Την κορυφή σε 5 από τις 11 γενικές κατηγορίες και 12 μετάλλια κατέκτησαν οι μαθητές του Έβρου στους Σχολικούς Αγώνες Σκάκι Περιφέρειας Αν. Μακεδονίας - Θράκης και Σερρών.

Σάρωσαν πρωτιές και μετάλλια οι μαθητές του Έβρου στο Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι Αν. Μακεδονίας - Θράκης και Σερρών
Ο Έβρος σάρωσε τις πρωτιές στους Ατομικούς Περιφερειακούς Μαθητικούς Αγώνες Σκακιού Ανατολικής Μακεδονίας - Θράκης και Σερρών στους οποίους συμμετείχαν μαθητές από έξι νομούς.

Πέντε μαθητές κατέκτησαν την 1η θέση στην κατηγορία τους, το κύπελλο και τον τίτλο του πρωταθλητή της Περιφέρειας Αν. Μακεδονίας - Θράκης και Σερρών, ενώ τρεις μαθήτριες κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία του καλύτερου κοριτσιού και τον τίτλο της πρωταθλήτριας ΑΜ-Θ και Σερρών.

Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν με επιτυχία στη Ξάνθη και συμμετείχαν 314 μαθητές και μαθήτριες από τους Νομούς Έβρου, Ροδόπης, Ξάνθης, Καβάλας, Δράμας και Σερρών.

Από τον Έβρο συμμετείχαν συνολικά 59 μαθητές και μαθήτριες και 18 κέρδισαν την πρόκριση για το 31ο Πανελλήνιο Ατομικό Πρωτάθλημα Σκάκι Μαθητών - Μαθητριών 2019 που θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα στις 21 και 22 Απριλίου. Οι Εβρίτες μαθητές κατέκτησαν συνολικά 5 Κύπελλα και 12 μετάλλια.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα για τους μαθητές του Έβρου:

Νήπια
  • Παϊταριάν Αλέξανδρος από το 19ο Αλεξανδρούπολης, με 6/7 κατέκτησε την 1η θέση στη Γενική Κατάταξη, το Κύπελλο και τον τίτλο του Πρωταθλητή Περιφέρειας ΑΜ-Θ και Σερρών.
  • Εγίνογλου Καλλιόπη από το 5ο Αλεξανδρούπολης, με 3,5/7 κατέκτησε την 3η θέση στα κορίτσια και το χάλκινο μετάλλιο.

Α΄ Δημοτικού
  • Δημοσθένους Ελένη από το 7ο Αλεξανδρούπολης, με 5/7 κατέκτησε την 1η θέση στα κορίτσια, το ζρυσό μετάλλιο και τον τίτλο της Πρωταθλήτριας Περιφέρειας ΑΜ-Θ και Σερρών, ενώ στη γενική κατάταξη κατέκτησε την 5η θέση.

Β΄ Δημοτικού
  • Τσουλκανάκη Εβελίνα από το 1ο Αλεξανδρούπολης, με 4/7 κατέκτησε την 1η θέση στα κορίτσια, το χρυσό μετάλλιο και τον τίτλο της Πρωταθλήτριας Περιφέρειας ΑΜ-Θ και Σερρών.

Γ΄ Δημοτικού
  • Τρίγκας Δημήτριος από το 5ο Διδυμοτείχου, αήττητος, με 6,5/7 κατέκτησε την 1η θέση στην Γενική κατάταξη, το κύπελλο και τον τίτλο του Πρωταθλητή Περιφέρειας ΑΜ-Θ και Σερρών.
  • Γκόγκολας Γεώργιος από το 7ο Αλεξανδρούπολης, αήττητος, με 6,5/7 ισοβάθμησε με τον 1ο στους βαθμούς, στο μεταξύ τους αποτέλεσμα που ήταν ισοπαλία, και κατέκτησε την 2η θέση στη Γενική κατάταξη μετά την άρση των κριτηρίων, κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο.
  • Κούτλα Μαρία από το 3ο Φερών, με 5/7 κατέκτησε την 2η θέση στα κορίτσια και το ασημένιο μετάλλιο.

Δ΄ Δημοτικού
  • Λιολιοσίδη Ειρήνη από το 9ο Αλεξανδρούπολης, με 4/7 κατέκτησε την 3η θέση στα κορίτσια και το χάλκινο μετάλλιο.

Ε΄ Δημοτικού
  • Χασάπης Χρήστος από το 5ο Αλεξανδρούπολης με 6/7 κατέκτησε την 1η θέση στη Γενική Κατάταξη, το κύπελλο και τον τίτλο του Πρωταθλητή Περιφέρειας ΑΜ-Θ και Σερρών.

ΣΤ΄ Δημοτικού
  • Μπλίτσα Άρτεμις από το 12ο Αλεξανδρούπολης με 6/7 κατέκτησε την 2η θέση στη Γενική κατάταξη και το ασημένιο μετάλλιο και την 1η θέση στα κορίτσια το χρυσό μετάλλιο και τον τίτλο της Πρωταθλήτριας ΑΜ-Θ και Σερρών.

Α΄ Γυμνασίου
  • Κούτλας Νικόλαος από το Γυμνάσιο Φερών, αήττητος με το απόλυτο 7/7 κατέκτησε την 1η θέση στην Γενική κατάταξη, το κύπελλο και τον τίτλο του Πρωταθλητή Περιφέρειας ΑΜ-Θ και Σερρών.
  • Δημάκης Σταύρος από το 3ο Αλεξανδρούπολης με 5/7 κατέκτησε την 3η θέση στη Γενική κατάταξη και το χάλκινο μετάλλιο.
  • Δημάκη Ευαγγελία από το 3ο Αλεξανδρούπολης με 3,5/7 κατέκτησε την 3η θέση στα κορίτσια και το χάλκινο μετάλλιο.

Β΄ Γυμνασίου
  • Νάσος Βαλέριος από το 2ο Αλεξανδρούπολης, με 6,5/7 αήττητος, κατέκτησε την 1η θέση στη Γενική κατάταξη, το κύπελλο και τον τίτλο του Πρωταθλητή Περιφέρειας ΑΜ-Θ και Σερρών
  • Κούτλα Αντιγόνη από το Γυμνάσιο Φερών, με 3/7 κατέκτησε την 3η θέση στα κορίτσια και το χάλκινο μετάλλιο.

Γ΄ Γυμνασίου
  • Καμπούρη Ζαφειρίνα από το 3ο Ορεστιάδας, με 3,5/7 κατέκτησε την 3η θέση στα κορίτσια και το χάλκινο μετάλλιο.

Λύκεια
  • Μπλίτσας Ορέστης από το 1ο Αλεξανδρούπολης, με 4/7 κατέκτησε την 4η θέση και την πρόκριση για τους τελικούς.

Στο Ομαδικό Σχολικό Πρωτάθλημα Σκακιού Ανατολικής Μακεδονίας - Θράκης και Σερρών, το Γυμνάσιο Φερών, με το οποίο αγωνίστηκαν οι μαθητές Νικόλαος Κούτλας, Χρήστος Γκέροφ, Πέτρος Γαβριηλίδης και Αντιγόνη Κούτλα, κατέκτησε με 4/5 την 2η θέση.

Να σημειωθεί ότι από το Νομό Έβρου στο Ομαδικό Πρωτάθλημα συμμετείχαν μόνο δύο ομάδες από τις Φέρες, αυτή του Γυμνασίου Φερών που διακρίθηκε και τα 3ο Δημοτικό Φερών που κατέλαβε την 9η θέση μεταξύ 14 ομάδων.
[post_ads]

ΣΧΟΛΙΑ

Μπορείτε να σχολιάσετε μέσω Facebook ή Blogger (Google) επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα από πάνω

Ακολουθήστε το Alexandroupoli Online
Google News | Facebook | Twitter | Instagram | Linkedin | Pinterest

[ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ]$type=three$count=6$meta=0$snip=0$cate=0$rm=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$show=page$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

Όνομα

Αγγελίες,10,Αγροτικά,606,Αγωγοί,117,Αθλητικά,2045,Αλεξανδρούπολη,8493,Άμυνα,347,Ανακύκλωση,34,ΑΝΕΛ,58,Απεργίες,148,Άρθρα - Απόψεις,3015,Αστυνομικά,486,Αυτοδιοίκηση,3314,Αυτοδιοικητικές Εκλογές,859,Αυτοκίνητο,5,Αφιερώματα,235,Βαλκάνια,31,Βουλευτικές Εκλογές,484,Γελοιογραφίες,6,Γενικά,96,ΔΗΜΑΡ,22,Δημόσια Έργα,57,Δημόσιο,43,Διαδίκτυο,182,Διαμαρτυρίες,89,Διασκέδαση,38,Διδυμότειχο,688,Δράμα,115,Έβρος,18382,Εθελοντισμός,253,Εκδηλώσεις,2535,Εκκλησία,1225,Εκπαίδευση,1484,Ελλάδα,1308,Ελληνισμός,31,Ελληνοτουρκικά,347,Ενέργεια,70,Επιστήμες,13,Επιχειρήσεις,632,Εργασία,23,Εργασιακά,297,Ερευνα αγοράς,11,Ευρωεκλογές,45,Ευρώπη,119,Ζωή και Υγεία,326,Θράκη,752,Ιστορία,228,Καβάλα,191,Καιρός,35,Καταγγελίες,70,Καταναλωτικά,198,ΚΙΝΑΛ,29,ΚΚΕ,577,Κοινωνία,90,Κοινωνική Προσφορά,170,Κόσμος,672,ΛΑΕ,8,ΛΑΟΣ,19,Λήμνος,9,Μειονότητα,24,Μεταναστευτικό,146,Μόδα,8,Μουσική,197,ΝΔ,463,Ξάνθη,213,Οικολογία,341,Οικονομία,587,Ορεστιάδα,1492,Πανταζίδου,165,Παπανικολόπουλος,274,ΠΑΣΟΚ,274,Περιβάλλον,423,Περίεργα,9,Περιφέρεια ΑΜ-Θ,3878,Πολιτική,1476,Πολιτισμός,221,ΠΟΤΑΜΙ,24,Πρόσωπα,80,Προτεινόμενο,8,Πρώτο Θέμα,6149,Ροδόπη,413,Σαμοθράκη,666,Σαρσάκης,42,Σάτιρα,62,Σουφλί,554,Σπίτι,23,Συγκοινωνίες,287,Σύλλογοι,303,Συνέδρια,138,ΣΥΡΙΖΑ,411,Σχολείο,9,Τέχνες,116,Τεχνολογία,53,Τουρισμός,256,Τρίγωνο,64,Τυχερό,53,Υγεία,1091,Φέρες,391,Lifestyle,8,Media,305,Showbiz,19,
ltr
item
Alexandroupoli Online: Σάρωσαν πρωτιές και μετάλλια οι μαθητές του Έβρου στο Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι Αν. Μακεδονίας - Θράκης
Alexandroupoli Online
true
1602981175067084807
UTF-8
Loaded All Posts Δεν βρέθηκαν αναρτήσεις ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε περισσότερα ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΧΕΙΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Να βάζετε τόνους στις λέξεις για καλύτερα αποτελέσματα. Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευ Τρι Τετ Πεμ Παρ Σαβ Ιανουαρίου Φεβρουαρίου Μαρτίου Απριλίου Μαΐου Ιουνίου Ιουλίου Αυγούστου Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου Νοεμβρίου Δεκεμβρίου Ιαν Φεβ Μαρ Απρ Μαϊ Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπ Οκτ Νοε Δεκ μόλις τώρα πριν 1 λεπτό πριν $$1$$ λεπτά πριν 1 ώρα πριν $$1$$ ώρες χθες πριν $$1$$ μέρες πριν $$1$$ εβδομάδες σχολίασε Ακόλουθοι Ακολουθήστε THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Πίνακας Περιεχομένων