Η Κομοτηνή νίκησε 3-1 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης για το Λιγκ Καπ

Η Α.Ε. Κομοτηνής νίκησε με 3-1 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης σε αγώνα για την προκριματική φάση του Λιγκ Καπ "Νίκος Σαμαράς".

Η Α.Ε. Κομοτηνής σημείωσε ιστορική νίκη επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με 3-1 σετ που είναι και η πρώτη της νίκη στη διοργάνωση του Λιγκ Καπ "Νίκος Σαμαράς".

Παράλληλα η ομάδα της Κομοτηνής πήρε τους τρεις πρώτους βαθμούς που της δίνουν το δικαίωμα να ελπίζει σε πρόκριση (ως καλύτερη δεύτερη ομάδα του Α΄ και Β΄ ομίλου) στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης εφόσον καταφέρει να πάρει θετικό αποτέλεσμα και στον τελευταίο αγώνα που έχει να δώσει με τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη την προσεχή Κυριακή. Αντίθετα ο Εθνικός μετά από δύο ήττες (από ΠΑΟΚ και Κομοτηνή) έχασε κάθε ελπίδα πρόκρισης.

Ο αγώνας είχε διαδοχικές ανατροπές στο σκορ. Ο Εθνικός είχε προβάδισμα στα δύο πρώτα σετ αλλά η Κομοτηνή ήταν αυτή που έδειξε αποφασιστικότητα και αποτελεσματικότητα στις κρίσιμες φάσεις που έφεραν την ανατροπή και προβάδισμα με 2-0 σετ. Μάλιστα και στο 3ο σετ που επικράτησε ο Εθνικός το προβάδισμα το είχε η Κομοτηνή. Στο 4ο σετ οι Εβρίτες ξεκίνησαν καλά και έδειξαν πως έχουν δυνατότητες να ισοφαρίσουν όμως η ομάδα του Ηλία Κρεούζη έδειξε και αντοχή και πείσμα και με καλή τακτική στο σερβίς πήρε δίκαια τη νίκη που πανηγυρίστηκε από τους φίλους της ομάδας που έσπευσαν να την στηρίξουν στον πρώτο επίσημο εντός έδρας αγώνα της σεζόν.

Στο 1ο σετ με το σερβίς του Γκμίτροβιτς ο Εθνικός προηγήθηκε 6-1. Η Κομοτηνή ισορρόπησε τον αγώνα στο -3 το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το 21-18 για τον Εθνικό. Με τον Δαλακούρα, τον Νουράγκουα και τον Ρενάν να κάνουν σερί 3-0 η Κομοτηνή ισοφάρισε 22-22, ο Ριζόπουλος έκανε το 22-23 για τον Εθνικό. Ο Δαλακούρας ισοφάρισε, ο Μπερτασόνι έχασε το σερβίς (23-24) αλλά και πάλι με τον Δαλακούρα έγινε το 24-24 και με μπλοκ και επίθεση του Ρενάν τελείωσε το σετ 26-24 για την Κομοτηνή.

Η κατάκτηση του 1ου σετ έδωσε φτερά και καλή ψυχολογία στη Κομοτηνή αλλά ο Εθνικός μπήκε και πάλι με προβάδισμα 4-1. Το 7-10 έγινε 11-10 για την Κομοτηνή με το σερί στο σερβίς του Δαλακούρα. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες και εναλλαγές στο σκορ και στο 19-19 με το μπλοκ του Δαλακούρα και τον άσσο του Ρενάν η Κομοτηνή ξέφυγε 22-19 και έκλεισε το σετ με το χαμένο σερβίς του Γκμίτροβιτς για το 25-22 και το 2-0 σετ.

Ωραίος αγώνας έγινε στο 3ο σετ με την Κομοτηνή να έχει υπεροχή σε σερβίς αλλά και σε μπλοκ και να ξεφεύγει 13-9. Η Κομοτηνή ήταν μπροστά με διαφορά μέχρι το 17-14 αλλά εκεί μίλησε ο Δημήτρης Ριζόπουλος. Άφησε τον ρόλο του υποδοχέα και πήρε την ομάδα επάνω του επιθετικά. Με δύο επιθέσεις του, έναν άσσο και σερβίς φωτιά έκανε συνολικό σερί 6-0 και ο Εθνικός προσπέρασε 20-17 και τελικά πήρε το σετ 25-21.

Αμφίρροπο ήταν και το 4ο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 14-14 αλλά με μπλοκ και κόντρα επίθεση από τον Νουράνγκουα η Κομοτηνή έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 18-14. Κάπου εκεί κρίθηκε ο αγώνας καθώς η ομάδα του Κρεούζη κράτησε την διαφορά στο σκορ μέχρι το τελείωμα και το 25-20.

Τα σετ: 3-1 (26-24, 25-22, 21-25, 25-20) σε 110'.

Οι πόντοι της Α.Ε. Κομοτηνής προήλθαν από 4 άσσους, 46 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 38 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 10 άσσους, 47 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων.

Επόμενο ματς του Εθνικού το Σάββατο 6 Οκτωβρίου στις 18:00, στη Θεσσαλονίκη με τον Ηρακλή.

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης δήλωσε: «Έγινε δυνατός και ωραίος αγώνας που θα μας χρησιμεύσει στην προετοιμασία μας για το πρωτάθλημα. Έχουμε κάποιες μέρες για να προετοιμαστούμε ακόμα καλύτερα. Το πρωτάθλημα είναι μαραθώνιος και θα κριθεί στο τέλος».

Ο προπονητής της Α.Ε. Κομοτηνής Ηλίας Κρεούζης είπε: «Είναι συγκινημένος που αγωνιστήκαμε στη μνήμη του Νίκου Σαμαρά. Αγωνιστικά, έχουμε πολλά περιθώρια βελτίωσης και είμαστε σε πρώιμο στάδιο. Ο Εθνικός έχει τεράστια ιστορία στο βόλεϊ και δεν σημαίνει τίποτα που κερδίσαμε. Δεν ξεγελιόμαστε από το αποτέλεσμα αλλά κρατάμε τις καλές συνεργασίες και έχουμε πολλή δουλειά να κάνουμε ακόμα. Προσπαθούμε να είμαστε έτοιμοι για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Ευχαριστώ τον κόσμο που ήρθε και μας στήριξε».

Ο ακραίος της Κομοτηνής Ανέστης Δαλακούρας δήλωσε: «Κρατήσαμε την ψυχραιμία μας όταν ο Εθνικός μείωσε τη διαφορά στο σκορ. Το γεγονός πως πέφτουν δύο ομάδες σε 11 κάνει πιο δύσκολη την αποστολή στο πρωτάθλημα αλλά πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε».

ΜΓΣ ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κρεούζης): Δαλακούρας Κ. 9 (7/15 επ., 2 μπλοκ, 62% υπ.- 46% άριστες), Μπερτασόνι, Ρενάν 21 (14/19 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Δαλακούρας Αν. 9 (7/20 επ., 2 άσσοι, 70% υπ.-36% άριστες), Νουράνγκουα 17 (16/30 επ., 1 μπλοκ), Χριστόφας 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Αρχοντούδης (λ, 57% υπ.- 21% άριστες), Καβαρατζής.

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Στρούγκαρ 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Γκμίτροβιτς 32 (26/44 επ., 6 άσσοι), Φρίσεν 8 (7/18 επ., 1 άσσος, 60% υπ.- 34% άριστες), Τουρανιάνιν 7 (3/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στίγγας, Ριζόπουλος 10 (8/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 81% υπ.- 63% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 43% υπ.- 30% άριστες), Αντωνιάδης (λ), Τσιουτσιουλούδης 2 (2 μπλοκ), Νικολακάκης, Βλαχόπουλος, Χρηστουηλίας 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ).

Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» 2018 - Α' Όμιλος

ΠΑΟΚ - Α.Ε. Κομοτηνής 3-0 (25-12, 25-19, 25-20)
ΠΑΟΚ - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0 (25-22, 25-20, 25-14)
ΠΑΟΚ - Hρακλής Πετοσφαίριση 3-0 (25-15, 25-16, 25-23)
Α.Ε. Κομοτηνής - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-1 (26-24, 25-22, 21-25, 25-20)

ΣΧΟΛΙΑ

Μπορείτε να σχολιάσετε μέσω Facebook ή Blogger (Google) επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα από πάνω

Ακολουθήστε το Alexandroupoli Online
Google News | Facebook | Twitter | Instagram | Linkedin | Pinterest

[ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ]$type=three$count=6$meta=0$snip=0$cate=0$rm=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$show=page$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

Όνομα

Αγγελίες,10,Αγροτικά,601,Αγωγοί,117,Αθλητικά,2040,Αλεξανδρούπολη,8406,Άμυνα,341,Ανακύκλωση,33,ΑΝΕΛ,58,Απεργίες,144,Άρθρα - Απόψεις,3009,Αστυνομικά,486,Αυτοδιοίκηση,3283,Αυτοδιοικητικές Εκλογές,859,Αυτοκίνητο,5,Αφιερώματα,235,Βαλκάνια,31,Βουλευτικές Εκλογές,484,Γελοιογραφίες,6,Γενικά,97,ΔΗΜΑΡ,22,Δημόσια Έργα,57,Δημόσιο,43,Διαδίκτυο,182,Διαμαρτυρίες,89,Διασκέδαση,38,Διδυμότειχο,680,Δράμα,114,Έβρος,18250,Εθελοντισμός,251,Εκδηλώσεις,2508,Εκκλησία,1218,Εκπαίδευση,1464,Ελλάδα,1298,Ελληνισμός,31,Ελληνοτουρκικά,347,Ενέργεια,69,Επιστήμες,13,Επιχειρήσεις,630,Εργασία,23,Εργασιακά,289,Ερευνα αγοράς,11,Ευρωεκλογές,39,Ευρώπη,119,Ζωή και Υγεία,324,Θράκη,743,Ιστορία,228,Καβάλα,191,Καιρός,34,Καταγγελίες,70,Καταναλωτικά,196,ΚΙΝΑΛ,29,ΚΚΕ,568,Κοινωνία,88,Κοινωνική Προσφορά,170,Κόσμος,670,ΛΑΕ,8,ΛΑΟΣ,19,Λήμνος,9,Μειονότητα,24,Μεταναστευτικό,146,Μουσική,197,ΝΔ,461,Ξάνθη,211,Οικολογία,338,Οικονομία,586,Ορεστιάδα,1468,Πανταζίδου,164,Παπανικολόπουλος,274,ΠΑΣΟΚ,271,Περιβάλλον,416,Περίεργα,9,Περιφέρεια ΑΜ-Θ,3850,Πολιτική,1463,Πολιτισμός,220,ΠΟΤΑΜΙ,24,Πρόσωπα,80,Προτεινόμενο,9,Πρώτο Θέμα,6112,Ροδόπη,410,Σαμοθράκη,665,Σαρσάκης,42,Σάτιρα,62,Σουφλί,544,Σπίτι,23,Συγκοινωνίες,286,Σύλλογοι,301,Συνέδρια,136,ΣΥΡΙΖΑ,411,Σχολείο,9,Τέχνες,116,Τεχνολογία,52,Τουρισμός,255,Τρίγωνο,57,Τυχερό,52,Υγεία,1077,Φέρες,389,Lifestyle,8,Media,304,Showbiz,19,
ltr
item
Alexandroupoli Online: Η Κομοτηνή νίκησε 3-1 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης για το Λιγκ Καπ
Alexandroupoli Online
true
1602981175067084807
UTF-8
Loaded All Posts Δεν βρέθηκαν αναρτήσεις ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε περισσότερα ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΧΕΙΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Να βάζετε τόνους στις λέξεις για καλύτερα αποτελέσματα. Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευ Τρι Τετ Πεμ Παρ Σαβ Ιανουαρίου Φεβρουαρίου Μαρτίου Απριλίου Μαΐου Ιουνίου Ιουλίου Αυγούστου Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου Νοεμβρίου Δεκεμβρίου Ιαν Φεβ Μαρ Απρ Μαϊ Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπ Οκτ Νοε Δεκ μόλις τώρα πριν 1 λεπτό πριν $$1$$ λεπτά πριν 1 ώρα πριν $$1$$ ώρες χθες πριν $$1$$ μέρες πριν $$1$$ εβδομάδες σχολίασε Ακόλουθοι Ακολουθήστε THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Πίνακας Περιεχομένων