Εκτός Final 4 Κυπέλλου Εθνικός Αλεξανδρούπολης και Ορεστιάδα

Ο ΠΑΟΚ με ηγέτη και πάλι τον Ερνάντο Γκόμεζ επικράτησε με 3-0 του Εθνικού στην Αλεξανδρούπολη και εξασφάλισε για 2η συνεχόμενη χρονιά την παρουσία του στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου. Στο 1ο σετ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε μετά το 12-12 σε 17-13 και 24-17 και πήρε το σετ

Ο ΠΑΟΚ με ηγέτη και πάλι τον Ερνάντο Γκόμεζ επικράτησε με 3-0 του Εθνικού στην Αλεξανδρούπολη και εξασφάλισε για 2η συνεχόμενη χρονιά την παρουσία του στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στο 1ο σετ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε μετά το 12-12 σε 17-13 και 24-17 και πήρε το σετ με 25-20...

Ο Εθνικός αντιστάθηκε σθεναρά στο 2ο σετ όπου προηγήθηκε 13-9. Ο Γκόμεζ μείωσε σε 13-10 και ο Παντακίδης σε 13-11. Ο δικέφαλος μείωσε σε 13-12 αλλά οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 4-0 για το 17-12. Η είσοδος του Εφραιμίδη αντί του Χιμένες άλλαξε τις ισορροπίες με τον νεαρό ακραίο να μειώνει σε 18-16 και να ισοφαρίζει σε 18-18. Ο Κιόσης έκανε το 19-18 αλλά η απάντηση του Ρανγκέλ για το 19-19 ήταν άμεση. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο μέχρι το 23-24. Ο ΠΑΟΚ έφθασε για πρώτη φορά σε σετ μπολ στο 24-25 με τον Γκόμεζ να βάζει την σφραγίδα του σετ διαμορφώνοντας το 24-26 με μπλοκ πάνω στον Κιόση.

Στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ είχε από την αρχή προβάδισμα 5-1, 8-3, ενώ από τα μέσα του 3ου σετ και μετά ξέφυγε με μεγάλη διαφορά για να κλείσει το σκορ με 25-14.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 24-26, 14-25).

Ο πασαδόρος του Εθνικού Σταύρος Κασαμπαλής δήλωσε: «Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος έβρισκες λύσεις σε όλα τα σημεία. Είχαμε απέναντι μας έναν Γκόμεζ που ήταν φοβερός σε σερβίς και κόντρα επίθεση και δεν μπορέσαμε να τον σταματήσουμε. Θέλαμε το κάτι παραπάνω μπροστά στον κόσμο μας αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης είπε: «Κάναμε αυτό που έπρεπε γα να πάμε στο φάιναλ φορ. Είναι μια δύσκολη έδρα και παρόλο που κάποιες φορές το 3-0 δεν είναι εύκολο εμείς το καταφέραμε να το κάνουμε, Είχαμε σκαμπανεβάσματα λόγω κούρασης, αλλά οι παίκτες μου έδειξαν μέταλλο και τα καταφέραμε».

Ο Ολυμπιακός λύγισε την Ορεστιάδα στο τάι μπρέικ!

Ο Ολυμπιακός παρότι βρέθηκε να χάνει στην Ορεστιάδα με 2-1 σετ στο νοκ άουτ προημιτελικό του Κυπέλλου επικράτησε με 3-2 σετ και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακό προηγήθηκε 6-2, 12-9 και 17-13. Η Ορεστιάδα ισοφάρισε 17-17 και με σερί 5-0 ξέφυγε 23-19 και πήρε το σετ.

Στο 2ο σετ η Ορεστιάδα προηγήθηκε 10-6, 15-11 και 19-16 αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 7-0 πέρασε μπροστά 23-19 και πήρε το σετ 25-21 κάνοντας το 1-1 σετ.

Στο 3ο σετ οι ακρίτες ξέφυγαν 9-4 και διατήρησαν τη διαφορά μέχρι το τέλος του σετ φτάνοντας ακόμα και +6 (17-11).

Στο 4ο σετ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 14-9 αλλά και 24-19, η Ορεστιάδα μείωσε σε 24-23 και τελείωσαν το σετ οι «ερυθρόλευκοι» με 25-23 κάνοντας το σκορ 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ μέτρησε η εμπειρία και το σερβίς του Ολυμπιακού που ξέφυγε 6-1 και κράτησε τη διαφορά έως το 15-10 κατακτώντας την πρόκριση.

Τα σετ: 2-3 (25-21, 21-25, 25-20, 23-25, 10-15).

Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 10 άσσους, 50 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 58 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

Ο προπονητής της Ορεστιάδας Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: «Σίγουρα κομβικό σημείο ήταν η απώλεια του 2ου σετ, αλλά νομίζω ότι κυρίως πληρώσαμε την κακή υποδοχή μας και την έλλειψη συγκέντρωσης στο 4ο και 5ο σετ. Στα σετ που πήραμε λειτούργησε εξαιρετικά το σερβίς μας, στα σετ που χάσαμε δεν είχαμε καλή υποδοχή. Στο 2ο σετ κολλήσαμε στην περιστροφή 1 και χάσαμε την ευκαιρία να κάνουμε το 2-0. Είμαι ικανοποιημένος από τα παιδιά, αλλά όλοι έχουμε την αίσθηση ότι μπορούσαμε να κάνουμε το κάτι παραπάνω».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε: «Νομίζω ότι φάνηκε η έλλειψη ενέργειας αφού η ομάδα ήταν καταβεβλημένη από το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, αλλά καταφέραμε και γυρίσαμε το παιχνίδι σε μια πολύ δύσκολη έδρα κι απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα όπως ήταν σήμερα η Ορεστιάδα. Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά για την ανατροπή ενώ είχαμε μεγάλη βοήθεια κι από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο και χαιρόμαστε που θα βρεθούμε και πάλι στη γιορτή του φάιναλ φορ του Κυπέλλου».

Στο φάιναλ-4 του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκαν επίσης, ο Φοίνικας Σύρου που νίκησε την Λαμία με 3-2 σετ (20-25, 24-26, 25-17, 25-23, 15-11) και ο Α.Ο. Κηφισιάς που νίκησε στην Πάτρα την Παναχαϊκή με 3-0 σετ (25-18, 25-21, 25-22).

ΣΧΟΛΙΑ

Μπορείτε να σχολιάσετε μέσω Facebook ή Blogger (Google) επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα από πάνω

Ακολουθήστε το Alexandroupoli Online
Google News | Facebook | Twitter | Instagram | Linkedin | Pinterest

[ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ]$type=three$count=6$meta=0$snip=0$cate=0$rm=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$show=page$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

Όνομα

Αγγελίες,10,Αγροτικά,606,Αγωγοί,117,Αθλητικά,2045,Αλεξανδρούπολη,8474,Άμυνα,347,Ανακύκλωση,34,ΑΝΕΛ,58,Απεργίες,146,Άρθρα - Απόψεις,3014,Αστυνομικά,486,Αυτοδιοίκηση,3306,Αυτοδιοικητικές Εκλογές,859,Αυτοκίνητο,5,Αφιερώματα,235,Βαλκάνια,31,Βουλευτικές Εκλογές,484,Γελοιογραφίες,6,Γενικά,95,ΔΗΜΑΡ,22,Δημόσια Έργα,57,Δημόσιο,43,Διαδίκτυο,182,Διαμαρτυρίες,89,Διασκέδαση,38,Διδυμότειχο,687,Δράμα,114,Έβρος,18352,Εθελοντισμός,253,Εκδηλώσεις,2528,Εκκλησία,1218,Εκπαίδευση,1482,Ελλάδα,1305,Ελληνισμός,31,Ελληνοτουρκικά,347,Ενέργεια,69,Επιστήμες,13,Επιχειρήσεις,632,Εργασία,23,Εργασιακά,294,Ερευνα αγοράς,11,Ευρωεκλογές,42,Ευρώπη,119,Ζωή και Υγεία,326,Θράκη,750,Ιστορία,228,Καβάλα,191,Καιρός,35,Καταγγελίες,70,Καταναλωτικά,196,ΚΙΝΑΛ,29,ΚΚΕ,576,Κοινωνία,90,Κοινωνική Προσφορά,170,Κόσμος,672,ΛΑΕ,8,ΛΑΟΣ,19,Λήμνος,9,Μειονότητα,24,Μεταναστευτικό,146,Μόδα,8,Μουσική,197,ΝΔ,463,Ξάνθη,213,Οικολογία,340,Οικονομία,586,Ορεστιάδα,1483,Πανταζίδου,164,Παπανικολόπουλος,274,ΠΑΣΟΚ,274,Περιβάλλον,421,Περίεργα,9,Περιφέρεια ΑΜ-Θ,3872,Πολιτική,1472,Πολιτισμός,221,ΠΟΤΑΜΙ,24,Πρόσωπα,80,Προτεινόμενο,8,Πρώτο Θέμα,6139,Ροδόπη,413,Σαμοθράκη,666,Σαρσάκης,42,Σάτιρα,62,Σουφλί,552,Σπίτι,23,Συγκοινωνίες,286,Σύλλογοι,303,Συνέδρια,138,ΣΥΡΙΖΑ,411,Σχολείο,9,Τέχνες,116,Τεχνολογία,52,Τουρισμός,256,Τρίγωνο,61,Τυχερό,53,Υγεία,1089,Φέρες,391,Lifestyle,8,Media,305,Showbiz,19,
ltr
item
Alexandroupoli Online: Εκτός Final 4 Κυπέλλου Εθνικός Αλεξανδρούπολης και Ορεστιάδα
Alexandroupoli Online
true
1602981175067084807
UTF-8
Loaded All Posts Δεν βρέθηκαν αναρτήσεις ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε περισσότερα ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΧΕΙΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Να βάζετε τόνους στις λέξεις για καλύτερα αποτελέσματα. Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευ Τρι Τετ Πεμ Παρ Σαβ Ιανουαρίου Φεβρουαρίου Μαρτίου Απριλίου Μαΐου Ιουνίου Ιουλίου Αυγούστου Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου Νοεμβρίου Δεκεμβρίου Ιαν Φεβ Μαρ Απρ Μαϊ Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπ Οκτ Νοε Δεκ μόλις τώρα πριν 1 λεπτό πριν $$1$$ λεπτά πριν 1 ώρα πριν $$1$$ ώρες χθες πριν $$1$$ μέρες πριν $$1$$ εβδομάδες σχολίασε Ακόλουθοι Ακολουθήστε THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Πίνακας Περιεχομένων