Νέες επιτυχίες από τους σκακιστές του Εθνικού Αλεξανδρούπολης

Γιώργος Γκόγκολας και Βαλέριος Νάσος προκρίθηκαν στους τελικούς των Πανελληνίων Νεανικών Πρωταθλημάτων ως Πρωταθλητές Περιφέρειας. Ασημένιο μετάλλιο η Ελπίδα-Σοφία Αϊβαζιάν, χάλκινο ο Κωνσταντίνος Νάσος.

Εκπληκτικές εμφανίσεις των οκτώ σκακιστών και σκακιστριών της Αλεξανδρούπολης στους Προκριματικούς Αγώνες των Πανελληνίων Νεανικών Πρωταθλημάτων 2017, που διεξήχθησαν με μεγάλη επιτυχία στην Ξάνθη, με την συμμετοχή 64 ταλαντούχων σκακιστών από την Περιφέρεια.

Δύο Πρωταθλητές Περιφέρειας που κατέκτησαν το κύπελλο, ένα ασημένιο και ένα χάλκινο, ήταν η συγκομιδή των σκακιστών/ριών της Αλεξανδρούπολης που συμμετείχαν στους αγώνες, ενώ πολύ καλές ήταν και οι εμφανίσεις των υπολοίπων παιδιών που για πρώτη φορά συμμετείχαν στο Πρωτάθλημα.

Οι αγώνες έγιναν στο πλαίσιο των προκριματικών για τα Πανελλήνια Πρωταθλήματα που θα διεξαχθούν στο Ρίο της Πάτρας από 26 Ιουνίου έως 2 Ιουλίου 2017. Η ΕΣΣΑΜΘ έδινε 8 προκρίσεις, τις οποίες κατέκτησαν 2 σκακιστές από την Αλεξανδρούπολη και 6 από την Καβάλα.

Γιώργος Γκόγκολας: Ο 7χρονος σκακιστής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης κατέκτησε την 1η θέση στην κατηγορία των αγοριών έως 8 ετών, πετυχαίνοντας το απόλυτο 5/5, αναδείχθηκε Πρωταθλητής Περιφέρειας και πήρε την πρόκριση για τα Πανελλήνια.

Βαλέριος Νάσος: Ο 12χρονος σκακιστής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης κατέκτησε την 1η θέση στην κατηγορία των αγοριών 12-14 ετών, με 5,5/7, αήττητος με 4 νίκες και 3 ισοπαλίες, πέτυχε καθαρή νίκη, αναδείχθηκε Πρωταθλητής Περιφέρειας και πήρε την πρόκριση για τα Πανελλήνια.

Ελπίδα-Σοφία Αϊβαζιάν: Η 15χρονη σκακίστρια του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, αήττητη με 5 νίκες και δύο ισοπαλίες, ισοβάθμησε στην 1η θέση, έχοντας τους ίδιους βαθμούς και τα ίδια κριτήρια με την 14χρονη σκακίστρια από την Καβάλα Μάγδα Μιχαηλίδου. Οι δύο σκακίστριες που στον μεταξύ τους αγώνα πέτυχαν ισοπαλία, πήγαν σε αγώνες μπαράζ γρήγορου σκακιού όπου επικράτησε η Μιχαηλίδου. Έτσι η Αϊβαζιάν έχασε στο νήμα την 1η θέση και την πρόκριση, κατακτώντας την 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο.

Κωνσταντίνος Νάσος: Ο 17χρονος σκακιστής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των εφήβων έως 18 ετών με 2/5.

Πολύ καλές ήταν και οι εμφανίσεις των υπολοίπων 4 σκακιστών από την Αλεξανδρούπολη.

Χρήστος Χασάπης: Ο 9χρονος σκακιστής της Σκακιστικής Κίνησης Αλεξανδρούπολης στην κατηγορία Α10, κατέκτησε την 4η θέση με 4 νίκες, 2 ισοπαλίες και 2 ήττες, πετυχαίνοντας 4,5/7.

Ιορδάνης Τσιτλαΐδης: Ο 10χρονος σκακιστής της Σκακιστικής Κίνησης Αλεξανδρούπολης, κατέκτησε την 7η θέση στην κατηγορία του με 3/7.

Αικατερίνη Πάτρη: Η 13χρονη σκακίστρια της Σκακιστικής Κίνησης Αλεξανδρούπολης κατέκτησε την 6η θέση στην κατηγορία κοριτσιών 12-14-16 με 2/7.

Σάββας Πάτρης: Ο 11χρονος σκακιστής στης Σκακιστικής Κίνησης Αλεξανδρούπολης κατέκτησε την 19η θέση στην κατηγορία αγοριών 12-14, με 3/7.

Τις υπόλοιπες προκρίσεις για τα Πανελλήνια κατέκτησαν οι σκακιστές από την Καβάλα: Κώστας Σαμαρίδης (Έφηβοι Α18), Γιάννης Σταμάτης (Παίδες Α16), Μάγδα Μιχαηλίδου (Κορασίδες Κ14), Γρηγόρης Καλαμούκος (Παμπαίδες Α12-Α14), Γιώργος Χατζηγαβριήλ (Παμπαίδες Α10), Γιολάντα Καλαμούκου (Παγκορασίδες Κ10).
[post_ads]

ΣΧΟΛΙΑ

Μπορείτε να σχολιάσετε μέσω Facebook ή Blogger (Google) επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα από πάνω

Ακολουθήστε το Alexandroupoli Online
Google News | Facebook | Twitter | Instagram | Linkedin | Pinterest

[ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ]$type=three$count=6$meta=0$snip=0$cate=0$rm=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$show=page$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

Όνομα

Αγγελίες,10,Αγροτικά,597,Αγωγοί,117,Αθλητικά,2040,Αλεξανδρούπολη,8382,Άμυνα,341,Ανακύκλωση,33,ΑΝΕΛ,58,Απεργίες,144,Άρθρα - Απόψεις,3007,Αστυνομικά,486,Αυτοδιοίκηση,3273,Αυτοδιοικητικές Εκλογές,859,Αυτοκίνητο,5,Αφιερώματα,235,Βαλκάνια,31,Βουλευτικές Εκλογές,484,Γελοιογραφίες,6,Γενικά,96,ΔΗΜΑΡ,22,Δημόσια Έργα,57,Δημόσιο,43,Διαδίκτυο,182,Διαμαρτυρίες,89,Διασκέδαση,38,Διδυμότειχο,679,Δράμα,114,Έβρος,18215,Εθελοντισμός,251,Εκδηλώσεις,2502,Εκκλησία,1214,Εκπαίδευση,1459,Ελλάδα,1298,Ελληνισμός,31,Ελληνοτουρκικά,347,Ενέργεια,69,Επιστήμες,13,Επιχειρήσεις,629,Εργασία,23,Εργασιακά,289,Ερευνα αγοράς,11,Ευρωεκλογές,38,Ευρώπη,119,Ζωή και Υγεία,324,Θράκη,740,Ιστορία,228,Καβάλα,191,Καιρός,34,Καταγγελίες,70,Καταναλωτικά,196,ΚΙΝΑΛ,29,ΚΚΕ,563,Κοινωνία,88,Κοινωνική Προσφορά,170,Κόσμος,668,ΛΑΕ,8,ΛΑΟΣ,19,Λήμνος,9,Μειονότητα,24,Μεταναστευτικό,146,Μουσική,197,ΝΔ,460,Ξάνθη,211,Οικολογία,338,Οικονομία,586,Ορεστιάδα,1460,Πανταζίδου,164,Παπανικολόπουλος,274,ΠΑΣΟΚ,271,Περιβάλλον,416,Περίεργα,9,Περιφέρεια ΑΜ-Θ,3840,Πολιτική,1459,Πολιτισμός,220,ΠΟΤΑΜΙ,24,Πρόσωπα,80,Προτεινόμενο,10,Πρώτο Θέμα,6103,Ροδόπη,408,Σαμοθράκη,665,Σαρσάκης,42,Σάτιρα,62,Σουφλί,542,Σπίτι,23,Συγκοινωνίες,286,Σύλλογοι,301,Συνέδρια,135,ΣΥΡΙΖΑ,411,Σχολείο,9,Τέχνες,116,Τεχνολογία,52,Τουρισμός,255,Τρίγωνο,57,Τυχερό,52,Υγεία,1073,Φέρες,388,Lifestyle,8,Media,304,Showbiz,19,
ltr
item
Alexandroupoli Online: Νέες επιτυχίες από τους σκακιστές του Εθνικού Αλεξανδρούπολης
Alexandroupoli Online
true
1602981175067084807
UTF-8
Loaded All Posts Δεν βρέθηκαν αναρτήσεις ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε περισσότερα ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΧΕΙΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Να βάζετε τόνους στις λέξεις για καλύτερα αποτελέσματα. Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευ Τρι Τετ Πεμ Παρ Σαβ Ιανουαρίου Φεβρουαρίου Μαρτίου Απριλίου Μαΐου Ιουνίου Ιουλίου Αυγούστου Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου Νοεμβρίου Δεκεμβρίου Ιαν Φεβ Μαρ Απρ Μαϊ Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπ Οκτ Νοε Δεκ μόλις τώρα πριν 1 λεπτό πριν $$1$$ λεπτά πριν 1 ώρα πριν $$1$$ ώρες χθες πριν $$1$$ μέρες πριν $$1$$ εβδομάδες σχολίασε Ακόλουθοι Ακολουθήστε THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Πίνακας Περιεχομένων