602981175067084807
UTF-8
Loaded All Posts Δεν βρέθηκαν αναρτήσεις ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε περισσότερα ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΧΕΙΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Να βάζετε τόνους στις λέξεις για καλύτερα αποτελέσματα. Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευ Τρι Τετ Πεμ Παρ Σαβ Ιανουαρίου Φεβρουαρίου Μαρτίου Απριλίου Μαΐου Ιουνίου Ιουλίου Αυγούστου Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου Νοεμβρίου Δεκεμβρίου Ιαν Φεβ Μαρ Απρ Μαϊ Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπ Οκτ Νοε Δεκ μόλις τώρα πριν 1 λεπτό πριν $$1$$ λεπτά πριν 1 ώρα πριν $$1$$ ώρες χθες πριν $$1$$ μέρες πριν $$1$$ εβδομάδες σχολίασε Ακόλουθοι Ακολουθήστε THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Πίνακας Περιεχομένων