Τρίποντο ελπίδας με ολική ανατροπή ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Την πιο μεγάλη νίκη - μέχρι την επόμενη - πήρε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ο οποίος επικράτησε 3-1 σετ του Εθνικού Πειραιά στο ντέρμπι της παραμονής στην Volleyleague.

Με πρωταγωνιστές τους Βελίτσκοβιτς, Παγιάν, αποτελεσματικό σερβίς και μπλοκ που απέφερε 18 πόντους, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-1 σετ τον Εθνικό Πειραιώς και έβαλε «φωτιά» στη μάχη της 8αδας και των πλέι άουτ. Αλλαγή κλειδί ήταν η είσοδος του Βλαχόπουλου στη θέση του Χαριτωνίδη από το 2ο σετ.

Ο Εθνικός Πειραιώς γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα, έμεινε στους 24 βαθμούς και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πλησίασε στους 23 έχοντας και το πλεονέκτημα στη μεταξύ τους ισοβαθμία.

Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη βρέθηκε να χάνει με 0-1 σετ και 16-21 και 20-24 στο 2ο σετ, αλλά με αποτελεσματικό μπλοκ οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή και πήραν το σετ με 28-26 ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Στη συνέχεια ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με Βλαχόπουλο πασαδόρο και εξαιρετικό σερβίς πήρε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και αναπτέρωσε τις ελπίδες όχι μόνο για καλύτερο πλασάρισμα στα πλέι άουτ αλλά και για είσοδο στην 8άδα.

Το 1ο σετ είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης να προηγείται 6-3 αλλά με τον Μαντέκα να τελειώνει δύο κόντρα επιθέσεις έβγαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους 8-7. Με το σερβίς του Ριζόπουλου οι Εβρίτες έκαναν σερί 4-0 και προσπέρασαν 11-8, ενώ στο 16-15 το σερβίς του Δημητούλη έφερε και πάλι ανατροπές και προβάδισμα για τον Εθνικό Πειραιώς με 18-16. Το +2 διατηρήθηκε μέχρι το 23-21 και το σετ τελείωσε με την επίθεση του Σπυριούνη και το μπλοκ του Τουρνάκη στον Παγιάν 25-21.

Το πιο καθοριστικό σετ ήταν το 2ο με τον Εθνικό Πειραιώς να χάνει μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 2-0 σετ. Με καλύτερη τακτική στο σερβίς, ωραίες άμυνες και τον άσσο του Σπυριούνη οι Πειραιώτες πήραν προβάδισμα 7-4. Με δύο μπλοκ του Σέιφερτ η διαφορά ανέβηκε στο +5 (13-8). Ο Εθνικός Πειραιώς κράτησε το προβάδισμα και έφτασε στο 24-20. Ο Νάιτ έχασε το σερβίς και ο Ριζόπουλος από τα 9 μ. τα έπαιξε όλα για όλα και δικαιώθηκε. Με τρία μπλοκ από Μεχία, Παγιάν οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 24-24. Ο Αμπανόζ έκανε το 25-24 αλλά ο Σπυριούνης έχασε το σερβίς (25-25) και ο Βελίσκοβιτς έβαλε μπροστά τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης 26-25. Ο Κασαμπαλής έχασε το σερβίς και η ανατροπή κλείδωσε με την επίθεση του Παγιάν και το μπλοκ του Χριστόφα στον Μαντέκα που ήταν ο μοιραίος παίκτης των φιλοξενουμένων.

Με τον αέρα της ανατροπής και με τον Βλαχόπουλο πασαδόρο ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μπήκε δυνατά στο 3ο σετ και με το σερβίς του Παγιάν ξέφυγε 6-2. Με καλή ψυχολογία και υπεροχή πλέον σε σερβίς και επίθεση οι Εβρίτες κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος και το σετ τελείωσε 25-18 με άσσο του Βελίτσκοβιτς.

Ίδια εικόνα και στο 4ο σετ με τον Χατζόπουλο να κάνει με μπλοκ το 5-2 για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, ενώ η χαριστική βολή ήρθε με το σερβίς του Παγιάν. Στο 12-11 ο Παγιάν έκανε με επίθεση το 13-11 και στη συνέχεια με το σερβίς του έκανε συνολικό σερί 4-0 και το σκορ έγινε 16-11. Χωρίς ψυχολογία για ανατροπή οι φιλοξενούμενοι απλά παρακολουθούσαν τον αγώνα ο οποίος τελείωσε με άσσο του Κασαμπαλή εν μέσω αποθέωσης.

Τα σετ: 3-1 (21-25, 28-26, 25-18, 25-18) σε 110'

Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Πειραιώς προήλθαν από 3 άσσους, 45 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Πολύ καλή η διαιτησία των Γεωργιάδη - Βασιλειάδη.

Τις τελευταίες τρεις αγωνιστικές της κανονικής περιόδου ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ εκτός έδρας, τον Ηρακλή Χαλκίδας εντός και τον Φοίνικα Σύρου εκτός.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Παγιάν 22 (16/32 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Χαριτωνίδης, Βελίτσκοβιτς 21 (18/29 επ., 3 άσσοι, 64% υπ.- 56% άριστες), Μεχία, 12 (7/13 επ., 5 μπλοκ), Χριστόφας 6 (2/6 επ., 4 μπλοκ), Ριζόπουλος 3 (3/11 επ., 86% υπ.- 71% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 79% υπ.- 72% άριστες), Χαραλαμπίδης, Χατζόπουλος 3 (3 μπλοκ), Βλαχόπουλος 2 (2 μπλοκ), Κασαμπαλής 1 (άσσος).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 12 (10/17 επ., 2 μπλοκ, 59% υπ.- 52% άριστες), Τουρνάκης 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νάιτ 19 (15/29 επ., 4 μπλοκ), Σέιφερτ 9 (5/14 επ., 4 μπλοκ), Σπυριούνης 15 (12/29 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 72% υπ.- 66% άριστες), Αμπανόζ 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 56% υπ.- 44% άριστες), Μακ Γουίλιαμ, Δημητούλης 1 (άσσος), Μπάσης 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ράμος.

Αποτελέσματα 19ης αγωνιστικής
Εθνικός Αλεξ/πολης - Εθνικός Πειραιώς 3-1 (21-25, 28-26, 25-18, 25-18)
Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 3-2 (20-25, 25-23, 17-25, 25-20, 15-11)
Ηρακλής Θεσ/νικης - Παναχαϊκή 3-0 (25-21, 25-16, 27-25)
Φοίνικας Σύρου - Ηρακλής Χαλκίδας 3-0 (25-23, 25-19, 25-20)
Νίκη Αιγινίου - Παμβοχαϊκός 1-3 (21-25, 25-21, 17-25, 23-25)
ΑΟΠ Κηφισιάς - Ολυμπιακός 1-3 (18-25, 25-22, 21-25, 25-27)

ΣΧΟΛΙΑ

Μπορείτε να σχολιάσετε μέσω Facebook ή Blogger (Google) επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα από πάνω

Ακολουθήστε το Alexandroupoli Online
Google News | Facebook | Twitter | Instagram | Linkedin | Pinterest

[ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ]$type=three$count=6$meta=0$snip=0$cate=0$rm=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$show=page$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

Όνομα

Αγγελίες,10,Αγροτικά,606,Αγωγοί,117,Αθλητικά,2045,Αλεξανδρούπολη,8474,Άμυνα,347,Ανακύκλωση,34,ΑΝΕΛ,58,Απεργίες,146,Άρθρα - Απόψεις,3014,Αστυνομικά,486,Αυτοδιοίκηση,3307,Αυτοδιοικητικές Εκλογές,859,Αυτοκίνητο,5,Αφιερώματα,235,Βαλκάνια,31,Βουλευτικές Εκλογές,484,Γελοιογραφίες,6,Γενικά,95,ΔΗΜΑΡ,22,Δημόσια Έργα,57,Δημόσιο,43,Διαδίκτυο,182,Διαμαρτυρίες,89,Διασκέδαση,38,Διδυμότειχο,687,Δράμα,114,Έβρος,18352,Εθελοντισμός,253,Εκδηλώσεις,2528,Εκκλησία,1218,Εκπαίδευση,1482,Ελλάδα,1305,Ελληνισμός,31,Ελληνοτουρκικά,347,Ενέργεια,69,Επιστήμες,13,Επιχειρήσεις,632,Εργασία,23,Εργασιακά,294,Ερευνα αγοράς,11,Ευρωεκλογές,42,Ευρώπη,119,Ζωή και Υγεία,326,Θράκη,750,Ιστορία,228,Καβάλα,191,Καιρός,35,Καταγγελίες,70,Καταναλωτικά,196,ΚΙΝΑΛ,29,ΚΚΕ,576,Κοινωνία,90,Κοινωνική Προσφορά,170,Κόσμος,672,ΛΑΕ,8,ΛΑΟΣ,19,Λήμνος,9,Μειονότητα,24,Μεταναστευτικό,146,Μόδα,8,Μουσική,197,ΝΔ,463,Ξάνθη,213,Οικολογία,340,Οικονομία,586,Ορεστιάδα,1483,Πανταζίδου,164,Παπανικολόπουλος,274,ΠΑΣΟΚ,274,Περιβάλλον,421,Περίεργα,9,Περιφέρεια ΑΜ-Θ,3873,Πολιτική,1472,Πολιτισμός,221,ΠΟΤΑΜΙ,24,Πρόσωπα,80,Προτεινόμενο,8,Πρώτο Θέμα,6139,Ροδόπη,413,Σαμοθράκη,666,Σαρσάκης,42,Σάτιρα,62,Σουφλί,552,Σπίτι,23,Συγκοινωνίες,286,Σύλλογοι,303,Συνέδρια,138,ΣΥΡΙΖΑ,411,Σχολείο,9,Τέχνες,116,Τεχνολογία,52,Τουρισμός,256,Τρίγωνο,61,Τυχερό,53,Υγεία,1089,Φέρες,391,Lifestyle,8,Media,305,Showbiz,19,
ltr
item
Alexandroupoli Online: Τρίποντο ελπίδας με ολική ανατροπή ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης
Alexandroupoli Online
true
1602981175067084807
UTF-8
Loaded All Posts Δεν βρέθηκαν αναρτήσεις ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε περισσότερα ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΧΕΙΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Να βάζετε τόνους στις λέξεις για καλύτερα αποτελέσματα. Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευ Τρι Τετ Πεμ Παρ Σαβ Ιανουαρίου Φεβρουαρίου Μαρτίου Απριλίου Μαΐου Ιουνίου Ιουλίου Αυγούστου Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου Νοεμβρίου Δεκεμβρίου Ιαν Φεβ Μαρ Απρ Μαϊ Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπ Οκτ Νοε Δεκ μόλις τώρα πριν 1 λεπτό πριν $$1$$ λεπτά πριν 1 ώρα πριν $$1$$ ώρες χθες πριν $$1$$ μέρες πριν $$1$$ εβδομάδες σχολίασε Ακόλουθοι Ακολουθήστε THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Πίνακας Περιεχομένων