«Φωτιά» στα play out έβαλε η νίκη του Παναθηναϊκού στην Αλεξανδρούπολη

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό στο τάι μπρέικ, αλλά πήρε πολύτιμο βαθμό και πλέον η νίκη επί του Αιγινίου την Τετάρτη είναι μονόδρομος για να κάνει αποφασιστικό βήμα για παραμονή στην Volley League.

Σημαντική νίκη ελπίδας για την παραμονή του στην Α1 σημείωσε ο Παναθηναϊκός επί του Εθνικού στην Αλεξανδρούπολη. Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ από τον Εθνικό πήρε τη νίκη με 3-2 σετ και διατηρήθηκε μέσα στο παιχνίδι της παραμονής. Με την ολοκλήρωση του Α' γύρου των play out της Volley League ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης και η Νίκη Αιγινίου έχουν από 4 βαθμούς και ο Παναθηναϊκός 3 βαθμούς.

Απομένουν ακόμα τρεις αγώνες, δύο για κάθε ομάδα και η μάχη της παραμονής αναμένεται συναρπαστική (δείτε το πρόγραμμα παρακάτω). Ο Εθνικός την Τετάρτη στις 19:00 υποδέχεται τη Νίκη Αιγινίου και θέλει πάση θυσία τη νίκη, ώστε να κάνει αποφασιστικό βήμα για παραμονή στη μεγάλη κατηγορία.

O αγώνας έγινε στο κατάμεστο γυμναστήριο "Μιχάλης Παρασκευόπουλος" της Αλεξανδρούπολης. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 1-0 σετ, ο Εθνικός με αντεπίθεση και καλό σερβίς πήρε προβάδισμα 2-1 σετ ενώ είχε μικρό προβάδισμα και στο 4ο σετ.

Ο νεαρός Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος ήταν και πάλι ο παίκτης που έδωσε λύσεις για το τριφύλλι. Μπήκε αλλαγή στο 4ο σετ, πήρε τρεις συνεχόμενους άσσους και με το σερβίς του άνοιξε το δρόμο για την ανατροπή. Στο φινάλε του σετ και σε μία προσπάθεια για άμυνα ο Ανδρεόπουλος τραυματίστηκε στο σαγόνι και έγινε αλλαγή χωρίς να αγωνιστεί εκ νέου στο 5ο σετ. Ωστόσο οι συμπαίκτες του βρήκαν δύναμη και λύσεις από το σερβίς και την επίθεση και πήραν εύκολα το 5ο σετ που τους έδωσε και την πολύτιμη νίκη. Πολύ δουλειά και από τον Σωτήρη Πανταλέων που από τα σερβίς και τα μπλοκ του κατακτήθηκε το 1ο σετ.

Από τον Εθνικό ξεχώρισαν οι Παγιάν, Βελίτσκοβιτς που σημείωσαν 27 και 17 πόντους αντίστοιχα ενώ ο δεύτερος πέτυχε και 6 άσσους. Πολύ δουλειά στο μπλοκ έκανε και ο Βελίτσκοβιτς. Από τον Παναθηναϊκό μεγάλο βάρος σήκωσαν Καρντόσο και Μπατατζίμ αλλά ο παίκτης κλειδί ήταν ο Ανδρεόπουλος.

Στο 1ο σετ ο Εθνικός πήρε προβάδισμα με 11-9 χάρις τις επιθέσεις των Παγιάν, Μεχία αλλά ο Παναθηναϊκός με επίθεση του Πανταλέων μείωσε 11-10. Ο αρχηγός του τριφυλλιού πήγε και στο σερβίς και με φλοτ έκανε σερί 4-0 και οι πράσινοι προσπέρασαν 14-11. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες στο φιλέ αλλά ο Παναθηναϊκός κράτησε το προβάδισμα. Καθοριστικά μπλοκ έβγαλε ο Σιλμπερνάγκελ για το 23-20 και το σετ έκλεισε με επίθεση του Μπατατζίμ 25-22.

Στο 2ο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 9-5 αλλά ο Εθνικός βελτίωσε την υποδοχή του και με το σερβίς του Βελίτσκοβιτς πέρασε στην αντεπίθεση. Με σερί 4-0 ισοφάρισε 10-10. Ακολούθησε το πιο αμφίρροπο σημείο του παιχνιδιού με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Με το χαμένο σερβίς του Παγιάν και τον άσσο του Τζόνσον ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 21-19 αλλά η απάντηση του Εθνικού ήρθε με την επίθεση του Παγιάν, το μπλοκ του Χριστόφα και τον άσσο του Βελίτσκοβιτς που σε συνδυασμό με το λάθος του Σιλμπερνάγκελ έκαναν σερί 4-0 και προβάδισμα 23-21 για τον Εθνικό. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με το χαμένο σερβίς του Βελίτσκοβιτς και άουτ επίθεση (23-23) αλλά ο Εθνικός με την επίθεση του Παγιάν και το λάθος του Δρογκάρη έκανε το 25-23 και το 1-1 σετ.

Το 3ο σετ είναι άξιο αναφοράς μέχρι το 11-11. Ο Βελίτσκοβιτς πήγε στο σερβίς και με φοβερό σερί στο σερβίς που έδωσε την ευκαιρία στον Χριστόφα για διαδοχικά μπλοκ έκανε σερί 6-0 για το 17-11. Ένα νέο μεγάλο σερί έγινε στο 19-14 όταν το σερβίς του Βλαχόπουλου διέλυσε την υποδοχή του Παναθηναϊκού και με νέο σερί 6-0 έγινε το 25-14 και το 2-1 σετ..

Στο 4ο σετ ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ισορροπήσει την υποδοχή του αλλά και πάλι ο Εθνικός είχε ενθουσιασμό και πιο εύκολο σκοράρισμα. Μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ οι ακρίτες ήταν μπροστά με 16-14. Ο Τζόνσον ισοφάρισε με επίθεση, πήγε και στο σερβίς και με συνολικό σερί 4-0 ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 18-16. Ο Χριστόφας μείωσε 18-17, ο Σιλμπερνάγκελ απάντησε (19-17) και ο Ανδρεόπουλος με τρεις συνεχόμενους άσσους έκανε το σκορ 22-17 σπρώχνοντας τον Παναθηναϊκό στην κατάκτηση του σετ η οποία επιτεύχθηκε με επίθεση του Τζόνσον (25-20) κάνοντας το 2-2 σετ..

Στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνιστή τον Καρντόσο ξέφυγε 6-3 και με σερβίς και επίθεση έκανε σερί 4-0 και άνοιξε τη διαφορά στο 11-5. Τι σετ τελείωσε 15-07 δίνοντας τη νίκη στον Παναθηναϊκό.

Τα σετ: 2-3 (22-25, 25-23, 25-14, 20-25, 07-15) σε 119'

Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 9 άσσους, 55 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης, ο οποίος για πολύ ώρα μιλούσε έντονα στους αθλητές του στα αποδυτήρια, δήλωσε: «Προσπαθώ να αφυπνίσω την ομάδα. Δεν έχω παράπονο γενικά αλλά πρέπει να καταλάβουν όλοι πως σήμερα χάσαμε μεγάλη ευκαιρία να πάρουμε τρίποντο και να πάρουμε μεγάλο προβάδισμα. Έχουμε άλλους δύο αγώνες. Πρέπει να τα δώσουμε όλα για να πάρουμε νίκες. Η ομάδα μου έχει νέα παιδιά που είναι άπειρα σε τόσο δύσκολες καταστάσεις και σε τόσο μεγάλη πίεση αλλά πρέπει να το διαχειριστούμε όλοι μαζί σαν ομάδα. Έρχεται ο αγώνας με τη Νίκη Αιγινίου που πρέπει να πάρουμε τρίποντο. Ο Παναθηναϊκός δεν έχει κακή ομάδα αλλά όπως και εμείς και η Νίκη είναι ομάδες με μεγάλο βαθμό αστάθειας».

O αρχηγός του Παναθηναϊκού Σωτήρης Πανταλέων είπε: «Βρεθήκαμε με το ένα πόδι στην Α2 αλλά η ομάδα έδειξε αντοχές και μεγάλες δυνάμεις και πήρε τη νίκη. Εν μέρει διορθώσαμε το τεράστιο λάθος που κάναμε στην έδρα μας με τη Νίκη Αιγινίου. Τονίζω εν μέρει διορθώσαμε το λάθος αλλά ακόμα δεν έχουν πετύχει τίποτα. Επειδή γνωρίζω και βλέπω την ομάδα είμαι σίγουρος πως μετά από αυτή την ανατροπή θα πάρει ώθηση και θα τονωθεί η ψυχολογία μας για την δύσκολη συνέχεια».

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Παγιάν 27 (26/41 επ., 1 άσσος), Κασαμπαλής 1 (1/2 επ.), Βελίτσκοβιτς 17 (10/26 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ, 66% υπ.- 44% άριστες), Μεχία 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Χριστόφας 11 (6/12 επ., 5 μπλοκ), Ριζόπουλος 7 (7/18 επ., 73% υπ.- 60% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 72% υπ.- 51% άριστες), Βλαχόπουλος 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Τζόνσον 16 (12/29 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σιλμπερνάγκελ 13 (7/10 επ., 6 μπλοκ), Δρογκάρης 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Καρντόσο 16 (14/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ.- 29% άριστες), Μπατατζίμ 14 (12/23 επ., 1 άσσος, 70% υπ.- 50% άριστες), Πανταλέων 9 (7/11 επ., 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 67% υπ.- 33% άριστες), Μπέλος, Ανδρεόπουλος 4 (1/3 επ., 3 άσσοι).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ PLAY OUT
Νίκη Αιγινίου - Εθνικός Αλεξ/πολης 1-3 (25-23, 23-25, 23-25, 18-25)
Παναθηναϊκός – Νίκη Αιγινίου 2-3 (25-22, 25-20, 20-25, 23-25, 11-15)
Εθνικός Αλεξ/πολης - Παναθηναϊκός 2-3 (22-25, 25-23, 25-14, 20-25, 07-15)

ΣΧΟΛΙΑ

Μπορείτε να σχολιάσετε μέσω Facebook ή Blogger (Google) επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα από πάνω

Ακολουθήστε το Alexandroupoli Online
Google News | Facebook | Twitter | Instagram | Linkedin | Pinterest

[ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ]$type=three$count=6$meta=0$snip=0$cate=0$rm=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$show=page$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

Όνομα

Αγγελίες,10,Αγροτικά,606,Αγωγοί,117,Αθλητικά,2045,Αλεξανδρούπολη,8488,Άμυνα,347,Ανακύκλωση,34,ΑΝΕΛ,58,Απεργίες,148,Άρθρα - Απόψεις,3015,Αστυνομικά,486,Αυτοδιοίκηση,3313,Αυτοδιοικητικές Εκλογές,859,Αυτοκίνητο,5,Αφιερώματα,235,Βαλκάνια,31,Βουλευτικές Εκλογές,484,Γελοιογραφίες,6,Γενικά,96,ΔΗΜΑΡ,22,Δημόσια Έργα,57,Δημόσιο,43,Διαδίκτυο,182,Διαμαρτυρίες,89,Διασκέδαση,38,Διδυμότειχο,688,Δράμα,115,Έβρος,18373,Εθελοντισμός,253,Εκδηλώσεις,2533,Εκκλησία,1222,Εκπαίδευση,1483,Ελλάδα,1307,Ελληνισμός,31,Ελληνοτουρκικά,347,Ενέργεια,69,Επιστήμες,13,Επιχειρήσεις,632,Εργασία,23,Εργασιακά,296,Ερευνα αγοράς,11,Ευρωεκλογές,45,Ευρώπη,119,Ζωή και Υγεία,326,Θράκη,751,Ιστορία,228,Καβάλα,191,Καιρός,35,Καταγγελίες,70,Καταναλωτικά,197,ΚΙΝΑΛ,29,ΚΚΕ,577,Κοινωνία,90,Κοινωνική Προσφορά,170,Κόσμος,672,ΛΑΕ,8,ΛΑΟΣ,19,Λήμνος,9,Μειονότητα,24,Μεταναστευτικό,146,Μόδα,8,Μουσική,197,ΝΔ,463,Ξάνθη,213,Οικολογία,341,Οικονομία,586,Ορεστιάδα,1489,Πανταζίδου,165,Παπανικολόπουλος,274,ΠΑΣΟΚ,274,Περιβάλλον,423,Περίεργα,9,Περιφέρεια ΑΜ-Θ,3877,Πολιτική,1475,Πολιτισμός,221,ΠΟΤΑΜΙ,24,Πρόσωπα,80,Προτεινόμενο,8,Πρώτο Θέμα,6146,Ροδόπη,413,Σαμοθράκη,666,Σαρσάκης,42,Σάτιρα,62,Σουφλί,554,Σπίτι,23,Συγκοινωνίες,287,Σύλλογοι,303,Συνέδρια,138,ΣΥΡΙΖΑ,411,Σχολείο,9,Τέχνες,116,Τεχνολογία,52,Τουρισμός,256,Τρίγωνο,63,Τυχερό,53,Υγεία,1091,Φέρες,391,Lifestyle,8,Media,305,Showbiz,19,
ltr
item
Alexandroupoli Online: «Φωτιά» στα play out έβαλε η νίκη του Παναθηναϊκού στην Αλεξανδρούπολη
Alexandroupoli Online
true
1602981175067084807
UTF-8
Loaded All Posts Δεν βρέθηκαν αναρτήσεις ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε περισσότερα ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΧΕΙΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Να βάζετε τόνους στις λέξεις για καλύτερα αποτελέσματα. Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευ Τρι Τετ Πεμ Παρ Σαβ Ιανουαρίου Φεβρουαρίου Μαρτίου Απριλίου Μαΐου Ιουνίου Ιουλίου Αυγούστου Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου Νοεμβρίου Δεκεμβρίου Ιαν Φεβ Μαρ Απρ Μαϊ Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπ Οκτ Νοε Δεκ μόλις τώρα πριν 1 λεπτό πριν $$1$$ λεπτά πριν 1 ώρα πριν $$1$$ ώρες χθες πριν $$1$$ μέρες πριν $$1$$ εβδομάδες σχολίασε Ακόλουθοι Ακολουθήστε THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Πίνακας Περιεχομένων