Ο Παμβοχαϊκός 3-1 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Ήττα για τον Εθνικό στο Βραχάτι και όπως όλα δείχνουν η ομάδα της Αλεξανδρούπολης οδεύει στα play out όπου θα διεκδικήσει την παραμονή της στη Volley League.

Με υπεροχή στο σερβίς και στο μπλοκ ο Παμβοχαϊκός νίκησε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 3-1 σετ και ανέβηκε στους 24 βαθμούς «πιάνοντας» στην 8η θέση τον Εθνικό Πειραιώς που όμως έχει έναν αγώνα λιγότερο (με τον Παναθηναϊκό την Δευτέρα). Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα όπως και στον Α' γύρο πήρε το τρίποντο απέναντι στους Εβρίτες που έμειναν καθηλωμένοι στη 10η θέση της βαθμολογίας με 20 βαθμούς.

Ο Παμβοχαϊκός μπήκε δυνατά στο 1ο σετ με προβάδισμα 10-6 χάρις το σερβίς του Παλέντζα και το μπλοκ του Γκλάντστον ο οποίος στη συνέχεια με το δικό του σερβίς πήρε δύο άσσους για το 15-10. Η διαφορά κρατήθηκε μέχρι το τέλος του σετ και ο Παμβοχαϊκός επικράτησε 25-21.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ όπου το σερβίς του Γκλάντστον έφερε προβάδισμα 4-0, ενώ στο 18-14 ήταν η σειρά του Δαλακούρα να πιέσει την υποδοχή της παλιάς του ομάδας και με σερί 4-0 να δώσει προβάδισμα στον Παμβοχαϊκό 22-14 κρίνοντας το σετ το οποίο τελείωσε με επίθεση του Μουνίθ.

Με τους Χριστόφα και Βελίτσκοβιτες αντέδρασε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ο οποίος από την αρχή του 3ου σετ πήρε ρίσκα στο σερβίς και βελτίωσε το μπλοκ - άμυνα. Ο Εθνικός είχε προβάδισμα δύο πόντων το οποίο αύξησε σε 18-13 όταν ο Παγιάν και ο Χριστόφας πήραν πίεση και μπλοκ. Ο Εθνικός στην καλύτερη στιγμή του στον αγώνα κράτησε την διαφορά και πήρε το σετ 25-19 μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Τα πάντα κρίθηκαν στο 4ο σετ. Μέχρι το 7-7 έγινε μεγάλη μάχη. Ο Ριζόπουλος έχασε το σερβίς και ο Παμβοχαϊκός έβγαλε εκπληκτικές άμυνες που οδήγησαν σε κόντρα επιθέσεις και με σερί 4-0 πήρε καθοριστικό προβάδισμα 11-7. Το +3 διατηρήθηκε μέχρι το 19-16 οπότε ο Παγιάν έχασε το σερβίς (20-16), ο Κωτσάκης πήγε στο σερβίς και με σερί 4-0 εκτίναξε το σκορ στο 24-16. Ο Εθνικός πήρε δύο πόντους με ένα λάθος των γηπεδούχων και επίθεση του Παγιάν και ο Γκλάντστον έκλεισε το σετ 25-18 για το 3-1 σετ.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 25-19, 19-25, 25-18) σε 99'

Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 11 άσσους, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 8 άσσους, 44 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: «Είναι πράγματι μία καλή νίκη και ένα σημαντικό τρίποντο που μας ανέβασε κι άλλο στη βαθμολογία. Πιο πολύ με ικανοποιεί που η ομάδα επιβεβαίωσε τη δύναμή της σε σερβίς, μπλοκ και στη ψηλή μπάλα. Ειδικά ο Παλέντζας έχει κάνει μεγάλα βήματα προόδου στη ψηλή μπάλα και αυτό μας δίνει ισχύ στην επίθεση. Έχουμε μπροστά μας τέσσερα ματς από τα οποία μπορούμε να πάρουμε βαθμούς σε όλα. Αν το καταφέρουμε θα μπούμε σίγουρα στην 8άδα».

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης είπε: «Δεν έμεινα ευχαριστημένος. Αντέξαμε την πίεση μόνο για ένα σετ. Δεν φτάνει όμως για να διεκδικήσουμε νίκες εκτός έδρας».

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ούγκο 14 (8/12 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Μοράλες 2 (2/3 επ), Γκλάντστον 17 (9/12 επ, 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Μουνίθ 9 (8/14 επ, 1 μπλοκ, 40% υπ -24% άριστες), Παλέντζας 23 (20/34 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Δαλακούρας 9 (7/16 επ, 2 άσσοι, 62% υπ -43% άριστες) / Γκαράς (λ,48% υπ -43% άριστες), Κωτσάκης 1 (άσσος), Γεωργίου.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Παγιάν 22 (18/35 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χαριτωνίδης 1 (άσσος), Βελίτσκοβιτς 10 (10/21 επ, 27% υπ -20% άριστες), Μεχία 11 (7/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χριστόφας 10 (7/11 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 6 (2/4 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ -24% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 41% υπ -32% άριστες), Χαραλαμπίδης, Κασαμπαλής.

ΣΧΟΛΙΑ

Μπορείτε να σχολιάσετε μέσω Facebook ή Blogger (Google) επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα από πάνω

Ακολουθήστε το Alexandroupoli Online
Google News | Facebook | Twitter | Instagram | Linkedin | Pinterest

[ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ]$type=three$count=6$meta=0$snip=0$cate=0$rm=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$show=page$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

Όνομα

Αγγελίες,10,Αγροτικά,606,Αγωγοί,117,Αθλητικά,2045,Αλεξανδρούπολη,8480,Άμυνα,347,Ανακύκλωση,34,ΑΝΕΛ,58,Απεργίες,146,Άρθρα - Απόψεις,3015,Αστυνομικά,486,Αυτοδιοίκηση,3310,Αυτοδιοικητικές Εκλογές,859,Αυτοκίνητο,5,Αφιερώματα,235,Βαλκάνια,31,Βουλευτικές Εκλογές,484,Γελοιογραφίες,6,Γενικά,96,ΔΗΜΑΡ,22,Δημόσια Έργα,57,Δημόσιο,43,Διαδίκτυο,182,Διαμαρτυρίες,89,Διασκέδαση,38,Διδυμότειχο,687,Δράμα,115,Έβρος,18363,Εθελοντισμός,253,Εκδηλώσεις,2532,Εκκλησία,1218,Εκπαίδευση,1482,Ελλάδα,1305,Ελληνισμός,31,Ελληνοτουρκικά,347,Ενέργεια,69,Επιστήμες,13,Επιχειρήσεις,632,Εργασία,23,Εργασιακά,294,Ερευνα αγοράς,11,Ευρωεκλογές,43,Ευρώπη,119,Ζωή και Υγεία,326,Θράκη,750,Ιστορία,228,Καβάλα,191,Καιρός,35,Καταγγελίες,70,Καταναλωτικά,197,ΚΙΝΑΛ,29,ΚΚΕ,576,Κοινωνία,90,Κοινωνική Προσφορά,170,Κόσμος,672,ΛΑΕ,8,ΛΑΟΣ,19,Λήμνος,9,Μειονότητα,24,Μεταναστευτικό,146,Μόδα,8,Μουσική,197,ΝΔ,463,Ξάνθη,213,Οικολογία,340,Οικονομία,586,Ορεστιάδα,1484,Πανταζίδου,165,Παπανικολόπουλος,274,ΠΑΣΟΚ,274,Περιβάλλον,421,Περίεργα,9,Περιφέρεια ΑΜ-Θ,3874,Πολιτική,1473,Πολιτισμός,221,ΠΟΤΑΜΙ,24,Πρόσωπα,80,Προτεινόμενο,8,Πρώτο Θέμα,6142,Ροδόπη,413,Σαμοθράκη,666,Σαρσάκης,42,Σάτιρα,62,Σουφλί,553,Σπίτι,23,Συγκοινωνίες,286,Σύλλογοι,303,Συνέδρια,138,ΣΥΡΙΖΑ,411,Σχολείο,9,Τέχνες,116,Τεχνολογία,52,Τουρισμός,256,Τρίγωνο,61,Τυχερό,53,Υγεία,1090,Φέρες,391,Lifestyle,8,Media,305,Showbiz,19,
UTF-8
Loaded All Posts Δεν βρέθηκαν αναρτήσεις ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε περισσότερα ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΧΕΙΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Να βάζετε τόνους στις λέξεις για καλύτερα αποτελέσματα. Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευ Τρι Τετ Πεμ Παρ Σαβ Ιανουαρίου Φεβρουαρίου Μαρτίου Απριλίου Μαΐου Ιουνίου Ιουλίου Αυγούστου Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου Νοεμβρίου Δεκεμβρίου Ιαν Φεβ Μαρ Απρ Μαϊ Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπ Οκτ Νοε Δεκ μόλις τώρα πριν 1 λεπτό πριν $$1$$ λεπτά πριν 1 ώρα πριν $$1$$ ώρες χθες πριν $$1$$ μέρες πριν $$1$$ εβδομάδες σχολίασε Ακόλουθοι Ακολουθήστε THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Πίνακας Περιεχομένων