Σούπερ Εθνικός 3-0 την Κηφισιά! Νίκη - βάλσαμο για την Ορεστιάδα

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης κάνοντας το καλύτερο φετινό του παιχνίδι νίκησε με 3-0 την Κηφισιά στο Ζηρίνειο, ενώ η Ορεστιάδα πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα που αναπτερώνει τις ελπίδες της για παραμονή στην Volley League.

Σούπερ Εθνικός 3-0 την Κηφισιά. Νίκη - βάλσαμο για την Ορεστιάδα
Στην καλύτερη ίσως εμφάνιση της σεζόν ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-0 τον ΑΟΠ Κηφισιάς στο Ζηρίνειο και σημείωσε την 8η νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League «Πάμε Στοίχημα» που τον έβαλε για τα καλά στο γκρουπ των ομάδων που διεκδικούν την 4η θέση στην τελική κατάταξη της κανονικής περιόδου.

Με αδιαπέραστο μπλοκ (10 πόντους) και κυρίως επίθεση που άγγιξε το 62% αποτελεσματικότητα χάρις το εκπληκτικό παιχνίδι του Γιάννη Χαριτωνίδη αλλά και την πολύ καλή μέρα των Βανέγκας, Λεάλ και Παλέντζα ο Εθνικός πήρε και τα τρία σετ στον πόντο ύστερα από σκληρή μάχη.

Στο 1ο σετ μετά από συνεχείς εναλλαγές στο σκορ η Κηφισιά με τον άσσο του Παπαγγελλόπουλου ξέφυγε για πρώτη φορά με +2 (19-17). Με δύο μπλοκ από τους Στίγγα και Παλέντζα ο Εθνικός προηγήθηκε 20-19, αλλά η Κηφισιά με ωραίες άμυνες και επίθεση του Πούλκο έφτασε στο σετ μπολ 25-24. Ο Στίγγας ισοφάρισε, ο Λεάλ έκανε το 26-25 και ο Χαριτωνίδης με άσσο έκανε το 27-25.

Στο 2ο σετ ο Εθνικός ξέφυγε με 11-8 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 22-20. Η Κηφισιά με τον Πούλκο στο σερβίς και δυνατό μπλοκ έτρεξε ένα σερί 3-0 και πέρασε μπροστά με 23-22. Η Κηφισιά έφτασε σε σετ μπολ με επίθεση του Γιορντανοφ (24-23), όμως οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 24-25 μετά από μπλοκ του Λεάλ πάνω στον Βούλγαρο διαγώνιο. Στην επόμενη φάση ο Μουρούτης σε προσπάθεια για επίθεση, την οποία δεν πήρε, έπεσε πάνω στο φιλέ και έτσι ο Εθνικός πήρε το σετ με 26-24.

Στο 3ο σετ η Κηφισιά ξέφυγε με 11-7 και 15-12. Ο Εθνικός ισοφάρισε 16-16, αλλά δύο λάθη των φιλοξενούμενων έδωσαν το προβάδισμα στην Κηφισιά 19-17. Ο Εθνικός πέρασε μπροστά με 22-21 μετά από λάθος του Λάππα (μετά από επίθεση πέρασε στο τερέν των αντιπάλων). Ο Εθνικός με επίθεση του Παλέντζα έφτασε σε ματς μπολ και το ματς τελείωσε με φιλέ του Παπαγγελόπουλου.

Τα σετ: 0-3 (25-27, 24-26, 23-25) σε 85΄.

Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 47 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού προήλθαν από 2 άσσους, 50 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Όπως κερδίζεις έτσι χάνεις. Το πρωτάθλημα είναι μεγάλο και υπάρχουν καλές και κακές στιγμές. Χάσαμε τρία σετ στις λεπτομέρειες. Μας επηρέασε ο τρόπος με τον οποίο χάσαμε το πρώτο σετ. Θεωρώ ότι αυτό ήταν καθοριστικό σημείο του αγώνα. Έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στους παίκτες μου οι οποίοι κάνουν μεγάλη προσπάθεια.
Το πρωτάθλημα έχει δρόμο ακόμα. Δεν παίζει μεγάλο ρόλο η θέση που θα πάρει μία ομάδα στην κανονική περίοδο, αλλά η κατάσταση που θα βρεθεί στα πλέι οφ».

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης είπε: «Είμαστε χαρούμενοι για τη νίκη μας απέναντι σε ένας δύσκολο αντίπαλο. Πιθανότατα κάναμε το καλύτερο φετινό μας παιχνίδι. Το τελευταίο διάστημα δείχνουμε μία σταθερότητα στην απόδοσή μας. Οι παίκτες μου έχουν απελευθερωθεί και παίζουν σύμφωνα με τις πραγματικές τους δυνατότητες. Πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου».

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Χριστοφιδέλης 10 (9/19 επ, 1 μπλοκ, 62% υπ - 46% άριστες), Μουρούτης 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 5 (4/4 επ, 1 μπλοκ), Πούλκο 14 (13/19 επ, 1 άσσος, 63% υπ - 19% άριστες), Γιορντάνοφ 19 (19/37 επ) / Ταμπουρατζής (λ, 55% υπ - 32% άριστες), Καρατζάς, Λάππας 1 (1/2 επ, 100% υπ - 67% άριστες), Εφραιμίδης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 19 (16/28 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 52% υπ - 31% άριστες), Βανέγκας 15 (13/17 επ, 2 μπλοκ, 40% υπ - 20% άριστες), Χαριτωνίδης 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Στίγγας 5 (3/7 επ, 2 μπλοκ), Παλέντζας 18 (16/25 επ, 2 μπλοκ), Τσέλιος 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 70% υπ - 30% άριστες), Καβαρατζής, Βλαχόπουλος.
[post_ads_2]

«Έκρηξη» Ορεστιάδας και πρώτη νίκη

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα που αναπτερώνει τις ελπίδες της για παραμονή στην Volley League πανηγυρίζει η Ορεστιάδα και μάλιστα με 3-1 σετ επί της Κυζίκου Νέας Περάμου σε ένα από τα ντέρμπι που θα κρίνουν πολλά για την επιβίωση των δύο ομάδων στην κατηγορία. Η Κύζικος το μόνο που κατάφερε ήταν να πάρει το σετ που θα της δώσει πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας καθώς στον αγώνα του Α' γύρου είχε νικήσει με 3-0 σετ.

Με τον Λουκούμι να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην επίθεση, τον Πεντίδη να κυριαρχεί στο μπλοκ και τον Λέσκοφ να αγγίζει το τέλειο σε ανάπτυξη και σερβίς (σημείωσε 6 άσσους) η Ορεστιάδα με τη βοήθεια και των φίλων της κυριάρχησε πλήρως στο φιλέ και πήρε το πρώτο της τρίποντο μετά από 16 αγωνιστικές.

Η Κύζικος δεν είχε συνέχεια μετά τις νίκες στους αγώνες με Φοίνικα και Εθνικό Πειραιώς για το κύπελλο και επηρεάστηκε από την απώλεια του 1ου σετ όπου βρέθηκε μπροστά με 23-22. Γενικά είχε κακή υποδοχή και συνολικά έκανε 37 λάθη στον αγώνα δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πιστέψουν και εν τέλει να πετύχουν μία νίκη - βάλσαμο.

Από την Κύζικο ξεχώρισε ο Σαρικεΐσογλου, ενώ ο Ματσιέλ μπλοκαρίστηκε στα κρίσιμα σημεία στα τελειώματα των σετ.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 25-22, 22-25, 25-20) σε 109΄.

Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 7 άσσους, 49 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων και της Κυζίκου προήλθαν από 7 άσσους, 54 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Σταματόπουλος): Νας 12 (8/27 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λέσκοφ 9 (1/3 επ, 6 άσσοι, 2 μπλοκ), Μορέλος 9 (8/24 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ - 50% άριστες), Λουκούμι 28 (26/45 επ, 2 μπλοκ, 52% υπ - 42% άριστες), Πεντίδης 10 (4/9 επ, 6 μπλοκ), Κανταρίδης 6 (2/5 επ, 4 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 77% υπ - 65% άριστες), Στοϊλούδης, Ιωαννίδης.

ΑΠΣ ΚΥΖΙΚΟΣ (Νεόφυτος): Κατσανεβάκης 11 (7/14 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σονάρι 6 (3/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 67% υπ - 67% άριστες), Γκούλακ 6 (6/18 επ, 62% υπ - 54% άριστες), Κρέτσης 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ματσιέλ 25 (22/46 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 14 (14/27 επ, 79% υπ - 47% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 27% υπ - 18% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ, 79% υπ - 47% άριστες), Μπεκιάρης, Ντε Σόουζα 2 (2/7 επ, 75% υπ - 69% άριστες), Θεοδωρόπουλος, Λυκούρεσης.

Αποτελέσματα 16ης αγωνιστικής
Ηρακλής - Παμβοχαϊκός 0-3 (18-25, 15-25, 19-25)
Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 3-2 (23-25, 22-25, 25-16, 25-17, 15-9)
Α.Ο. Ορεστιάδας - ΑΠΣ Κύζικος 3-1 (25-23, 25-22, 22-25, 25-20)
ΑΟΠ Κηφισιάς - Εθνικός Αλεξ/πολης 0-3 (25-27, 24-26, 23-25)
Φοίνικας Σύρου - Παναχαϊκή 3-0 (25-13, 25-17, 25-19)
Ολυμπιακός - Ηρακλής Χαλκίδας (12/2/2017, 18:00)

ΣΧΟΛΙΑ

Μπορείτε να σχολιάσετε μέσω Facebook ή Blogger (Google) επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα από πάνω

Ακολουθήστε το Alexandroupoli Online
Google News | Facebook | Twitter | Instagram | Linkedin | Pinterest

[ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ]$type=three$count=6$meta=0$snip=0$cate=0$rm=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$show=page$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

Όνομα

Αγγελίες,10,Αγροτικά,601,Αγωγοί,117,Αθλητικά,2040,Αλεξανδρούπολη,8405,Άμυνα,341,Ανακύκλωση,33,ΑΝΕΛ,58,Απεργίες,144,Άρθρα - Απόψεις,3009,Αστυνομικά,486,Αυτοδιοίκηση,3283,Αυτοδιοικητικές Εκλογές,859,Αυτοκίνητο,5,Αφιερώματα,235,Βαλκάνια,31,Βουλευτικές Εκλογές,484,Γελοιογραφίες,6,Γενικά,97,ΔΗΜΑΡ,22,Δημόσια Έργα,57,Δημόσιο,43,Διαδίκτυο,182,Διαμαρτυρίες,89,Διασκέδαση,38,Διδυμότειχο,680,Δράμα,114,Έβρος,18250,Εθελοντισμός,251,Εκδηλώσεις,2507,Εκκλησία,1218,Εκπαίδευση,1464,Ελλάδα,1298,Ελληνισμός,31,Ελληνοτουρκικά,347,Ενέργεια,69,Επιστήμες,13,Επιχειρήσεις,630,Εργασία,23,Εργασιακά,289,Ερευνα αγοράς,11,Ευρωεκλογές,39,Ευρώπη,119,Ζωή και Υγεία,324,Θράκη,743,Ιστορία,228,Καβάλα,191,Καιρός,34,Καταγγελίες,70,Καταναλωτικά,196,ΚΙΝΑΛ,29,ΚΚΕ,568,Κοινωνία,88,Κοινωνική Προσφορά,170,Κόσμος,670,ΛΑΕ,8,ΛΑΟΣ,19,Λήμνος,9,Μειονότητα,24,Μεταναστευτικό,146,Μουσική,197,ΝΔ,461,Ξάνθη,211,Οικολογία,338,Οικονομία,586,Ορεστιάδα,1468,Πανταζίδου,164,Παπανικολόπουλος,274,ΠΑΣΟΚ,271,Περιβάλλον,416,Περίεργα,9,Περιφέρεια ΑΜ-Θ,3850,Πολιτική,1463,Πολιτισμός,220,ΠΟΤΑΜΙ,24,Πρόσωπα,80,Προτεινόμενο,9,Πρώτο Θέμα,6112,Ροδόπη,410,Σαμοθράκη,665,Σαρσάκης,42,Σάτιρα,62,Σουφλί,544,Σπίτι,23,Συγκοινωνίες,286,Σύλλογοι,301,Συνέδρια,136,ΣΥΡΙΖΑ,411,Σχολείο,9,Τέχνες,116,Τεχνολογία,52,Τουρισμός,255,Τρίγωνο,57,Τυχερό,52,Υγεία,1077,Φέρες,389,Lifestyle,8,Media,304,Showbiz,19,
ltr
item
Alexandroupoli Online: Σούπερ Εθνικός 3-0 την Κηφισιά! Νίκη - βάλσαμο για την Ορεστιάδα
Alexandroupoli Online
true
1602981175067084807
UTF-8
Loaded All Posts Δεν βρέθηκαν αναρτήσεις ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε περισσότερα ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΧΕΙΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Να βάζετε τόνους στις λέξεις για καλύτερα αποτελέσματα. Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευ Τρι Τετ Πεμ Παρ Σαβ Ιανουαρίου Φεβρουαρίου Μαρτίου Απριλίου Μαΐου Ιουνίου Ιουλίου Αυγούστου Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου Νοεμβρίου Δεκεμβρίου Ιαν Φεβ Μαρ Απρ Μαϊ Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπ Οκτ Νοε Δεκ μόλις τώρα πριν 1 λεπτό πριν $$1$$ λεπτά πριν 1 ώρα πριν $$1$$ ώρες χθες πριν $$1$$ μέρες πριν $$1$$ εβδομάδες σχολίασε Ακόλουθοι Ακολουθήστε THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Πίνακας Περιεχομένων