Ήττα για Εθνικό Αλεξ/πολης, ισοπαλία για Έβρο Σουφλίου

Με δύο γκολ των Πόποβιτς και Μπρατσιάνι στο 2ο ημίχρονο η Καβάλα νίκησε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στο "Ανθή Καραγιάννη" με 2-0, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Football League 2. Η Καβάλα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, χωρίς όμως να ενθουσιάζει ιδιαίτερα με την απόδοσή της.

Μετά από κάποιες αναγνωριστικές επιθέσεις από πλευράς γηπεδούχων, ο Εθνικός έφτασε... πολύ κοντά στο γκολ μόλις στο 6ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Καραπατσιά και απόκρουση των αμυντικών της Καβάλας ο Μαμούτ έπιασε ένα μονοκόμματο βολέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι του Φιρινίδη. Η Καβάλα ανέβασε στροφές στην συνέχεια και πίεσε τα αντίπαλα καρέ, ωστόσο τα σουτ των Ζουνίνιο στο 19΄ και Διαμαντίδη στο 20΄, πέρασαν λίγο άουτ.

Η συνέχεια, ωστόσο, δεν ήταν ανάλογη καθώς ναι μεν η Καβάλα διατήρησε την πρωτοβουλία των κινήσεων πλην όμως ήταν φλύαρη και χωρίς ουσία στο παιχνίδι της. Είναι χαρακτηριστικό ότι η επόμενη καλή στιγμή για την ομάδα του Γιάννη Ισπυρλίδη καταγράφτηκε στο 39΄, όταν ο Παππάς βρέθηκε μόνος του μέσα στην μεγάλη περιοχή αλλά νικήθηκε δύο φορές από τον αντίπαλο τερματοφύλακα Συριγούδη. Λίγο πριν λήξει το ημίχρονο η Καβάλα ζήτησε πέναλτι σε φράγμα στον Βιτλή, ωστόσο ο διαιτητής της αναμέτρησης Κουκούλας έδωσε εντολή να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για την Καβάλα, καθώς πριν καλά καλά συμπληρωθεί το 1ο λεπτό της επανάληψης ο Βιτλής σέντραρε από τα αριστερά και ο Πόποβιτς, μέσα από την μικρή περιοχή, έστειλε με καρφωτή κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Συριγούδη γράφοντας το 1-0. Οι παίκτες της Καβάλας συνέχισαν να έχουν την υπεροχή, χωρίς ωστόσο αυτή να μετουσιώνεται σε φάσεις.

Στο 57΄, μετά από σέντρα του Βιτλή, ο Παππάς πήρε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι και αφού απέφυγε έναν αμυντικό σούταρε συρτά, αλλά ο Συριγούδης μπλόκαρε την μπάλα. Στο 67΄ ο Μπρατσιάνι, με ωραία ατομική προσπάθεια, μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή του Εθνικού και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον αμαρκάριστο Πόποβιτς, αλλά το σουτ του Σέρβου επιθετικού από το ύψος του πέναλτι πέρασε άουτ. 5 λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν έμμεσο αλλά το σουτ του Φλώρου σταμάτησε στα σώματα των αμυνομένων, με τον ίδιο να διαμαρτύρεται για χέρι.

Στο 76΄ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης έμεινε με 10 παίκτες καθώς ο Μπαρμπαγιάννης αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Βιτλή. Το φάουλ εκτέλεσε ο Γκαρακλίδης, ο Συριγούδης απέκρουσε με υπερένταση και ο αμαρκάριστος Παππάς πήρε το ριμπάουντ αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ.

Στην αμέσως επόμενη φάση, όμως, ο Παππάς ξεκίνησε μια κούρσα στα δεξιά του γηπέδου, και αφού προσπέρασε τον Κατρανίτσα μπήκε στην μεγάλη περιοχή και πάσαρε συρτά στον Μπρατσιάνι. Ο τελευταίος, αφού κοντρόλαρε την μπάλα, δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα, με συρτό διαγώνιο πλασέ, στα δίχτυα του Συριγούδη, γράφοντας το τελικό 2-0

ΚΑΒΑΛΑ (Ισπυρλίδης): Φιρινίδης, Κοσμίδης (86΄ Μπάτζιος), Σταματόπουλος, Γκαρακλίδης, Ιορδανίδης, Γαβριηλίδης, Παππάς, Ζουνίνιο (44΄ Βιτλής), Πόποβιτς (81΄ Κανούλας), Διαμαντίδης, Μπρατσιάνι.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ (Ουσταμπασίδης): Συριγούδης, Θάνος (62΄ Αγγελάκης), Κατρανίτσας, Μπαρμπαγιάννης, Λειβαδιώτης, Τορομανίδης, Καμπιώτης, Ελληνίδης, Καραπατσιάς (75΄ Γκαϊδατζής), Φλώρος, Μαμούτ (56΄ Τσαμουρλίδης).

Πηγή: fonikavalas.blogspot.gr

Ορφέας Ελευθερούπολης - Έβρος Σουφλίου 1-1

Ο Βαγγέλης Παγκάκης αναδείχθηκε ήρωας της αναμέτρησης στην Ελευθερούπολη. Στο 83ο λεπτό με σπουδαία απόκρουση σε πέναλτι του Κέρη, κράτησε το 1-1. Ο Ορφέας έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Γεωργούση, όπου ο Έβρος κέρδισε πέναλτι με τον Κουρέλλα να ανατρέπεται. Ο Παγκάκης ήρθε από τον πάγκο, έκανε μεγάλη απόκρουση και δικαίως αποθεώθηκε στο τέλος.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τα όλα του. Η ομάδα της Ελευθερούπολης είχε μερικά σπουδαία διαστήματα αλλά και αρκετά κενά στην άμυνα, αν εξαιρέσουμε το πολύ καλό μαρκάρισμα του Βραμέντσαλη στον Τοπούζη. Για 60 λεπτά ο ορφέας ήταν πολύ καλός.

Από την άλλη ο Έβρος Σουφλίου στην κόντρα επίθεση, ήταν πολύ επικίνδυνος. Ειδικά με τον πρώην παίκτη του ΑΟΚ, Κουρέλλα. Στην άμυνα επίσης είχε κενά και ο Έβρος. Πάντως το Σουφλί δικαιολόγησε τη βαθμολογική του θέση.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στο ημίχρονο για το ακυρωθέν γκολ του Βραμέντσαλη στο 0-1, όπου ο διαιτητής έδειξε σέντρα αλλά το ακύρωσε ο βοηθός.

Στο 11ο λεπτό ανατροπή του Τοπούζη από τον Τριανταφυλλίδη σφυρίζεται πέναλτι, εκτελεί ο Κέρη και 0-1 για το Σουφλί.

Στο 27΄ εκτέλεση φάουλ του Κερμενίδη η μπάλα στα δίχτυα του Σοτφλίου, ο διαιτητής δείχνει σέντρα αλλά ο βοηθός σηκώνει τη σημαία του για οφσάιντ και ακυρώνεται το γκολ. Στο 33΄ μεγάλη απόκρουση του Γεωργούση σε εξ επαφής πλασέ του Κουρέλλα.

Στο 41΄ γκολ για τον Ορφέα μετά από συνδυασμό Τορεζάνι- Κεχαγιά και τελείωμα του Κερμενίδη με σουτ. Το 1-1 είναι γεγονός.

Στο 73΄ ο Κεχαγιάς σώζει πάνω στη γραμμή σέντρα σουτ του Μεμέτ. Στο 83΄ ο Γεωργούσης ανατρέπει τον Κουρέλλα μέσα στην περιοχή. Πέναλτι και αποβολή. Ο Παγκάκης έρχεται από τον πάγκο και κάνει μεγάλη απόκρουση στο πέναλτι του Κέρη.

ΟΡΦΕΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ: Γεωργούσης, Κεχαγιάς, Τριανταφυλλίδης, Βραμέντσαλης, Τορεζάνι (83΄ Παγκάκης), Τσίτσης, Χιονίδης (75΄ Οτέμπερης), Αϊβάζης, Γιαλαμής, Κερμενίδης, Μουρατίδης (60΄ Χριστοδουλίδης).

ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ: Γκουτζελάς, Λαμπερνάκης, Κίτσος, Λίτσιος, Τσαπάνης, Δραγανίδης, Γονιάδης (55΄ Μεμέτ), Ευφραιμίδης (70΄ Μάλκα), Κουρέλλας, Κέρη, Τοπούζης (90΄ Αμέτ Ερκάν).

ΣΧΟΛΙΑ

Μπορείτε να σχολιάσετε μέσω Facebook ή Blogger (Google) επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα από πάνω

Ακολουθήστε το Alexandroupoli Online
Google News | Facebook | Twitter | Instagram | Linkedin | Pinterest

[ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ]$type=three$count=6$meta=0$snip=0$cate=0$rm=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$show=page$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

Όνομα

Αγγελίες,10,Αγροτικά,606,Αγωγοί,117,Αθλητικά,2045,Αλεξανδρούπολη,8478,Άμυνα,347,Ανακύκλωση,34,ΑΝΕΛ,58,Απεργίες,146,Άρθρα - Απόψεις,3015,Αστυνομικά,486,Αυτοδιοίκηση,3310,Αυτοδιοικητικές Εκλογές,859,Αυτοκίνητο,5,Αφιερώματα,235,Βαλκάνια,31,Βουλευτικές Εκλογές,484,Γελοιογραφίες,6,Γενικά,95,ΔΗΜΑΡ,22,Δημόσια Έργα,57,Δημόσιο,43,Διαδίκτυο,182,Διαμαρτυρίες,89,Διασκέδαση,38,Διδυμότειχο,687,Δράμα,115,Έβρος,18361,Εθελοντισμός,253,Εκδηλώσεις,2531,Εκκλησία,1218,Εκπαίδευση,1482,Ελλάδα,1305,Ελληνισμός,31,Ελληνοτουρκικά,347,Ενέργεια,69,Επιστήμες,13,Επιχειρήσεις,632,Εργασία,23,Εργασιακά,294,Ερευνα αγοράς,11,Ευρωεκλογές,42,Ευρώπη,119,Ζωή και Υγεία,326,Θράκη,750,Ιστορία,228,Καβάλα,191,Καιρός,35,Καταγγελίες,70,Καταναλωτικά,196,ΚΙΝΑΛ,29,ΚΚΕ,576,Κοινωνία,90,Κοινωνική Προσφορά,170,Κόσμος,672,ΛΑΕ,8,ΛΑΟΣ,19,Λήμνος,9,Μειονότητα,24,Μεταναστευτικό,146,Μόδα,8,Μουσική,197,ΝΔ,463,Ξάνθη,213,Οικολογία,340,Οικονομία,586,Ορεστιάδα,1484,Πανταζίδου,165,Παπανικολόπουλος,274,ΠΑΣΟΚ,274,Περιβάλλον,421,Περίεργα,9,Περιφέρεια ΑΜ-Θ,3874,Πολιτική,1472,Πολιτισμός,221,ΠΟΤΑΜΙ,24,Πρόσωπα,80,Προτεινόμενο,9,Πρώτο Θέμα,6141,Ροδόπη,413,Σαμοθράκη,666,Σαρσάκης,42,Σάτιρα,62,Σουφλί,553,Σπίτι,23,Συγκοινωνίες,286,Σύλλογοι,303,Συνέδρια,138,ΣΥΡΙΖΑ,411,Σχολείο,9,Τέχνες,116,Τεχνολογία,52,Τουρισμός,256,Τρίγωνο,61,Τυχερό,53,Υγεία,1090,Φέρες,391,Lifestyle,8,Media,305,Showbiz,19,
UTF-8
Loaded All Posts Δεν βρέθηκαν αναρτήσεις ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε περισσότερα ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΧΕΙΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Να βάζετε τόνους στις λέξεις για καλύτερα αποτελέσματα. Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευ Τρι Τετ Πεμ Παρ Σαβ Ιανουαρίου Φεβρουαρίου Μαρτίου Απριλίου Μαΐου Ιουνίου Ιουλίου Αυγούστου Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου Νοεμβρίου Δεκεμβρίου Ιαν Φεβ Μαρ Απρ Μαϊ Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπ Οκτ Νοε Δεκ μόλις τώρα πριν 1 λεπτό πριν $$1$$ λεπτά πριν 1 ώρα πριν $$1$$ ώρες χθες πριν $$1$$ μέρες πριν $$1$$ εβδομάδες σχολίασε Ακόλουθοι Ακολουθήστε THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Πίνακας Περιεχομένων