Νίκη σωτηρίας για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Πορεία ανόδου στην Α2 για την Ορεστιάδα
Καταδικαστική ήττα για την Γ.Ε. Αλεξανδρούπολης

Σημαντικό βήμα παραμονής στην Volleyleague πραγματοποίησε ο Εθνικός, που επικράτησε 3-0 του Αρη στην Αλεξανδρούπολη. Αντίθετα, ο Άρης μετά από αυτή την ήττα βγήκε νοκ άουτ από την διεκδίκηση της 4ης θέσης που οδηγεί στα πλέι-οφ.

Οι γηπεδούχοι με όπλο το εξαιρετικό μπλοκ (19 πόντους έναντι μόλις 5 από τον αντίπαλο), αλλά και πολυφωνία στην επίθεση από τους Φάιγκα, Κουμεντάκη, Γραμματικάκη, Τέσιτς και Αλ Ναχμπάν, έφτασαν στην νίκη αρκετά πιο δύσκολα απ’ ό,τι μαρτυρά το τελικό σκορ...»

Και τα τρία σετ της αναμέτρησης ήταν συναρπαστικά σε εξέλιξη με πολλές εναλλαγές στο σκορ.
Ο Εθνικός στο πρώτο σετ βρέθηκε να χάνει με 19-21, αλλά στη συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Ένα άουτ του Σιριάνις κι ένας πόντος του Κουμεντάκη έφεραν μπροστά τον Εθνικό με 24-22. Ο Άρης όμως ισοφάρισε σε 24-24. Εκεί ο Εθνικός δείχνοντας ψυχραιμία έκανε το 26-24.

Στο δεύτερο οι «κίτρινοι» έφτασαν πρώτοι στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 12-16, Όμως ο Εθνικός χάρις στα συνεχόμενα μπλοκ κατάφερε και πήρε προβάδισμα με 23-20. Το ματς έγινε και πάλι ντέρμπι 24-24, αλλά όπως στο πρώτο σετ ο Εθνικός εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του αντιπάλου και έκανε το 26-24.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ φτάνοντας στο 21-21. Εκεί οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 23-21 και 24-23 και ένα χαμένο σέρβις του Τζελάτη έδωσε τη νίκη στον Εθνικό.

Τα σετ: 28-26, 26-24, 25-23

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Ανδρεάδης): Φάιγκα 14 (10/21 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 14 (12/19 επ., 2 μπλοκ, 62% υπ. - 62% άριστες), Σιδηρόπουλος 4 (2 μπλοκ), Γραμματικάκης 10 (6/7 επ., 4 μπλοκ), Τέσιτς 10 (5/9 επ., 5 μπλοκ), Αλ Ναμπχάν 15 (10/27 επ., 4 μπλοκ, 1 άσο 80% υπ. - 68% άριστες), Δαλακούρας Κ. -λ 74% υπ. - 48% άριστες), Δαλακούρας Α.

ΑΡΗΣ ΜΑΡΜΟΥΡΗΣ ΑΕ (Οικονομίδης): Τερζής 1, Κάμπος 4 (4/12 επ., 69% υπ. - 50% άριστες), Ρουμελιώτης 18 (17/33 επ., 1 μπλοκ ), Τακουρίδης 5 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Κιόσης 8 (5/10 επ., 1μπλοκ, 2 άσοι), Σιριάνις 9 (8/19 επ., 1 μπλοκ, 73% υπ. - 64% άριστες), Σάμαρτζιτς -λ 72% υπ. - 56% άριστες) / Σαρικεΐσογλου 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. - 20% άριστες), Τζελάτης 4 (4/8 επ.), Ριζόπουλος, Δημητριάδης 1.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

Παναθηναϊκός - Πανελλήνιος 3-0 (25-16, 25-18, 25-16)
Ηρακλής - ΕΑ Πατρών 3-2 (25-22, 21-25, 25-18, 23-25, 15-12)
Εθνικός Αλεξ. - Άρης 3-0 (28-26, 26-24, 25-21)

* Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ, Λαμία, Κηφισιά, Απόλλων, Επίκουρος έχουν από ένα αγώνα λιγότερο

Η πορεία ανόδου για τον Αθλητικό Όμιλο Ορεστιάδας συνεχίστηκε και στις Σέρρες κατά την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 3ου ομίλου της Β΄ Εθνικής.
Οι «πράσινοι» έπειτα από πολύ καλό παιχνίδι επικράτησαν με 3-0 σετ του Α.Ο. Σερρών και διατήρησαν την διαφορά ασφαλείας από τους υπόλοιπους διώκτες τους.

Στο κλειστό των Σερρών ο Αθλητικός Όμιλος Ορεστιάδας μετέτρεψε το παιχνίδι σε παράσταση για έναν ρόλο και με το καθαρό 0-3 πέρασε «αέρα» από την πόλη της Μακεδονίας.
Οι «πράσινοι» δεν συνάντησαν κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στους γηπεδούχους, καθώς το παιχνίδι έληξε ουσιαστικά από το πρώτο σετ.
Μάλιστα ο Μπάμπης Σταματόπουλος είχε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει και τους παίκτες από τον πάγκο.

Τα σετ: 12-25, 18-25, 18-25

Α.Ο.Ο. (Σταματόπουλος): Καψαλιάρης, Χουσίδης, Κεμανετζής, Γραμματικόπουλος, Αρχοντίδης, Καρδαμανίδης, Κοκκολάκης (λ), Τοπαλίδης (λ), Νένογλου, Προδρομίδης, Μποκαλίδης.

Χωρίς τον Λέκκο που ήταν άρρωστος και μετά τον τραυματισμό του Αρχοντούδη στο 2ο σετ του αγώνα η Γ.Ε. Αλεξανδρούπολης δεν είχε την ποιότητα για να μπορέσει να πάρει την νίκη και έτσι μοιραία ήρθε η ήττα με 1-3 σετ από τον Αρίωνα Πτολεμαίδας, μειώνοντας τις ελπίδες της για παραμονή στην Β΄ Εθνική.

Τα σετ: (25-22, 25-27, 19-25, 18-25)

Γ.Ε.Α. (Γιαννακόπουλος): Αρχοντούδης Στ, Χατζής Κ, Δήμητσας Ιπ., Δημητρούδης Γ., Φλετούρης Γ., Κόττας Δ., Δημητρούδης Ι.(λ).

ΣΧΟΛΙΑ

Μπορείτε να σχολιάσετε μέσω Facebook ή Blogger (Google) επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα από πάνω

Ακολουθήστε το Alexandroupoli Online
Google News | Facebook | Twitter | Instagram | Linkedin | Pinterest

[ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ]$type=three$count=6$meta=0$snip=0$cate=0$rm=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$show=page$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

Όνομα

Αγγελίες,10,Αγροτικά,632,Αγωγοί,117,Αθλητικά,2066,Αλεξανδρούπολη,8855,Άμυνα,352,Ανακύκλωση,37,ΑΝΕΛ,58,Απεργίες,150,Άρθρα - Απόψεις,3050,Αστυνομικά,487,Αυτοδιοίκηση,3432,Αυτοδιοικητικές Εκλογές,859,Αυτοκίνητο,5,Αφιερώματα,235,Βαλκάνια,31,Βουλευτικές Εκλογές,484,Γελοιογραφίες,6,Γενικά,99,ΔΗΜΑΡ,22,Δημόσια Έργα,57,Δημόσιο,43,Διαδίκτυο,184,Διαμαρτυρίες,89,Διασκέδαση,38,Διδυμότειχο,732,Δράμα,120,Έβρος,18939,Εθελοντισμός,254,Εκδηλώσεις,2673,Εκκλησία,1263,Εκπαίδευση,1566,Ελλάδα,1336,Ελληνισμός,32,Ελληνοτουρκικά,347,Ενέργεια,77,Επιστήμες,13,Επιχειρήσεις,649,Εργασία,25,Εργασιακά,315,Ερευνα αγοράς,11,Ευρωεκλογές,71,Ευρώπη,122,Ζωή και Υγεία,333,Θράκη,787,Ιστορία,240,Καβάλα,200,Καιρός,35,Καταγγελίες,70,Καταναλωτικά,198,ΚΙΝΑΛ,29,ΚΚΕ,609,Κοινωνία,91,Κοινωνική Προσφορά,170,Κόσμος,687,ΛΑΕ,8,ΛΑΟΣ,19,Λήμνος,9,Μειονότητα,24,Μεταναστευτικό,147,Μόδα,8,Μουσική,199,ΝΔ,463,Ξάνθη,221,Οικολογία,351,Οικονομία,589,Ορεστιάδα,1567,Πανταζίδου,169,Παπανικολόπουλος,276,ΠΑΣΟΚ,279,Περιβάλλον,449,Περίεργα,9,Περιφέρεια ΑΜ-Θ,3971,Πολιτική,1525,Πολιτισμός,233,ΠΟΤΑΜΙ,24,Πρόσωπα,80,Προτεινόμενο,9,Πρώτο Θέμα,6337,Ροδόπη,434,Σαμοθράκη,680,Σαρσάκης,47,Σάτιρα,62,Σουφλί,589,Σπίτι,23,Συγκοινωνίες,290,Σύλλογοι,306,Συνέδρια,147,ΣΥΡΙΖΑ,411,Σχολείο,9,Τέχνες,116,Τεχνολογία,55,Τουρισμός,259,Τρίγωνο,71,Τυχερό,55,Υγεία,1126,Φέρες,408,Lifestyle,8,Media,306,Showbiz,19,
UTF-8
Loaded All Posts Δεν βρέθηκαν αναρτήσεις ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε περισσότερα ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΧΕΙΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Να βάζετε τόνους στις λέξεις για καλύτερα αποτελέσματα. Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευ Τρι Τετ Πεμ Παρ Σαβ Ιανουαρίου Φεβρουαρίου Μαρτίου Απριλίου Μαΐου Ιουνίου Ιουλίου Αυγούστου Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου Νοεμβρίου Δεκεμβρίου Ιαν Φεβ Μαρ Απρ Μαϊ Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπ Οκτ Νοε Δεκ μόλις τώρα πριν 1 λεπτό πριν $$1$$ λεπτά πριν 1 ώρα πριν $$1$$ ώρες χθες πριν $$1$$ μέρες πριν $$1$$ εβδομάδες σχολίασε Ακόλουθοι Ακολουθήστε THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Πίνακας Περιεχομένων