331 σκακιστές στην Αλεξανδρούπολη για τους προκριματικούς του Πανελλήνιου Σχολικού Πρωταθλήματος

Στην Αλεξανδρούπολη με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν οι προκριματικοί αγώνες της Περιφέρειας Αν. Μακεδονίας - Θράκης και Σερρών για το Πανελλήνιο Μαθητικό Πρωτάθλημα Σκακιού.

331 σκακιστές στην Αλεξανδρούπολη για τους προκριματικούς του Πανελλήνιου Σχολικού Πρωταθλήματος
Την τιμητική του είχε το σκάκι το διήμερο 3 και 4 Μαρτίου 2018 στην Αλεξανδρούπολη, όπου πραγματοποιήθηκαν με απόλυτη επιτυχία οι προκριματικοί αγώνες της Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας - Θράκης και Σερρών, για το Πανελλήνιο Μαθητικό Πρωτάθλημα Σκακιού 2018.

22 Ομάδες αγωνίστηκαν το Σάββατο 3 Μαρτίου σε πέντε γύρους, ενώ την Κυριακή 4 Μαρτίου 331 σκακιστές από 6 Νομούς αναμετρήθηκαν στο ατομικό σε 7 γύρους από τις 11 το πρωί έως τις 7 το απόγευμα.


Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν στο ξενοδοχείο Ramada Plaza Thraki, το οποίο στην κυριολεξία κατακλύστηκε από τους σκακιστές και τους συνοδούς τους, συνολικά πάνω από 1.000 άτομα!!

Την διοργάνωση των αγώνων ανέλαβε το σκακιστικό τμήμα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης σε συνεργασία με την ΕΣΣΑΜΘ και τον Δήμο Αλεξανδρούπολης. Οι τελικοί αγώνες του Πανελληνίου Σχολικού Πρωταθλήματος θα διεξαχθούν στην Αθήνα και συγκεκριμένα στο Περιστέρι από 31/3 έως 2/4/2018.


Στο Ομαδικό ο Νομός Καβάλας συμμετείχε με 11 συνολικά ομάδες, σε Δημοτικά - Γυμνάσια - Λύκεια, ο Νομός Ξάνθης με 3 ομάδες στα Δημοτικά και ο νομός Έβρου με 7 ομάδες στα Δημοτικά - Λύκεια.

Πρωταθλήτρια ομάδα στα Δημοτικά αναδείχθηκε η ομάδα των Φερών, την 2η θέση κατέλαβε η ομάδα από το 16ο Καβάλας και την 3η θέση η ομάδα από το 12ο Ξάνθης. Για τους τελικούς προκρίνονται ακόμη το 18ο και το 2ο Καβάλας.

Πρωταθλήτρια ομάδα στα Γυμνάσια αναδείχθηκε η ομάδα του 5ου Καβάλας, την 2η θέση κατέλαβε το 1ο Καβάλας και την 3η θέση το 3ο Καβάλας.

Πρωταθλήτρια ομάδα στα Λύκεια αναδείχθηκε η ομάδα του 1ου Καβάλας και την 2η θέση κατέλαβε το 3ο Λύκειο Αλεξανδρούπολης.


Στο Ατομικό αγωνίστηκαν συνολικά 331 σκακιστές. Από το Νομό Έβρου 119, από το Νομό Καβάλας 70, από το Νομό Ξάνθης 51, από το Νομό Δράμας 37, από το Νομό Ροδόπης 33 και από το Νομό Σερρών 21.

Πρώτη στην συγκομιδή μεταλλίων ήταν η Καβάλα με 20 μετάλλια συνολικά, 6 χρυσά, 4 ασημένια, 5 χάλκινα και 5 χρυσά καλύτερου κοριτσιού.

Την 2 θέση στην συγκομιδή μεταλλίων κατέλαβε ο Νομός Έβρου με 12 μετάλλια, 3 χρυσά (1 από Φέρες και 2 από Αλεξανδρούπολη), 3 ασημένια (1 από Φέρες και 2 από Αλεξανδρούπολη), 2 χάλκινα (1 από Διδυμότειχο και 1 από Αλεξανδρούπολη) και 4 χρυσά καλύτερου κοριτσιού (2 από Φέρες και 2 από Αλεξανδρούπολη).

Την 3 θέση κατέλαβε ο Νομός Ξάνθης με 5 μετάλλια (1 χρυσό, 3 ασημένια και 1 χάλκινο).

Στην 4η θέση ισοβάθμησαν οι Νομοί Δράμας και Σερρών με 4 μετάλλια ο κάθε νομός. Η Δράμα κατέκτησε 1 χρυσό, 1 ασημένιο και 2 χρυσά καλύτερου κοριτσιού και οι Σέρρες 1 χρυσό, 1 ασημένιο και 2 χάλκινα.


Οι σκακιστές/τριες που προκρίνονται στους τελικούς του Πανελληνίου Σχολικού Πρωταθλήματος:

ΛΥΚΕΙΑ
1ος Γεωργιάδης Νικόλαος, Ξάνθη με 7/7 Χρυσό μετάλλιο.
2ος Σαμαρίδης Κωνστανρινός, Καβάλα με 5/7 Ασημένιο μετάλλιο.
3ος Βαλλιάνος Γεράσιμος, Αλεξανδρούπολη με 5/7 Χάλκινο μετάλλιο.
Καλύτερο κορίτσι Αϊβαζιάν Ελπίδα-Σοφία, Αλεξανδρούπολη με 4/7 Χρυσό μετάλλιο.
Προκρίνονται επίσης: Λεϊλόγλου Νικόλαος(Καλαμπακίου Δράμας), Μαυρουδής Κωνσταντίνος (Δράμα) Τολιόπουλος Κωνσταντίνος (Σέρρες).


Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
1ος Σαχινίδης Κωνσταντίνος, Δράμα με 6/7 Χρυσό μετάλλιο.
2ος Μπλίτσας Ορέστης, Αλεξανδρούπολη με 5/7 Ασημένιο μετάλλιο.
3ος Ουμουτίδης Χρήστος, Ξάνθη με 4,5/7 με Χάλκινο μετάλλιο.
Καλύτερο κορίτσι Κυριακίδου Χρυσούλα, Δράμα με 4/7 Χρυσό μετάλλιο.
Προκρίνονται επίσης: Κουγιουμτζής Ιορδάνης (Δράμα), Μουρκάκης Ιωάννης-Μάριος (Ξάνθη).

Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
1ος Κυριακίδης Αναστάσιος, Καβάλα με 6/7 Χρυσό μετάλλιο.
2ος Βαλσαμίδης Αθανάσιος, Φέρες με 6/7 Ασημένιο μετάλλιο.
3η Χριστοφορίδου Καλλιόπη, Σέρρες με 5/7 Χρυσό μετάλλιο κοριτσιού.
4ος Βουτσάς Χρήστος, Καβάλα με 4,5/7 Χάλκινο μετάλλιο.
Προκρίνονται επίσης: Τερζή Ευαγγελία (Φέρες), Ευαγγελίδης Κωνσταντίνος (Καβάλα), Μακεδός Ιωάννης (Καβάλα), Καμπούρη Ζαφειρίνα-Μαρίνα (Ορεστιάδα).

Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
1ος Ηλιόπουλος Δημήτριος, Καβάλα με 6/7 Χρυσό μετάλλιο.
2ος Καλαμούκος Γρηγόριος, Καβάλα με 5,5/7 Ασημένιο μετάλλιο.
3η Αποστολακάκη Ευαγγελία, Καβάλα με 5/7 Χρυσό μετάλλιο κοριτσιού.
4ος Κουτράκης Θεόδωρος, Καβάλα με 5/7 Χάλκινο μετάλλιο.
Προκρίνονται επίσης: Νάσος Βαλέριος (Αλεξανδρούπολη), Μιχαηλίδης Απόστολος (Καβάλα), Lleshi Mario (Καβάλα), Μανιός Στέφανος (Καβάλα), Στάγκογλου Δημήτριος (Φέρες).


ΣΤ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ
1ος Κούτλας Νικόλαος, Φέρες, με 6,5/7 Χρυσό μετάλλιο.
2ος Βαγιανός Χρήστος, Καβάλα με 5,5/7 Ασημένιο μετάλλιο.
3ος Δημάκης Σταύρος, Καβάλα με 5,5/7 Χάλκινο μετάλλιο.
Καλύτερο κορίτσι και 4η θέση Δημάκη Ευαγγελία, Καβάλα με 5,5/7 Χρυσό μετάλλιο κοριτσιού.
Προκρίνονται ακόμη: Gerov Hristo (Φέρες), Τσομαρέλης Κυριάκος (Καβάλα), Αγραφιώτης Νικόλαος (Σέρρες), Σαμόπουλος Νικόλαος-Αναστάσιος (Σέρρες), Μπαλαφούτης Δημήτριος (Πετεινός Ξάνθης), Βαλτατζής Στέφανος (Καβάλα), Κρασοτουλούμος Ελευθέριος (Καβάλα), Τσοπανούδη Σοφία (Σέρρες), Διαμαντής Κωνσταντίνος (Ξάνθη).

Ε΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ
1η και καλύτερο κορίτσι Καλαμούκου Γιολάντα, Καβάλα με 6,5/7 Χρυσό μετάλλιο και χρυσό μετάλλιο καλύτερου κοριτσιού.
2ος Αναγνωστόπουλος Βασίλειος, Ξάνθη με 6/7 Ασημένιο μετάλλιο.
3ος Χατζηγαβριήλ Γεώργιος, Καβάλα με 5,5/7 Χάλκινο μετάλλιο.
Προκρίνονται επίσης: Παπαδοπούλου Ευγενία (Ξάνθη), Μπακιρτζης Κωνσταντίνος (Καβάλα), Αντωνιάδου Βασιλική (Καβάλα), Τοροσίδης Νικόλαος (Ξάνθη), Καμπερίδης Χαράλαμπος (Καβάλα), Μπλίτσα Άρτεμις (Αλεξανδρούπολη), Καραχάλιος Γεώργιος (Καβάλα), Ραξενίδης Ευάγγελος (Καβάλα), Τσακαγιάννης Κυριάκος (Διδυμότειχο).

Δ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ
1ος Χαριστές Νικόλαος, Σέρρες με 6/7 Χρυσό μετάλλιο.
2ος Μπαλαούτης Ηλίας, Ξάνθη με 6/7 Ασημένιο μετάλλιο.
3ος Πιπελές Γεώργιος, Σέρρες με 6/7 Χάλκινο μετάλλιο.
Καλύτερο κορίτσι και 4η θέση Δούμου Μαρία Καβάλα με 5/7 Χρυσό μετάλλιο κοριτσιού.
Προκρίνονται επίσης: Μπιντίκη Αλεξάνδρα (Καβάλα), Νικόλαος Νικολάου (Καβάλα), Χασάπης Χρήστος (Αλεξανδρούπολη), Σαχινίδης Σταύρος (Δράμα), Χαλβατζής Βεργουλάκης (Δράμα), Πάνο Ουίλιαμς Ανέστης (Καβάλα), Σανίτσας Ιωάννης (Κομοτηνή), Τζανετάκης Γιώργος (Αλεξανδρούπολη), Πασχαλίδης Θεόδωρος (Δράμα).

Γ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ
1ος Γωνιάδης Σωκράτης, Αλεξανδρούπολη με 6,5/7 Χρυσό μετάλλιο.
2ος Καραγατσίδης Μιχάλης, Αλεξανδρούπολη με 6/7 Ασημένιο μετάλλιο.
3η και καλύτερο κορίτσι Χατζηαναστασίου Ελένη, Καβάλα με 6/7 Χρυσό μετάλλιο καλύτερου κοριτσιού.
4ος Δραγούμης Παναγιώτης, Καβάλα με 5,5/7 Χάλκινο μετάλλιο.
Προκρίνονται ακόμη: Ουζούνης Κωνσταντίνος (Ξάνθη), Δημητριάδης Χαράλαμπος (Καβάλα), Σπανδωνίδης Βασίλειος (Δράμα), Μανιάτη Κωνσταντίνα (Ξάνθη), Ευθυμίου Ιωάννης (Ξάνθη), Δούλιας Κωνσταντίνος (Αλεξανδρούπολη).

Β΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ
1ος Γκόγκολας Γεώργιος, Αλεξανδρούπολη με 7/7 Χρυσό μετάλλιο.
2ος Θεοδωρίδης Χαράλαμπος, Καβάλα με 6/7 Ασημένιο μετάλλιο.
3ος Δεληγιαννίδης Κωνσταντίνος, Διδυμότειχο με 5,5/7 Χάλκινο μετάλλιο.
4η και καλύτερο κορίτσι Κούτλα Μαρία, Φέρες με 5/7 Χρυσό μετάλλιο καλύτερου κοριτσιού.
Προκρίνονται ακόμη: Σιγλίδης Σταύρος (Φέρες), Βάμπουλας Βασίλειος (Ξάνθη), Χαρίτσης Επαμεινώνδας (Κομοτηνή), Τσουργιάννης Νικόλαος (Ξάνθη), Αντωνιάδης Χαράλαμπος-Ορφέας (Καβάλα), Μαραγκοζίδης Ευστάθιος (Ξάνθη), Μαρτιμνιανάκης Άγγελος (Καβάλα), Σιγλίδης Δημήτριος (Φέρες), Χασάν Κεχαγιά Ενβέρ (Ξάνθη), Ζαβράκας Γεώργιος (Φέρες).

Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ
1ος Μερκουρόπουλος Διονύσιος, Καβάλα με 7/7 Χρυσό μετάλλιο.
2ος Χατζηνικολάου Κωνσταντίνος, Δράμα με 5,5/7 Ασημένιο μετάλλιο.
3ος Τσακαλίδης Γκρεκ-Μάριος, Καβάλα με 5/7 Χάλκινο μετάλλιο.
4η και καλύτερο κορίτσι Τσουλκανάκη Εβελίνα, Αλεξανδρούπολη με 5/7 Χρυσό μετάλλιο καλύτερου κοριτσιού.
Προκρίνονται επίσης: Καλαϊτζής Ιωάννης (Ξάνθη), Πάτσης Γρηγόριος (Καβάλα), Τσακαλάκης Σπυρίδων (Σέρρες), Δερμιτζόγλου Μαρία-Ραφαέλα (Δράμα), Προφέτης Αλέξανδρος (Ξάνθη), Αφισόπουλος Κωνσταντίνος (Κομοτηνή), Χατζηαναστασίου Μαρία (Καβάλα).


ΝΗΠΙΑ
1ος Τόλικας Κωνσταντίνος, Καβάλα με 6/7 Χρυσό μετάλλιο.
2ος Σερέτης Αναστάσιος, Σέρρες με 5/7 Ασημένιο μετάλλιο.
3ος Δεληγιάννης Κωνσταντίνος, Καβάλα με 3,5/7 Χάλκινο μετάλλιο.
Καλύτερο κορίτσι Θεοχάρη Ζωή, Δράμα με 3/7 Χρυσό μετάλλιο καλύτερου κοριτσιού.
4ος Χασάπης Δημήτριος, Αλεξανδρούπολη με 2,5/7.

[post_ads]

ΣΧΟΛΙΑ

Μπορείτε να σχολιάσετε μέσω Facebook ή Blogger (Google) επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα από πάνω

[ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ]$type=three$count=3$meta=0$snip=0$cate=0$rm=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$show=page$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

$hide=mobile

Όνομα

Αγγελίες,3,Αγροτικά,366,Αγωγοί,109,Αθλητικά,1630,Αλεξανδρούπολη,3794,Άμυνα,165,ΑΝΕΛ,55,Απεργίες,104,Άρθρα - Απόψεις,2313,Αστυνομικά,447,Αυτοδιοίκηση,1455,Αυτοδιοικητικές Εκλογές,466,Αφιερώματα,214,Βαλκάνια,19,Βουλευτικές Εκλογές,375,Γελοιογραφίες,6,Γενικά,23,ΔΗΜΑΡ,20,Δημόσια Έργα,51,Δημόσιο,41,Διαδίκτυο,158,Διαμαρτυρίες,89,Διασκέδαση,38,Διδυμότειχο,232,Δράμα,51,Έβρος,10938,Εθελοντισμός,146,Εκδηλώσεις,1668,Εκκλησία,642,Εκπαίδευση,715,Ελλάδα,712,Ελληνισμός,23,Ελληνοτουρκικά,329,Ενέργεια,24,Επιστήμες,13,Επιχειρήσεις,445,Εργασία,6,Εργασιακά,167,Ερευνα αγοράς,10,Ευρωεκλογές,16,Ευρώπη,82,Ζωή και Υγεία,221,Θράκη,146,Ιστορία,108,Καβάλα,104,Καιρός,24,Καταγγελίες,70,Καταναλωτικά,169,ΚΙΔΗΣΟ,9,ΚΚΕ,237,Κοινωνία,50,Κοινωνική Προσφορά,158,Κόσμος,456,ΛΑΕ,8,ΛΑΟΣ,19,Μειονότητα,16,Μεταναστευτικό,104,Μουσική,159,ΝΔ,408,Ξάνθη,88,Οικολογία,228,Οικονομία,465,Ορεστιάδα,609,Πανταζίδου,44,ΠΑΣΟΚ,252,Περιβάλλον,199,Περίεργα,9,Περιφέρεια ΑΜ-Θ,2299,Πολιτική,990,Πολιτισμός,142,ΠΟΤΑΜΙ,22,Πρόσωπα,79,Προτεινόμενο,3,Πρώτο Θέμα,3639,Ροδόπη,150,Σαμοθράκη,422,Σάτιρα,62,Σουφλί,202,Συγκοινωνίες,240,Σύλλογοι,243,Συνέδρια,101,ΣΥΡΙΖΑ,279,Σχολείο,9,Τέχνες,112,Τεχνολογία,43,Τουρισμός,201,Τρίγωνο,29,Τυχερό,16,Υγεία,523,Φέρες,180,Χηλή,23,Χρυσή Αυγή,8,Lifestyle,8,Media,289,Showbiz,20,
ltr
item
Alexandroupoli Online: 331 σκακιστές στην Αλεξανδρούπολη για τους προκριματικούς του Πανελλήνιου Σχολικού Πρωταθλήματος
331 σκακιστές στην Αλεξανδρούπολη για τους προκριματικούς του Πανελλήνιου Σχολικού Πρωταθλήματος
Στην Αλεξανδρούπολη με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν οι προκριματικοί αγώνες της Περιφέρειας Αν. Μακεδονίας - Θράκης και Σερρών για το Πανελλήνιο Μαθητικό Πρωτάθλημα Σκακιού.
https://2.bp.blogspot.com/-aRN_3vAmtBg/Wp__3eCHNCI/AAAAAAAB_wk/ff00pyWVADAakyNEGMRmi3M5a7d0S9MvgCLcBGAs/s1600/P3043184.JPG
https://2.bp.blogspot.com/-aRN_3vAmtBg/Wp__3eCHNCI/AAAAAAAB_wk/ff00pyWVADAakyNEGMRmi3M5a7d0S9MvgCLcBGAs/s72-c/P3043184.JPG
Alexandroupoli Online
https://www.alexpolisonline.com/2018/03/331.html
https://www.alexpolisonline.com/
https://www.alexpolisonline.com/
https://www.alexpolisonline.com/2018/03/331.html
true
1602981175067084807
UTF-8
Loaded All Posts Δεν βρέθηκαν αναρτήσεις ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Περισσότερα ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΚΥΡΩΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΔΙΑΓΡΑΦΗ Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε περισσότερα ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΧΕΙΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Να βάζετε τόνους στις λέξεις για καλύτερα αποτελέσματα. Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευ Τρι Τετ Πεμ Παρ Σαβ Ιανουαρίου Φεβρουαρίου Μαρτίου Απριλίου Μαΐου Ιουνίου Ιουλίου Αυγούστου Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου Νοεμβρίου Δεκεμβρίου Ιαν Φεβ Μαρ Απρ Μαϊ Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπ Οκτ Νοε Δεκ μόλις τώρα πριν 1 λεπτό πριν $$1$$ λεπτά πριν 1 ώρα πριν $$1$$ ώρες Χθες πριν $$1$$ ημέρες πριν $$1$$ εβδομάδες σχολίασε Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share. STEP 2: Click the link you shared to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy