Νέα ήττα στο τάι μπρέικ για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Την ήττα με 3-2 σετ γνώρισε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης στη Θεσσαλονίκη από τον Ηρακλή στον αγώνα για την 4η αγωνιστική της Volley League.

Με μπροστάρηδες τον Απόστολο Αρμενάκη και τον Δημήτρη Εφραιμίδη ο Ηρακλής παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 και 2-1 σετ από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ επιστρέφοντας και πάλι στις επιτυχίες. Η νίκη του «γηραιού» επιτεύχθηκε με πασαδόρο τον Εβρίτη Γιάννη Σκαρλατίδη ο οποίος κάλυψε το κενό του τραυματία Κώστα Προύσαλη. Ο Αρμενάκης πήρε 27 πόντους εκ των οποίων οι 7 ήταν άσσοι.

Ο Εθνικός, που ηττήθηκε και την προηγούμενη αγωνιστική με 3-2 από τη Νίκη Αιγινίου, στηρίχτηκε στον Αντρέι Ρίστιτς, είχε διαγώνιο τον Χαραλαμπίδη αλλά μετά το 3ο σετ έκανε πολλά λάθη και δε μπόρεσε να κρατήσει το σημαντικό προβάδισμα.

Μεγάλη μάχη έγινε από το 1ο σετ όπου ο Εθνικός με μπροστάρη τον Ρίστιτς προηγήθηκε 10-6 και αργότερα με δύο επιθέσεις του Χαραλαμπίδη ξέφυγε στο +6 (14-8). Κι ενώ το σετ φαινόταν να χάνεται ο Ηρακλής πέρασε στην αντεπίθεση και με σερί 3-0 από Αρμενάκη, Εφραιμίδη μείωσε σε 14-11. Στο 20-17 ο Ηρακλής έκανε νέο σερί 3-0 και ισοφάρισε 20-20. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο και ο «γηραιός» έφτασε σε σετ μπολ 24-23 χάρις την επίθεση του Αρμενάκη. Ο ίδιος όμως έχασε το σερβίς (24-24), ο Εφραιμίδης έβαλε και πάλι τον Ηρακλή μπροστά 25-24 και ο Αρμενάκης έκανε το 26-25. Όμως, ο μαχητικός Εθνικός ισοφάρισε με λάθος των γηπεδούχων και πήρε το σετ 28-26 από λάθος επίθεση του Αρμενάκη και την εύστοχη επίθεση του Χαραλαμπίδη.

Σχεδόν ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Εθνικό να ξεφεύγει πάλι 11-8 με Ρίστιτς, Χαραλαμπίδη αλλά το εντυπωσιακό σερί του Φέργκιουσον έφερε σερί 4-0 και προβάδισμα για τον Ηρακλή 12-11. Ακολούθησε και πάλι μάχη πόντο πόντο μέχρι το 22-22. Ο Αρμενάκης με άσσο έκανε το 23-22 και με λάθος του Εθνικού έγινε το 24-22. Ο Βελίτσκοβιτς μείωσε 24-23 αλλά ο Εφραιμίδης έκανε το 25-23 και το 1-1 σετ.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε με αμείωτη ένταση και στο 3ο σετ όπου οι δύο ομάδες έφτασαν στο 16-16. Οι δύο άσσοι του Ρίστιτς και ένας προσωπικός του πόντος έκαναν το 19-16 για τον Εθνικό που κράτησε τη διαφορά και με 25-20 πήρε το 3ο σετ κάνοντας το 2-1.

Μάχη έγινε και στο 4ο σετ με τις δύο ομάδες να φτάνουν πόντο πόντο στο 9-9. Η επίθεση του Φέργκιουσον και το λάθος του Εθνικού έκαναν το 11-9, ενώ με δύο ακόμα κακές επιθέσεις των φιλοξενουμένων η διαφορά έφτασε στο 14-10. Στο 16-13 ο Ηρακλής με τον Αρμενάκη στα εννιά μέτρα έκανε σερί 4-0, η διαφορά άνοιξε στο 20-13 και ο αγώνας οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Το 5ο σετ κρίθηκε νωρίς καθώς στο 2-2 ο Αρμενάκης έκανε μπλοκ και επίθεση για το 4-2, ενώ στο 5-3 πήγε στο σερβίς και εν μέσω αποθέωσης έκανε σερί 7-0 για το 12-3 δίνοντας τη νίκη για την ομάδα του.

Τα σετ 3-2 (26-28, 25-23, 20-25, 25-20, 15-4).

Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 8 άσσους, 55 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 41 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 6 άσσους, 58 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.
[post_ads_2]
Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Ήταν μια σημαντική νίκη. Η ομάδα μετά το σοκ που υπέστη με τον τραυματισμό του Προύσαλη έδειξε ότι μπορεί να το ξεπεράσει και από αυτή την διαδικασία να βγούμε πιο δυνατοί. Πολλά συγχαρητήρια στον Αρμένακη που μπορεί να είχε κάποια σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του αλλά στο τελευταίο και καθοριστικότατο σετ ήταν εκεί και νομίζω ότι του ανήκει. Όπως και ο Ευγενίδης μπήκε μέσα και βοήθησε την ομάδα, ένιωσαν ίσως και οι παίκτες ασφάλεια στα χέρια του και ήρθε αυτό το αποτέλεσμα που για ακόμα μια γυρνάμε εντός έδρας».

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Θανάσης Μουστακίδης είπε: «Χάσαμε μια ευκαιρία σήμερα. Έχουμε μια άπειρη ομάδα αλλά κάποια στιγμή αυτή η δικαιολογία πρέπει να σταματήσει. Μέσα από τα παιχνίδια αποκτούμε εμπειρία και διορθώνουμε τα λάθη. Ότι πήραμε ένα βαθμό δεν μου λέει τίποτα. Με πειράζει που όταν έχεις ευκαιρίες πρέπει να τις κερδίζεις. Σίγουρα όμως θέλουμε δουλεία, περνάμε μια δύσκολη κατάσταση είναι η αλήθεια και προσπαθούμε να σώσουμε ότι μπορούμε».

Ο διαγώνιος του Ηρακλή Απόστολος Αρμενάκης δήλωσε: «Πάρα πολύ κακό παιχνίδι από την ομάδα μου. Μπορεί να κερδίσαμε το παιχνίδι αλλά νιώθω ότι χάσαμε, ωστόσο είχαμε στόχο τη νίκη και έστω ήρθε με 3-2. Αρκετά σημαντική η απουσία του Προύσαλη φαίνεται η διαφορά στην επιθετική τακτική και στην ποιότητα της ομάδας όμως προσπαθούμε να αντεπεξέλθουμε με τα παιδιά. Εύχομαι να είμαστε το ίδιο μαχητικοί και στα επόμενα παιχνίδια».

Ο κεντρικός του Εθνικού και πρώην του Ηρακλή, Νίκος Χριστόφας δήλωσε: «Παίξαμε καλά όμως πάλι δεν καταφέραμε να κερδίσουμε τον κακό μας εαυτό. Παρασυρθήκαμε, είμαστε μια άπειρη ομάδα και αυτό φαίνεται. Ότι πήραμε ένα πόντο είναι σημαντικό. Από εδώ και πέρα πρέπει να κάνουμε καλύτερες εμφανίσεις και να παίρνουμε πόντους. Το μέλλον θα δείξει».

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Σκαρλατίδης 1 (άσσος), Εφραιμίδης 18 (18/37 επ, 76% υπ - 58% άριστες), Κιόσης 5 (5/7 επ), Φέργκιουσον 7 (6/10 επ, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 27 (16/42 επ, 7 άσσοι, 4 μπλοκ), Ριζόπουλος 9 (8/18 επ, 1 μπλοκ, 65% υπ -53% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 77% υπ – 42% άριστες), Μπουράκης (λ), Μούχλιας, Ευγενίδης 1 (μπλοκ), Τζιουμάκας.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Χαραλαμπίδης 16 (16/37 επ), Μιλστάιν 1 (άσσος), Χατζόπουλος 8 (5/10 επ, 3 μπλοκ), Ρίστιτς 25 (22/46 επ, 3 άσσοι, 75% υπ - 53% άριστες), Βελίτσκοβιτς 9 (7/25 επ, 2 άσσοι, 55% υπ 50% άριστες), Χριστόφας 9 (8/17 επ, 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 33% υπ), Καβαρατζής, Βλαχόπουλος, Κυριακίδης 1 (μπλοκ).

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής
Ολυμπιακός - Νίκη Αιγινίου 3-0 (25-16, 25-15, 25-21)
Παναχαϊκή - Φοίνικας Σύρου 2-3 (18-25, 23-25, 25-21, 25-11, 14-16)
Ηρακλής - Εθνικός Αλεξ/πολης 3-2 (26-28, 25-23, 20-25, 25-20, 15-4)
Παμβοχαϊκός - Ηρακλής Χαλκίδας 0-3 (19-25, 23-25, 18-25)
Εθνικός Πειραιώς - ΠΑΟΚ 0-3 (19-25, 20-25, 19-25)
ΑΟΠ Κηφισιάς - Παναθηναϊκός (20/11/2017, 18:00)
[post_ads]

ΣΧΟΛΙΑ

Μπορείτε να σχολιάσετε μέσω Facebook ή Blogger (Google) επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα από πάνω

Ακολουθήστε το Alexandroupoli Online
Google News | Facebook | Twitter | Instagram | Linkedin | Pinterest

[ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ]$type=three$count=6$meta=0$snip=0$cate=0$rm=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$show=page$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

Όνομα

Αγγελίες,10,Αγροτικά,601,Αγωγοί,117,Αθλητικά,2040,Αλεξανδρούπολη,8405,Άμυνα,341,Ανακύκλωση,33,ΑΝΕΛ,58,Απεργίες,144,Άρθρα - Απόψεις,3008,Αστυνομικά,486,Αυτοδιοίκηση,3281,Αυτοδιοικητικές Εκλογές,859,Αυτοκίνητο,5,Αφιερώματα,235,Βαλκάνια,31,Βουλευτικές Εκλογές,484,Γελοιογραφίες,6,Γενικά,97,ΔΗΜΑΡ,22,Δημόσια Έργα,57,Δημόσιο,43,Διαδίκτυο,182,Διαμαρτυρίες,89,Διασκέδαση,38,Διδυμότειχο,679,Δράμα,114,Έβρος,18248,Εθελοντισμός,251,Εκδηλώσεις,2506,Εκκλησία,1218,Εκπαίδευση,1464,Ελλάδα,1298,Ελληνισμός,31,Ελληνοτουρκικά,347,Ενέργεια,69,Επιστήμες,13,Επιχειρήσεις,630,Εργασία,23,Εργασιακά,289,Ερευνα αγοράς,11,Ευρωεκλογές,39,Ευρώπη,119,Ζωή και Υγεία,324,Θράκη,742,Ιστορία,228,Καβάλα,191,Καιρός,34,Καταγγελίες,70,Καταναλωτικά,196,ΚΙΝΑΛ,29,ΚΚΕ,568,Κοινωνία,88,Κοινωνική Προσφορά,170,Κόσμος,670,ΛΑΕ,8,ΛΑΟΣ,19,Λήμνος,9,Μειονότητα,24,Μεταναστευτικό,146,Μουσική,197,ΝΔ,461,Ξάνθη,211,Οικολογία,338,Οικονομία,586,Ορεστιάδα,1467,Πανταζίδου,164,Παπανικολόπουλος,274,ΠΑΣΟΚ,271,Περιβάλλον,416,Περίεργα,9,Περιφέρεια ΑΜ-Θ,3847,Πολιτική,1463,Πολιτισμός,220,ΠΟΤΑΜΙ,24,Πρόσωπα,80,Προτεινόμενο,10,Πρώτο Θέμα,6111,Ροδόπη,410,Σαμοθράκη,665,Σαρσάκης,42,Σάτιρα,62,Σουφλί,544,Σπίτι,23,Συγκοινωνίες,286,Σύλλογοι,301,Συνέδρια,136,ΣΥΡΙΖΑ,411,Σχολείο,9,Τέχνες,116,Τεχνολογία,52,Τουρισμός,255,Τρίγωνο,57,Τυχερό,52,Υγεία,1077,Φέρες,389,Lifestyle,8,Media,304,Showbiz,19,
UTF-8
Loaded All Posts Δεν βρέθηκαν αναρτήσεις ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε περισσότερα ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΧΕΙΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Να βάζετε τόνους στις λέξεις για καλύτερα αποτελέσματα. Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευ Τρι Τετ Πεμ Παρ Σαβ Ιανουαρίου Φεβρουαρίου Μαρτίου Απριλίου Μαΐου Ιουνίου Ιουλίου Αυγούστου Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου Νοεμβρίου Δεκεμβρίου Ιαν Φεβ Μαρ Απρ Μαϊ Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπ Οκτ Νοε Δεκ μόλις τώρα πριν 1 λεπτό πριν $$1$$ λεπτά πριν 1 ώρα πριν $$1$$ ώρες χθες πριν $$1$$ μέρες πριν $$1$$ εβδομάδες σχολίασε Ακόλουθοι Ακολουθήστε THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Πίνακας Περιεχομένων