Ο Ηρακλής νίκησε 3-1 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης για το Λιγκ Καπ

Ο Ηρακλής Θεσσαλονίκης νίκησε με 3-1 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης σε αγώνα για την προκριματική φάση του Λιγκ Καπ "Νίκος Σαμαράς".

Ο Ηρακλής έχασε το πρώτο σετ από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης αλλά με αποτελεσματικό μπλοκ, κορυφαίο τον Φέργκιουσον και σταδιακή άνοδο σε σερβίς και επίθεση πήρε τη νίκη με 3-1 σετ, στον αγώνα που έγινε στη Μίκρα Θεσσαλονίκης για τον Α' προκριματικό όμιλο του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς».

Πλέον η δεύτερη θέση του Α' ομίλου θα κριθεί στον αυριανό αγώνα Ηρακλής - Κομοτηνή, στις 18:00, που υπό προϋποθέσεις ("καθαρή" νίκη με τρίποντο) μπορεί να δώσει και την πρόκριση στα ημιτελικά, καθώς προκρίνεται από τον Α΄ ή τον Β΄όμιλο ο καλύτερος δεύτερος όπου θα αντιμετωπίσει Παναθηναϊκό ή ΑΕΚ.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επικεντρώνεται πλέον στην προετοιμασία του για το πρωτάθλημα που ξεκινά το επόμενο Σάββατο. Την πρώτη αγωνιστική η ομάδα της Αλεξανδρούπολης θα αγωνιστεί στο "Μιχάλης Παρασκευόπουλος" και πάλι με τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης.

Ο Εθνικός μπήκε δυνατά στον αγώνα, κράτησε την υποδοχή του και κατάφερε να κρατήσει τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων. Με σερί 3-0 από τον Γκμίτροβιτς ο Εθνικός προηγήθηκε 11-8 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 22-21. Ο Ηρακλής με δύο πόντους από Αρμενάκη, Φέργκιουσον προηγήθηκε 23-22 αλλά οι Εβρίτες απάντησαν με σερί 3-0 και πήραν το σετ 25-23.

Παρά την απώλεια του 1ου σετ που δεν τους έδινε άλλα περιθώρια λάθους ο Ηρακλής μπήκε μεταμορφωμένος στον αγώνα και με δύο σερί 6-0 προηγήθηκε 12-1 στο σετ. Με τον Φέργκιουσον να παίζει χωρίς αντίπαλο ο Ηρακλής έκανε το 25-14 και το 1-1 σετ.

Όπως εξελίχθηκε ο αγώνας το πιο καθοριστικό ήταν το 3ο σετ. Ο Ηρακλής προηγήθηκε με ένα - δύο πόντους από την αρχή αλλά ο Εθνικός ισοφάρισε 14-14. Με σερί 3-0 στο σερβίς του ο γηραιός προηγήθηκε 17-14, ο Εθνικός μείωσε 20-19 αλλά ο Ηρακλής επικράτησε 25-21 για το 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ ο Ηρακλής ξέφυγε 4-1 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος καθώς ο Εθνικός έκανε εύκολα το λάθος στην υποδοχή του και δε μπόρεσε να απαντήσει για την ισοφάριση.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-14, 25-21, 25-20) σε 100'

Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 6 άσσους, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Αν εξαιρέσουμε το 1ο σετ που ήταν αγχωτικό για μας, στα επόμενα σετ δείξαμε ότι ήμασταν πολύ καλύτεροι σε όλους τους τομείς όσον αφορά με την αντίπαλη ομάδα. Πρώτη νίκη για την ομάδα μας, πρώτη νίκη για τη σεζόν, ένα δώρο για τον αρχηγό μας τον Κώστα Προύσαλη που σήμερα έχει τα γενέθλιά του. Δύσκολο το αυριανό παιχνίδι με την Κομοτηνή. Συνεχίζουμε για να διεκδικήσουμε την πρόκριση στα ημιτελικά, φυσικά δεν εξαρτάται μόνο από εμάς αλλά και από τα αποτελέσματα των άλλων ομάδων. Εμείς θα κάνουμε το καθήκον μας, να πάρουμε μια καθαρή νίκη ώστε να βρισκόμαστε εμείς στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ».

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Θανάσης Μουστακίδης είπε: «Παίξαμε σε μερικά κομμάτια καλά και σε άλλα άσχημα. Είχαμε ένα 2ο σετ πολύ άσχημο. Νομίζω πως το βασικό μας πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι η υποδοχή. Δεν έχουμε υποδοχή και είναι ένα θέμα που πρέπει άμεσα να λύσουμε».

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Ντίνας 8 (4/6 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Προύσαλης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 12 (11/12 επ., 1 μπλοκ), Αρμενάκης 23 (18/34 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ντα Ρόσα 18 (16/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 59% υπ.- 44% άριστες), Σωτηρίου 11 (7/25 επ., 4 μπλοκ, 79% υπ.- 36% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 73% υπ.- 45% άριστες), Μπουράκης (λ, 33% υπ.- 33% άριστες), Κουκουμάκας.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Χατζόπουλος 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Στρούγκαρ 5 (3/3 επ., 2 άσσοι), Γκμίτροβιτς 20 (17/45 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φρίσεν 9 (9/23 επ., 48% υπ.- 24% άριστες), Τουρανιάνιν 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 12 (11/24 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ.- 31% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 50% υπ.- 31% άριστες), Βλαχόπουλος, Χρηστουηλίας 2 (1/1 επ., 1 άσσος).

Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» 2018 - Α' όμιλος

ΠΑΟΚ - ΑΕ Κομοτηνής 3-0 (25-12, 25-19, 25-20)
ΠΑΟΚ - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0 (25-22, 25-20, 25-14)
ΠΑΟΚ - Hρακλής Πετοσφαίριση 3-0 (25-15, 25-16, 25-23)
ΑΕ Κομοτηνής - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-1 (26-24, 25-22, 21-25, 25-20)
Ηρακλής Πετοσφαίριση - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-1 (23-25, 25-14, 25-21, 25-20)

ΣΧΟΛΙΑ

Μπορείτε να σχολιάσετε μέσω Facebook ή Blogger (Google) επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα από πάνω

Ακολουθήστε το Alexandroupoli Online
Google News | Facebook | Twitter | Instagram | Linkedin | Pinterest

[ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ]$type=three$count=6$meta=0$snip=0$cate=0$rm=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$show=page$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

Όνομα

Αγγελίες,10,Αγροτικά,597,Αγωγοί,117,Αθλητικά,2040,Αλεξανδρούπολη,8383,Άμυνα,341,Ανακύκλωση,33,ΑΝΕΛ,58,Απεργίες,144,Άρθρα - Απόψεις,3007,Αστυνομικά,486,Αυτοδιοίκηση,3274,Αυτοδιοικητικές Εκλογές,859,Αυτοκίνητο,5,Αφιερώματα,235,Βαλκάνια,31,Βουλευτικές Εκλογές,484,Γελοιογραφίες,6,Γενικά,96,ΔΗΜΑΡ,22,Δημόσια Έργα,57,Δημόσιο,43,Διαδίκτυο,182,Διαμαρτυρίες,89,Διασκέδαση,38,Διδυμότειχο,679,Δράμα,114,Έβρος,18215,Εθελοντισμός,251,Εκδηλώσεις,2502,Εκκλησία,1214,Εκπαίδευση,1459,Ελλάδα,1298,Ελληνισμός,31,Ελληνοτουρκικά,347,Ενέργεια,69,Επιστήμες,13,Επιχειρήσεις,629,Εργασία,23,Εργασιακά,289,Ερευνα αγοράς,11,Ευρωεκλογές,38,Ευρώπη,119,Ζωή και Υγεία,324,Θράκη,740,Ιστορία,228,Καβάλα,191,Καιρός,34,Καταγγελίες,70,Καταναλωτικά,196,ΚΙΝΑΛ,29,ΚΚΕ,563,Κοινωνία,88,Κοινωνική Προσφορά,170,Κόσμος,668,ΛΑΕ,8,ΛΑΟΣ,19,Λήμνος,9,Μειονότητα,24,Μεταναστευτικό,146,Μουσική,197,ΝΔ,460,Ξάνθη,211,Οικολογία,338,Οικονομία,586,Ορεστιάδα,1460,Πανταζίδου,164,Παπανικολόπουλος,274,ΠΑΣΟΚ,271,Περιβάλλον,416,Περίεργα,9,Περιφέρεια ΑΜ-Θ,3840,Πολιτική,1459,Πολιτισμός,220,ΠΟΤΑΜΙ,24,Πρόσωπα,80,Προτεινόμενο,10,Πρώτο Θέμα,6103,Ροδόπη,408,Σαμοθράκη,665,Σαρσάκης,42,Σάτιρα,62,Σουφλί,542,Σπίτι,23,Συγκοινωνίες,286,Σύλλογοι,301,Συνέδρια,135,ΣΥΡΙΖΑ,411,Σχολείο,9,Τέχνες,116,Τεχνολογία,52,Τουρισμός,255,Τρίγωνο,57,Τυχερό,52,Υγεία,1073,Φέρες,388,Lifestyle,8,Media,304,Showbiz,19,
ltr
item
Alexandroupoli Online: Ο Ηρακλής νίκησε 3-1 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης για το Λιγκ Καπ
Alexandroupoli Online
true
1602981175067084807
UTF-8
Loaded All Posts Δεν βρέθηκαν αναρτήσεις ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε περισσότερα ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΧΕΙΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Να βάζετε τόνους στις λέξεις για καλύτερα αποτελέσματα. Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευ Τρι Τετ Πεμ Παρ Σαβ Ιανουαρίου Φεβρουαρίου Μαρτίου Απριλίου Μαΐου Ιουνίου Ιουλίου Αυγούστου Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου Νοεμβρίου Δεκεμβρίου Ιαν Φεβ Μαρ Απρ Μαϊ Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπ Οκτ Νοε Δεκ μόλις τώρα πριν 1 λεπτό πριν $$1$$ λεπτά πριν 1 ώρα πριν $$1$$ ώρες χθες πριν $$1$$ μέρες πριν $$1$$ εβδομάδες σχολίασε Ακόλουθοι Ακολουθήστε THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Πίνακας Περιεχομένων