Σημαντική νίκη του Εθνικού Αλεξανδρούπολης επί της Κηφισιάς

Κάνοντας την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-2 την Κηφισιά ύστερα από συγκλονιστικό αγώνα. Η νεοφώτιστη Κύζικος πέτυχε ιστορική νίκη επί της αποδεκατισμένης Ορεστιάδας.

Από το κακό στο χειρότερο ο Α.Ο. Ορεστιάδας

Κάνοντας την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν, με τους Λεάλ Χουάρες, Ντανιέλ Βανέγκας να φτάνουν στα όρια τους και το Νίκο Παλέντζα να σημειώνει 31 πόντους και να έχει αρχηγική παρουσία στο 5ο σετ, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-2 σετ τον ΑΟΠ Κηφισιάς ύστερα από συγκλονιστικό αγώνα 127 λεπτών.

Η Κηφισιά βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ, ισοφάρισε σε 2-2 και οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ αλλά εκεί παρότι είχε σε καλή μέρα τους Πούλκο, Παπαγγελόπουλο δε κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή. Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη του Εθνικού στο πρωτάθλημα και η δεύτερη σε πέντε αγώνες, ενώ η Κηφισιά γνώρισε την τρίτη ήττα σε πέντε αγώνες και την δεύτερη με 3-2 σετ.

Ο Εθνικός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με σερί 3-0 και άνοιξε τη διαφορά στο 10-7. Διατήρησε τη διαφορά του +3 μέχρι το 23-20, ενώ έφτασε και σε σετ μπολ 24-22. Η Κηφισιά ισοφάρισε 24-24 αλλά ο Εθνικός πήρε το σετ 26-24 και έκανε το 1-0 σετ.

Σχεδόν ίδια εικόνα και στο 2ο σετ. Από το 9-9 ο Εθνικός με καλό μπλοκ και κόντρα επιθέσεις πήρε διαφορά 15-11 την οποία κράτησε μέχρι το τέλος του σετ.

Ο Εθνικός μπήκε καλά και στο 3ο σετ όπου προηγήθηκε 6-3 και 13-11, αλλά από εκεί και πέρα η Κηφισιά ισορρόπησε τον αγώνα, βγήκε μπροστά στο 16-15. Στο 21-21 η Κηφισιά με τον Γιορντάνοφ έκανε σερί 3-0 και πήρε το σετ μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Οι ακρίτες προηγήθηκαν και στο 4ο σετ 5-2 και κράτησαν το +3 μέχρι το 17-14. Η Κηφισιά ισοφάρισε 17-17, ενώ στο 19-19 πήγε στο σερβίς ο Εφραιμίδης και έδωσε προβάδισμα για την Κηφισιά 23-20 στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ η Κηφισιά προηγήθηκε 4-2 και είχε προβάδισμα μέχρι το 9-8. Ο Εθνικός με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παλέντζα έκανε την τελική αντεπίθεση και με καθοριστικό σερί 3-0 προηγήθηκε 11-9 και αργότερα 14-12. Ακολούθησε άουτ επίθεση από τον Εθνικό και η Κηφισιά ισοφάρισε 14-14 με τον Γιορντάνοφ. Ο αγώνας τελείωσε με δύο επιθέσεις του Παλέντζα και μάλιστα η τελευταία ήταν μετά από φάση διαρκείας για το 17-15.

Τα σετ: 3-2 (26-24, 25-21, 22-25, 21-25, 17-15) σε 127΄.

Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 4 άσσους, 69 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσους, 66 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης δήλωσε: «Το θέλαμε πολύ αυτό το ματς και κυρίως για ψυχολογικούς λόγους. Είμαστε ομάδα που έχουμε νέα παιδιά που τώρα μπαίνουν στα βαθιά. Τώρα μαθαίνουν τις δυσκολίες και τις απαιτήσεις της κατηγορίας. Η Κηφισιά είναι ομάδα που χρειάζεται υπομονή για να τη νικήσεις και εμείς από τα μισά του 3ου σετ χάσαμε την υπομονή μας. Μετά την ισοφάριση δείξαμε θέληση και ψυχή. Η ομάδα μας βελτιώνεται αγώνα με αγώνα και αυτό με ικανοποιεί».

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Είχαμε έναν ανταγωνιστικό αντίπαλο σε δύσκολη έδρα. Είχαμε διάφορα προβλήματα. Εκτός των τραυματισμών και ο Νικολάκης ήρθε τελευταία στιγμή καθώς η σύζυγος του γέννησε. Θα μπορούσαμε να είχαμε νικήσει 3-2 σετ αλλά θα μπορούσαμε και να είχαμε χάσει 3-0. Αργήσαμε να μπούμε στον αγώνα και χάσαμε δύο σετ. Είχαμε κάποιες εκρήξεις αλλά και κενά διαστήματα. Στις λεπτομέρειες χάσαμε τη νίκη».

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 17 (15/26 επ, 2 μπλοκ, 83% υπ - 66% άριστες), Βανέγκας 22 (20/32 επ, 2 μπλοκ, 68% υπ - 53% άριστες), Χαριτωνίδης 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Στίγγας 5 (4/11 επ, 1 μπλοκ), Παλέντζας 31 (24/40 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Τσέλιος 8 (5/9 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 49% υπ - 30% άριστες), Βλαχόπουλος, Χαραλαμπίδης.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (2/5 επ, 1 άσσος), Μουρούτης 5 (4/5 επ, 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 17 (9/14 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ), Πούλκο 20 (18/28 επ, 2 άσσοι, 83% υπ - 69% άριστες), Γιορντάνοφ 24 (22/44 επ, 2 μπλοκ), Εφραιμίδης 11 (9/16 επ, 2 άσσοι, 81% υπ - 63% άριστες) / Ταμπουρατζής (λ, 82% υπ - 54% άριστες), Κάπελλας, Καρατζάς, Λάππας 2 (2/5 επ, 100% υπ - 33% άριστες).

Ρεπορτάζ Γιώργος Πανταζίδης - Φωτογραφίες: Γιώτα Τσικάκη

Ιστορική νίκη η Κύζικος, 3-0 την αποδεκατισμένη Ορεστιάδα

H Kύζικος Νέας Περάμου πανηγύρισε ιστορική νίκη επί της Ορεστιάδας με 3-0 σετ στο ντέρμπι της παραμονής που έγινε στο γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη.

Είναι η πρώτη νίκη της Κυζίκου στην κατηγορία και η πέμπτη συνεχόμενη ήττα για την Ορεστιάδα που αγωνίστηκε με υπηρεσιακό προπονητή τον Σωτήρη Μπεκιάρη, μετά την παραίτηση του Πλάμεν Κριστόφ ο οποίος είχε αναλάβει μόλις πριν από 15 ημέρες. Ο Μπεκιάρης ανέλαβε την ομάδα χωρίς καν να γνωρίζει τους παίκτες του.

Η Κύζικος είχε κορυφαίο τον Σαρικεΐσογλου που σημείωσε 12 πόντους με 10/15 επιθέσεις. Η Ορεστιάδα αγωνίστηκε με πασαδόρο τον Δημήτρη Ράπτη και λίμπερο τον Απόστολο Αντωνιάδη καθώς ο Τάσος Αναστασιάδης και ο Βασίλης Καρασαβίδης αποχώρησαν. Η Ορεστιάδα δοκιμάστηκε στο 3ο σετ. Προφανώς δηλώθηκαν λάθος θέσεις στην αρχή του σετ και η Ορεστιάδα πέντε φορές λάθος θέσεις, προκαλώντας αναστάτωση και εκνευρισμό στους παίκτες αλλά και στην εξέδρα.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-16, 25-15) σε 75΄.

Οι πόντοι της Κυζίκου προήλθαν από 6 άσσους, 34 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Ορεστιάδας προήλθαν από 4 άσσους, 30 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Ο προπονητής της Κυζίκου Γιάννης Λάιος δήλωσε: «Μετά τις 4 πρώτες αγωνιστικές είδαμε ότι στο τελευταίο σκαλί θα είναι 3 ομάδες. Εμείς, η Ορεστιάδα και η Χαλκίδα. Η Ορεστιάδα με την ήττα που έκανε από εμάς είναι στην χειρότερη μοίρα γιατί έχασε και από την Χαλκίδα. Τα μεταξύ μας παιχνίδια είναι πολύ σημαντικά, ειδικά τα εκτός έδρας. Σήμερα υπήρχε πολύ θέληση και πολύ άγχος. Τα λάθη που κάναμε δεν είναι ούτε για σχολικό πρωτάθλημα. Μεγάλες προσπάθειες για κάποιες μπαλιές χωρίς νόημα. Αυτά τα λάθη έβαζαν την Ορεστιάδα στο παιχνίδι, ωστόσο η αλλαγή του πασαδόρου και του διαγώνιου άλλαξαν τη ροή και ξεφύγαμε στο σκορ. Στο τρίτο σετ εκτός από την ψυχολογία που είχαμε, μας βοήθησε και το λάθος της Ορεστιάδας με τις περιστροφές και έφεραν το 3-0».

Ο νέος προπονητής της Ορεστιάδας Σωτήρης Μπεκιάρης είπε: «Δεν υπήρχε μπέρδεμα με τις λάθος περιστροφές. Έκανε λάθος ο βοηθός στο γράψιμο των θέσεων και μπερδεύτηκαν οι παίκτες. Συμφώνησα σήμερα με την Ορεστιάδα και θα γυρίσω μαζί με την ομάδα στον Έβρο. Τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα όπως ξέρουμε όλοι αλλά η προσπάθεια πρέπει να γίνει».

ΚΥΖΙΚΟΣ Ν. ΠΕΡΑΜΟΥ (Λάιος): Κατσανεβάκης 3 (3/3 επ), Σονάρι 9 (4/5 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Γκούλακ 11 (9/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κρέτσης 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Τομίλιν 6 (6/12 επ), Σαρικεΐσογλου 12 (10/15 επ, 2 άσσοι, 41% υπ - 24% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 60% υπ - 40% άριστες), Μπεκιάρης 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Δρογκάρης, Κογκαλίδης.

Α.Ο ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Μπεκιάρης): Ρεϊνάλντο 5 (5/14 επ), Ράπτης 3 (3/5 επ), Μορέλος 10 (8/14 επ, 2 άσσοι, 71% υπ - 29% άριστες), Λουκούμι 9 (8/17 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ - 33% άριστες), Καραμπαλί 4 (2/9 επ, 2 μπλοκ), Πεντίδης 7 (4/9 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Αντωνιάδης (λ, 53% υπ - 40% άριστες).
[post_ads]

ΣΧΟΛΙΑ

Μπορείτε να σχολιάσετε μέσω Facebook ή Blogger (Google) επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα από πάνω

Ακολουθήστε το Alexandroupoli Online
Google News | Facebook | Twitter | Instagram | Linkedin | Pinterest

[ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ]$type=three$count=6$meta=0$snip=0$cate=0$rm=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$show=page$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

Όνομα

Αγγελίες,10,Αγροτικά,606,Αγωγοί,117,Αθλητικά,2045,Αλεξανδρούπολη,8478,Άμυνα,347,Ανακύκλωση,34,ΑΝΕΛ,58,Απεργίες,146,Άρθρα - Απόψεις,3015,Αστυνομικά,486,Αυτοδιοίκηση,3310,Αυτοδιοικητικές Εκλογές,859,Αυτοκίνητο,5,Αφιερώματα,235,Βαλκάνια,31,Βουλευτικές Εκλογές,484,Γελοιογραφίες,6,Γενικά,95,ΔΗΜΑΡ,22,Δημόσια Έργα,57,Δημόσιο,43,Διαδίκτυο,182,Διαμαρτυρίες,89,Διασκέδαση,38,Διδυμότειχο,687,Δράμα,115,Έβρος,18361,Εθελοντισμός,253,Εκδηλώσεις,2531,Εκκλησία,1218,Εκπαίδευση,1482,Ελλάδα,1305,Ελληνισμός,31,Ελληνοτουρκικά,347,Ενέργεια,69,Επιστήμες,13,Επιχειρήσεις,632,Εργασία,23,Εργασιακά,294,Ερευνα αγοράς,11,Ευρωεκλογές,43,Ευρώπη,119,Ζωή και Υγεία,326,Θράκη,750,Ιστορία,228,Καβάλα,191,Καιρός,35,Καταγγελίες,70,Καταναλωτικά,196,ΚΙΝΑΛ,29,ΚΚΕ,576,Κοινωνία,90,Κοινωνική Προσφορά,170,Κόσμος,672,ΛΑΕ,8,ΛΑΟΣ,19,Λήμνος,9,Μειονότητα,24,Μεταναστευτικό,146,Μόδα,8,Μουσική,197,ΝΔ,463,Ξάνθη,213,Οικολογία,340,Οικονομία,586,Ορεστιάδα,1484,Πανταζίδου,165,Παπανικολόπουλος,274,ΠΑΣΟΚ,274,Περιβάλλον,421,Περίεργα,9,Περιφέρεια ΑΜ-Θ,3874,Πολιτική,1473,Πολιτισμός,221,ΠΟΤΑΜΙ,24,Πρόσωπα,80,Προτεινόμενο,9,Πρώτο Θέμα,6141,Ροδόπη,413,Σαμοθράκη,666,Σαρσάκης,42,Σάτιρα,62,Σουφλί,553,Σπίτι,23,Συγκοινωνίες,286,Σύλλογοι,303,Συνέδρια,138,ΣΥΡΙΖΑ,411,Σχολείο,9,Τέχνες,116,Τεχνολογία,52,Τουρισμός,256,Τρίγωνο,61,Τυχερό,53,Υγεία,1090,Φέρες,391,Lifestyle,8,Media,305,Showbiz,19,
ltr
item
Alexandroupoli Online: Σημαντική νίκη του Εθνικού Αλεξανδρούπολης επί της Κηφισιάς
Alexandroupoli Online
true
1602981175067084807
UTF-8
Loaded All Posts Δεν βρέθηκαν αναρτήσεις ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε περισσότερα ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΧΕΙΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Να βάζετε τόνους στις λέξεις για καλύτερα αποτελέσματα. Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευ Τρι Τετ Πεμ Παρ Σαβ Ιανουαρίου Φεβρουαρίου Μαρτίου Απριλίου Μαΐου Ιουνίου Ιουλίου Αυγούστου Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου Νοεμβρίου Δεκεμβρίου Ιαν Φεβ Μαρ Απρ Μαϊ Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπ Οκτ Νοε Δεκ μόλις τώρα πριν 1 λεπτό πριν $$1$$ λεπτά πριν 1 ώρα πριν $$1$$ ώρες χθες πριν $$1$$ μέρες πριν $$1$$ εβδομάδες σχολίασε Ακόλουθοι Ακολουθήστε THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Πίνακας Περιεχομένων