Ιδανικό ξεκίνημα ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0 τον Ηρακλή

Το μπλοκ και η εμπειρία του Εθνικού Αλεξανδρούπολης έκαναν τη διαφορά στο 1ο και στο 3ο σετ της αναμέτρησης με τον Ηρακλή και η ομάδα του Έβρου πήρε τη νίκη με 3-0 σετ στην πρεμιέρα του 48ου πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Ο «γηραιός» δεν πήρε αυτό που ήθελε στην επιστροφή του στην επαγγελματική κατηγορία αλλά έδειξε πως το μέλλον του ανήκει. Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου ο Ηρακλής προηγήθηκε 21-19 αλλά δε μπόρεσε να αξιοποιήσει το προβάδισμα.

Ο Εθνικός είχε κορυφαίο τον Σούλιαγκιτς που έκανε θετικό ντεμπούτο παρά το ότι ήταν για μια βδομάδα εκτός προπονήσεων με πρόβλημα τραυματισμού.

Στο 1ο σετ ο Εθνικός πήρε το προβάδισμα στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ έφτασε πρώτος σε σετ μπολ και στο 25-25 τελείωσε το σετ με επίθεση του Κώστα Δαλακούρα και άουτ επίθεση του Χατζηηλιάδη. Ο Ηρακλής διαμαρτύρεται ότι υπήρξε μπλοκ άουτ.

Το 2ο σετ ήταν μονόλογος του Εθνικού, ενώ το καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου ο Ηρακλής είχε προβάδισμα με πρωταγωνιστή τον Παλέντζα. Τελικά ο Εθνικός με επίθεση του Σούλιαγκιτς έκανε το 26-25 και ο αγώνας τελείωσε επειδή χρεώθηκε με πέρασμα στην αντίπαλη περιοχή παίκτης του Ηρακλή.

Τα σετ: 3-0 (27-25, 25-14, 27-25).

Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 4 άσσους, 42 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 4 άσσους, 42 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης δήλωσε: «Ήταν το παιχνίδι της πρεμιέρας όπως το περίμενα. Η ομάδα μου είχε άγχος αλλά κατά διαστήματα παίξαμε καλό βόλεϊ και όταν πιεστήκαμε αντιδράσαμε σωστά. Κρατάμε την καλή υποδοχή και τις αποτελεσματικές κόντρα μπάλες που έκριναν τον αγώνα. Θα βελτιωθούμε και σε άλλους τομείς».

Ο προπονητής του Ηρακλή Χρήστος Πάτρας είπε: «Είναι ντροπή για το βόλεϊ αυτό που έγινε. Μας έκλεψαν δύο σετ. Ο Ηρακλής δεν είναι μαγαζάκι της γειτονιάς. Μιλάμε για δύο φάσεις σε συγκεκριμένα κρίσιμα σημεία των δυο σετ που έκριναν τον αγώνα. Τα παιδιά πάλεψαν αλλά τι να το κάνεις; Δεν μιλάω αλλοίωση αλλά ήταν σφυρίγματα που καθόρισαν τον αγώνα».

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κ. 10 (7/14 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 65% υπ - 47% άριστες), Σούλιαγκιτς 17 (14/21 επ, 2 μπλοκ), Τουράνιανιν 8 (6/8 επ, 2 μπλοκ), Κασαμπαλής 4 (3/3 επ, 1 άσσος), Κιόσης 7 4/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Δαλακούρας Αν 10 (8/11 επ, 2 μπλοκ, 63 % υπ - 52% άριστες) / Δαρίδης (λ. - 81% υπ., 63% άριστες), Βλαχόπουλος.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Πάτρας): Χατζηηλιάδης 3 (3/11 επ, 61% υπ - 50% άριστες), Παλέντζας 21 (19/36 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στεφανίδης 7 (6/9 επ, 1 μπλοκ, 44% υπ), Στίγγας 8 (7/9 επ, 1 άσσος), Τσολάκος 3 (3/5 επ), Πέντσεφ 2 (1/3 επ, 1 άσσος) / Παπαδημητρίου (λ, 75% υπ - 44% άριστες), Πιπέργιας, Μαυροβουνιώτης 3 (2/5 επ, 1 άσσος), Γάτσης 1 (1/1 επ).

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής
Εθνικός Αλεξ/πολης - Ηρακλής 3-0 (27-25, 25-14, 27-25)
Ολυμπιακός - Α.Ο. Ορεστιάδας 3-0 (25-19, 25-14, 25-17)
Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 1-3 (19-25, 25-22, 22-25, 25-27)
Άρης - Γ.Σ. Λαμία 3-0 (25-20, 25-16, 25-21)
Παμβοχαϊκός - Α.Ο. Κηφισιάς 3-2 (25-22, 27-25, 15-25, 22-25, 15-10)
Παναχαϊκή - Φοίνικας Σύρου (2/11, 18:00)

ΣΧΟΛΙΑ

Μπορείτε να σχολιάσετε μέσω Facebook ή Blogger (Google) επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα από πάνω

Ακολουθήστε το Alexandroupoli Online
Google News | Facebook | Twitter | Instagram | Linkedin | Pinterest

[ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ]$type=three$count=6$meta=0$snip=0$cate=0$rm=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$show=page$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

Όνομα

Αγγελίες,10,Αγροτικά,606,Αγωγοί,117,Αθλητικά,2043,Αλεξανδρούπολη,8462,Άμυνα,346,Ανακύκλωση,34,ΑΝΕΛ,58,Απεργίες,146,Άρθρα - Απόψεις,3014,Αστυνομικά,486,Αυτοδιοίκηση,3304,Αυτοδιοικητικές Εκλογές,859,Αυτοκίνητο,5,Αφιερώματα,235,Βαλκάνια,31,Βουλευτικές Εκλογές,484,Γελοιογραφίες,6,Γενικά,97,ΔΗΜΑΡ,22,Δημόσια Έργα,57,Δημόσιο,43,Διαδίκτυο,182,Διαμαρτυρίες,89,Διασκέδαση,38,Διδυμότειχο,686,Δράμα,114,Έβρος,18336,Εθελοντισμός,253,Εκδηλώσεις,2523,Εκκλησία,1218,Εκπαίδευση,1478,Ελλάδα,1304,Ελληνισμός,31,Ελληνοτουρκικά,347,Ενέργεια,69,Επιστήμες,13,Επιχειρήσεις,632,Εργασία,23,Εργασιακά,293,Ερευνα αγοράς,11,Ευρωεκλογές,42,Ευρώπη,119,Ζωή και Υγεία,326,Θράκη,748,Ιστορία,228,Καβάλα,191,Καιρός,34,Καταγγελίες,70,Καταναλωτικά,196,ΚΙΝΑΛ,29,ΚΚΕ,576,Κοινωνία,90,Κοινωνική Προσφορά,170,Κόσμος,672,ΛΑΕ,8,ΛΑΟΣ,19,Λήμνος,9,Μειονότητα,24,Μεταναστευτικό,146,Μουσική,197,ΝΔ,463,Ξάνθη,212,Οικολογία,340,Οικονομία,586,Ορεστιάδα,1482,Πανταζίδου,164,Παπανικολόπουλος,274,ΠΑΣΟΚ,274,Περιβάλλον,418,Περίεργα,9,Περιφέρεια ΑΜ-Θ,3867,Πολιτική,1472,Πολιτισμός,220,ΠΟΤΑΜΙ,24,Πρόσωπα,80,Προτεινόμενο,9,Πρώτο Θέμα,6134,Ροδόπη,411,Σαμοθράκη,666,Σαρσάκης,42,Σάτιρα,62,Σουφλί,550,Σπίτι,23,Συγκοινωνίες,286,Σύλλογοι,303,Συνέδρια,138,ΣΥΡΙΖΑ,411,Σχολείο,9,Τέχνες,116,Τεχνολογία,52,Τουρισμός,256,Τρίγωνο,61,Τυχερό,53,Υγεία,1087,Φέρες,390,Lifestyle,8,Media,305,Showbiz,19,
ltr
item
Alexandroupoli Online: Ιδανικό ξεκίνημα ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0 τον Ηρακλή
Alexandroupoli Online
true
1602981175067084807
UTF-8
Loaded All Posts Δεν βρέθηκαν αναρτήσεις ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε περισσότερα ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΧΕΙΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Να βάζετε τόνους στις λέξεις για καλύτερα αποτελέσματα. Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευ Τρι Τετ Πεμ Παρ Σαβ Ιανουαρίου Φεβρουαρίου Μαρτίου Απριλίου Μαΐου Ιουνίου Ιουλίου Αυγούστου Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου Νοεμβρίου Δεκεμβρίου Ιαν Φεβ Μαρ Απρ Μαϊ Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπ Οκτ Νοε Δεκ μόλις τώρα πριν 1 λεπτό πριν $$1$$ λεπτά πριν 1 ώρα πριν $$1$$ ώρες χθες πριν $$1$$ μέρες πριν $$1$$ εβδομάδες σχολίασε Ακόλουθοι Ακολουθήστε THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Πίνακας Περιεχομένων