Νίκησε στη Λαμία ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Ήττα για την άτυχη Ορεστιάδα

Το δυνατό ξεκίνημα της Λαμίας στο Χαλκιοπούλειο δεν είχε διάρκεια και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με πρώτο σκόρερ τον Σούλιαγιτς νίκησε με 3-1 σετ σημειώνοντας την δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα Volley League...

Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης έσπασε την αρνητική παράδοση των τελευταίων ετών που είχε στην Φθιώτιδα και πήρε το δεύτερο τρίποντο μετά το 3-0 επί του Ηρακλή στην πρεμιέρα. Αντίθετα, η Λαμία γνώρισε την δεύτερη ήττα της σε ισάριθμους αγώνες.

Η Λαμία έκανε πολύ καλό ξεκίνημα στον αγώνα, είχε καλή τακτική αλλά σταδιακά έχανε δυνάμεις και από το 3ο σετ παραδόθηκε στον Εθνικό.

Η ακριτική ομάδα μετά το αρχικό σοκ βρήκε τα πατήματα της, σταθεροποίησε την υποδοχή και πήρε τον έλεγχο. Καλή εμφάνιση έκανε ο Κασαμπαλής, συνδυάστηκε άψογα από το κέντρο με τον Κιόσση ο οποίος ήταν αλάνθαστος. Τα αδέλφια Δαλακούρα και ο Δαρίδης διακρίθηκαν επίσης μετά το 2ο σετ.

Απώλεια για την Λαμία η απουσία του βραζιλιάνου Αραούγιο ο οποίος έπαθε ελαφρύ διάστρεμμα στην προπόνηση της Παρασκευής και τη θέση του πήρε ο Καπίρης που ήταν ο κορυφαίος της Λαμίας. Από τον Εθνικό αλάνθαστος στην επίθεση ήταν ο Κιόσσης.

Τα σετ: 1-3 (25-18, 19-25, 15-25, 18-25).

Οι πόντοι του Γ.Σ. Λαμία προήλθαν από 6 άσσους, 44 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 4 άσσους, 50 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης δήλωσε: «Ξεκινήσαμε άσχημα τον αγώνα με κακή υποδοχή. Μετά βελτιώθηκε η υποδοχή και σηκώθηκε όλη η ομάδα. Σπάσαμε μία αρνητική παράδοση και συνεχίζουμε. Δεν σημαίνει και τίποτα αυτή η νίκη. Έρχεται ένα καυτό δεκαπενθήμερο με δύο ευρωπαϊκούς αγώνες και Ολυμπιακό, Άρη στο πρωτάθλημα οπότε πρέπει να είμαστε έτοιμοι και προετοιμασμένοι για δύσκολη περίοδο».

Ο προπονητής της Λαμίας Θανάσης Κατσίγιαννης είπε: «Παίξαμε καλά για ένα σετ. Είχαμε καλή τακτική στο σέρβις, στήσαμε σωστά το μπλοκ και τελειώναμε τις επιθέσεις. Από το 2ο σετ και μετά χάσαμε το ρυθμό μας και κάναμε πολλά λάθη και αυτό μας οδήγησε στην ήττα. Μας λείπουν οι δυνατοί αγώνες που θα μας βοηθήσουν να αποκτήσουμε ρυθμό».

Γ.Σ. ΛΑΜΙΑ (Κατσιγιάννης): Λέσκε 7 (6/13 επ, 1 μπλοκ), Χέντσι 11 (9/25 επ 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ - 29% άριστες), Αγγελόπουλος 1 (1/2 επ), Καπίρης 19 (16/27 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 61% υπ -45% άριστες), Χάκγουορθ 13 (10/26 επ, 3 άσσοι), Μαδούρας 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ) / Τσιράκης (λ, 63% υπ - 43% άριστες), Καραγάτσος, Δημητριάδης, Παπαθωμόπουλος.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κώστας 7 (6/12 επ, 1 άσσος, 51% υπ - 37% άριστες), Σούλιαγιτς 21 (17/36 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τουρανιάνιν 4 (3/9 επ, 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 9 (4/5 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κιόσσης 12 (7/7 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Δαλακούρας Ανέστης 14 (13/25 επ, 1 μπλοκ, 54% υπ -31% άριστες) / Δαρίδης (λ, 47% υπ - 27% άριστες), Δημητριάδης, Βλαχόπουλος.

Με κορυφαίο τον Ρουμελιώτη η Παναχαϊκή 3-2 την άτυχη Ορεστιάδα

Με μεγάλο πρωταγωνιστή το Νίκο Ρουμελιώτη, ο οποίος όχι μόνο ξεπέρασε τις ενοχλήσεις από τη θλάση στο γαστροκνήμιο αλλά ήταν και κορυφαίος, η Παναχαϊκή νίκησε με 3-2 σετ την Ορεστιάδα στον Έβρο μετά από συναρπαστικό αγώνα που κρίθηκε στον πόντο.

Στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων στην Volley League η Παναχαϊκή κατάφερε να σταθεί πολύ καλά σε σερβίς και μπλοκ και με αντεπίθεση στο 4ο και στο 5ο σετ πήρε τη νίκη. Μεγάλες συγκινήσεις έκρυβε το 5ο σετ όπου από την αρχή η Παναχαϊκή είχε προβάδισμα με 11-9, η Ορεστιάδα προσπέρασε 12-11, έφτασε και στο 14-12 αλλά η Παναχαϊκή με σερί 4-0 εκ των οποίων τα τρία ήταν μπλοκ επικράτησε με 16-14 κατακτώντας την πρώτη της νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα. Ο τελευταίος πόντος έγινε με μπλοκ του Ρουμελιώτη στον Γκούσταφσον.

Η Ορεστιάδα γνώρισε και δεύτερη ήττα σε δύο αγώνες αλλά έβαλε στο ενεργητικό της τον πρώτο της βαθμό. Η ομάδα του Ίσακσον είχε τη μεγάλη ατυχία με τον τραυματισμό του Βουκασίνοβιτς στο 22-24 του 4ου σετ. Μέχρι εκείνη την ώρα ο Μαυροβούνιος ακραίος ήταν κορυφαίος της Ορεστιάδα. Ο Βουκασίνοβιτς έπαθε διάστρεμμα πατώντας ανάποδα τη βάση της σκάλας του διαιτητή και γύρισε το πόδι του. Είναι τυχερός μέσα στην ατυχία του καθώς φαίνεται να είναι διάστρεμμα Α' βαθμού και η επιστροφή αναμένεται να είναι σχετικά σύντομη.

Τα σετ: 2-3 (19-25, 25-15, 25-23, 22-25, 14-16)

Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 11 άσσους, 57 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 8 άσσους, 50 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 42 λάθη αντιπάλων

Ο προπονητής της Ορεστιάδας Γιόχαν Ίσακσον είπε: «Θέλαμε πολύ τη νίκη. Μας κόστισε πολύ ο τραυματισμός του Βουκασίνοβιτς σε ένα κρίσιμο σημείο. Έχουμε νεανική ομάδα που επηρεάζεται εύκολα και ακόμα δε μπορεί να κρατήσει ρυθμό. Είμαστε πολύ νευρικοί στο παιχνίδι μας διότι θέλαμε να παρουσιάσουμε κάτι ιδιαίτερο μπροστά στο κοινό μας. Η Παναχαϊκή ρίσκαρε και δικαιώθηκε με την ροή που είχε ο αγώνας. Παρότι φτάσαμε ένα βήμα από τη νίκη δεν τελειώσαμε τον καθοριστικό πόντο στο 14-12».

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Γιώργος Λυκούδης δήλωσε: «Και οι δυο ομάδες ήθελαν πολύ τη νίκη. Έγινε ωραίος αγώνας. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια τους και τη νίκη. Είναι πολύ δίκαιο αποτέλεσμα και αυτό γιατί οι αθλητές αντιπαρήλθαν σε δυσκολίες κατά την διάρκεια του αγώνα και κατάφεραν να φτάσουν σε μια πολύ σημαντική νίκη. Σίγουρα μπορούμε να παίξουμε και καλύτερο βόλεϊ και για αυτό θα πρέπει να δουλέψουμε πάνω στα λάθη μας. Ο Νίκος αγωνίστηκε παρότι πονούσε γιατί ήθελε να βοηθήσει την ομάδα».

Α.Ο. ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ίσακσον): Χήρας 6π. (4/4 επ, 2 μπλοκ), Αμπουΐλα 10 (4/8 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Γκούσταφσον 26 (22/43 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μίλιτς 7 (2/9 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 23 (15/32 επ, 5 άσσοι, 3 μπλοκ, 59% υπ - 44% άριστες), Ριζόπουλος 9 (8/21 επ, 1 άσσος, 50% υπ - 44% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ. - 61% υπ - 39% άριστες), Οικονόμου 1 (1/2 επ), Πεντίδης 1 (1/2 επ), Χουσίδης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Ντονάς 15π. (13/30 επ, 2 άσσοι, 61% υπ - 48% άριστες), Λιβαθηνός 1 (μπλοκ), Τακουρίδης 11 (4/7 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Ρουμελιώτης Νίκος 22 (18/43 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 12 (8/17 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 46% υπ -29% άριστες), Βλαχοστάθης 8 (7/13 επ, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ. - 33% υπ - 24% άριστες), Ιτάλο (λ), Βασιλάκος.

* Η φωτογραφία από τον αγώνα της Ορεστιάδας είναι από το Ράδιο Έβρος

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής
Α.Ο.Π. Κηφισιάς - Παναθηναϊκός 3-1 (25-10, 25-23, 22-25, 25-23)
Α.Ο. Ορεστιάδας - Παναχαϊκή 2-3 (19-25, 25-15, 25-23, 22-25, 14-16)
Ηρακλής - Ολυμπιακός 0-3 (18-25, 18-25, 21-25)
Γ.Σ. Λαμία - Εθνικός Αλεξ/πολης 1-3 (25-18, 19-25, 15-25, 18-25)
Φοίνικας Σύρου - Παμβοχαϊκός (8/11/2015)
ΠΑΟΚ - Άρης (8/11/2015)

ΣΧΟΛΙΑ

Μπορείτε να σχολιάσετε μέσω Facebook ή Blogger (Google) επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα από πάνω

Ακολουθήστε το Alexandroupoli Online
Google News | Facebook | Twitter | Instagram | Linkedin | Pinterest

[ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ]$type=three$count=6$meta=0$snip=0$cate=0$rm=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$show=page$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

Όνομα

Αγγελίες,10,Αγροτικά,606,Αγωγοί,117,Αθλητικά,2045,Αλεξανδρούπολη,8469,Άμυνα,347,Ανακύκλωση,34,ΑΝΕΛ,58,Απεργίες,146,Άρθρα - Απόψεις,3014,Αστυνομικά,486,Αυτοδιοίκηση,3306,Αυτοδιοικητικές Εκλογές,859,Αυτοκίνητο,5,Αφιερώματα,235,Βαλκάνια,31,Βουλευτικές Εκλογές,484,Γελοιογραφίες,6,Γενικά,97,ΔΗΜΑΡ,22,Δημόσια Έργα,57,Δημόσιο,43,Διαδίκτυο,182,Διαμαρτυρίες,89,Διασκέδαση,38,Διδυμότειχο,687,Δράμα,114,Έβρος,18348,Εθελοντισμός,253,Εκδηλώσεις,2525,Εκκλησία,1218,Εκπαίδευση,1480,Ελλάδα,1305,Ελληνισμός,31,Ελληνοτουρκικά,347,Ενέργεια,69,Επιστήμες,13,Επιχειρήσεις,632,Εργασία,23,Εργασιακά,293,Ερευνα αγοράς,11,Ευρωεκλογές,42,Ευρώπη,119,Ζωή και Υγεία,326,Θράκη,750,Ιστορία,228,Καβάλα,191,Καιρός,35,Καταγγελίες,70,Καταναλωτικά,196,ΚΙΝΑΛ,29,ΚΚΕ,576,Κοινωνία,90,Κοινωνική Προσφορά,170,Κόσμος,672,ΛΑΕ,8,ΛΑΟΣ,19,Λήμνος,9,Μειονότητα,24,Μεταναστευτικό,146,Μουσική,197,ΝΔ,463,Ξάνθη,213,Οικολογία,340,Οικονομία,586,Ορεστιάδα,1482,Πανταζίδου,164,Παπανικολόπουλος,274,ΠΑΣΟΚ,274,Περιβάλλον,420,Περίεργα,9,Περιφέρεια ΑΜ-Θ,3871,Πολιτική,1472,Πολιτισμός,221,ΠΟΤΑΜΙ,24,Πρόσωπα,80,Προτεινόμενο,9,Πρώτο Θέμα,6138,Ροδόπη,413,Σαμοθράκη,666,Σαρσάκης,42,Σάτιρα,62,Σουφλί,552,Σπίτι,23,Συγκοινωνίες,286,Σύλλογοι,303,Συνέδρια,138,ΣΥΡΙΖΑ,411,Σχολείο,9,Τέχνες,116,Τεχνολογία,52,Τουρισμός,256,Τρίγωνο,61,Τυχερό,53,Υγεία,1087,Φέρες,390,Lifestyle,8,Media,305,Showbiz,19,
ltr
item
Alexandroupoli Online: Νίκησε στη Λαμία ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Ήττα για την άτυχη Ορεστιάδα
Alexandroupoli Online
true
1602981175067084807
UTF-8
Loaded All Posts Δεν βρέθηκαν αναρτήσεις ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε περισσότερα ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΧΕΙΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Να βάζετε τόνους στις λέξεις για καλύτερα αποτελέσματα. Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευ Τρι Τετ Πεμ Παρ Σαβ Ιανουαρίου Φεβρουαρίου Μαρτίου Απριλίου Μαΐου Ιουνίου Ιουλίου Αυγούστου Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου Νοεμβρίου Δεκεμβρίου Ιαν Φεβ Μαρ Απρ Μαϊ Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπ Οκτ Νοε Δεκ μόλις τώρα πριν 1 λεπτό πριν $$1$$ λεπτά πριν 1 ώρα πριν $$1$$ ώρες χθες πριν $$1$$ μέρες πριν $$1$$ εβδομάδες σχολίασε Ακόλουθοι Ακολουθήστε THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Πίνακας Περιεχομένων