Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με σούπερ Βανέγκας 3-1 την Παναχαϊκή

Νίκη ουσίας και ψυχολογίας πέτυχε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επί της Παναχαϊκής. Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη σημείωσε την 5η νίκη της στην Volley League εν μέσω ενθουσιασμού από τους φίλους του βόλεϊ που γέμισαν το "Μιχάλης Παρασκευόπουλος".

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βανέγκας ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε την Παναχαϊκή με 3-1 σετ σημειώνοντας την πέμπτη νίκη του στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα» που τον εκτόξευσε στους 14 βαθμούς.

Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη είχε αποτελεσματικότερη επίθεση και μπλοκ που έδωσε πολλούς πόντους στα τελειώματα των σετ και έβγαλε πολλές άμυνες για κόντρα επιθέσεις. Η Παναχαϊκή παρότι κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ έκανε εύκολα το λάθος και στο 4ο σετ δεν αξιοποίησε μικρό προβάδισμα στο σκορ δείχνοντας σημάδια κόπωσης.

Ο Εθνικός μπήκε εντυπωσιακά και πήρε μεγάλο προβάδισμα στο σκορ ακόμα και με 16-7. Μετά το 1ο σετ, οι ρόλοι αντιστράφηκαν, η Παναχαϊκή πίεσε σε σερβίς και επίθεση και πήρε άνετα το 2ο σετ ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Η μεγάλη κόντρα ξεκίνησε από το 3ο σετ όπου η Παναχαϊκή ξέφυγε 13-9 αλλά ο Βανέγκας από το σερβίς έκανε σερί 5-0 και έβαλε τον Εθνικό μπροστά 14-13. Ακολούθησαν μάχες και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 20-20. Ο Βανέγκας αλλά και ο Παλέντζας τελείωσαν δύσκολες επιθέσεις και έκαναν το 25-22 για το 2-1 σετ.

Κόντρα είχαμε και στο 4ο σετ όπου ο Εθνικός με δύο άσσους του Παλέντζα ξέφυγε 12-10. Η Παναχαϊκή απάντησε και με τον Ρουμελιώτη ανέκτησε το προβάδισμα του +2 (16-14). Εκεί μίλησε ο Κάσσανδρος Στίγγας ο οποίος με τρία συνεχόμενα μπλοκ έκανε το 17-16 δίνοντας προβάδισμα και ενθουσιασμό στην ομάδα του που πήρε και τη νίκη εν μέσω ενθουσιασμού από τους φίλους του βόλεϊ που γέμισαν το "Μιχάλης Παρασκευόπουλος" και αποθέωσαν τον Σάκη Μουστακίδη και τους παίκτες του.

Τα σετ: 3-1 (25-15, 18-25, 25-22, 25-19) σε 91΄.

Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν: 2 άσσοι, 56 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν: 5 άσσοι, 46 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης δήλωσε: «Είναι μια καλή νίκη ουσίας και ψυχολογίας. Το φοβόμουν επειδή η παράδοση παίζει πάντα ρόλο. Η Παναχαϊκή μας δυσκόλευε πάντα και γενικά έχει καλή ομάδα. Βελτιωνόμαστε συνέχεια και αυτό ικανοποιεί και εμένα και τον κόσμο και την διοίκηση. Ο Βανέγκας πράγματι έκανε το καλύτερο του παιχνίδι αλλά δεν έπαιζε μόνος του. Όλη η ομάδα έπαιξε καλά. Η Παναχαϊκή δεν ήταν κακή, απλά εμείς παίξαμε πολύ καλά. Στρέφουμε το ενδιαφέρον μας στον αγώνα με τον Παμβοχαϊκό. Σίγουρα είμαστε μέσα στους στόχους μας αλλά δεν χαλαρώνουμε».

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Παναγιώτης Παπαδόπουλος είπε: «Ξυπνήσαμε μετά το 1ο σετ και κοντράραμε στα ίσια τον Εθνικό αλλά στα κρίσιμα σημεία που μας δόθηκε ευκαιρία δεν είχαμε καθαρό μυαλό. Μπορούσαμε να κάτι καλύτερο. Ειδικά στο 3ο και στο 4ο σετ δεν αξιοποιήσαμε το προβάδισμα που είχαμε. Ο Εθνικός νίκησε δίκαια. Είναι θετικό ότι πήραν χρόνο κάποια νέα παιδιά. Κοιτάμε μπροστά, είμαστε μέσα στους στόχους μας».

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Χουάρες Γκόμες Λεάλ 8π. (6/22, 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 65%υπ., 44%αρ.), Βανέγκας 22 (20/31, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χαριτωνίδης 2 (2/3), Στίγγας 11 (8/11, 3 μπλοκ), Παλέντζας 19 (15/22, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Τσέλιος 9 (5/6, 4 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ. - 50%υπ., 29%αρ.), Βλαχόπουλος, Χαραλαμπίδης 1 (1 μπλοκ), Στοΐλούδης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 10π. (6/9, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Σορμάζ 6 (6/19, 50%υπ., 40%αρ.), Μπαράχας 9 (7/15, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Λιβαθηνός 3 (2/2, 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 19 (16/37, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Βλαχοστάθης 2 (1/3, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ. - 75%υπ., 50%αρ.), Μαυραγιάννης 5 (4/5, 1 άσσος), Κωστόπουλος 4 (4/10).

Αποτελέσματα 9ης αγωνιστικής
Ολυμπιακός - Ηρακλής 3-1 (25-16, 21-25, 25-21, 29-27)
ΠΑΟΚ - Κύζικος Νέας Περάμου 3-0 (25-17, 25-13, 25-11)
Παμβοχαϊκός - Α.Ο. Ορεστιάδας 3-0 (25-18, 25-17, 25-17)
Ηρακλής Χαλκίδας - Φοίνικας Σύρου 1-3 (29-27, 19-25, 21-25, 20-25)
Εθνικός Αλεξ/πολης - Παναχαϊκή 3-1 (25-15, 18-25, 25-22, 25-19)
Παναθηναϊκός - ΑΟΠ Κηφισιάς 3-1 (25-23, 25-27, 25-21, 25-23)

ΣΧΟΛΙΑ

Μπορείτε να σχολιάσετε μέσω Facebook ή Blogger (Google) επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα από πάνω

Ακολουθήστε το Alexandroupoli Online
Google News | Facebook | Twitter | Instagram | Linkedin | Pinterest

[ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ]$type=three$count=6$meta=0$snip=0$cate=0$rm=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$show=page$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

Όνομα

Αγγελίες,10,Αγροτικά,606,Αγωγοί,117,Αθλητικά,2045,Αλεξανδρούπολη,8476,Άμυνα,347,Ανακύκλωση,34,ΑΝΕΛ,58,Απεργίες,146,Άρθρα - Απόψεις,3014,Αστυνομικά,486,Αυτοδιοίκηση,3308,Αυτοδιοικητικές Εκλογές,859,Αυτοκίνητο,5,Αφιερώματα,235,Βαλκάνια,31,Βουλευτικές Εκλογές,484,Γελοιογραφίες,6,Γενικά,95,ΔΗΜΑΡ,22,Δημόσια Έργα,57,Δημόσιο,43,Διαδίκτυο,182,Διαμαρτυρίες,89,Διασκέδαση,38,Διδυμότειχο,687,Δράμα,114,Έβρος,18355,Εθελοντισμός,253,Εκδηλώσεις,2529,Εκκλησία,1218,Εκπαίδευση,1482,Ελλάδα,1305,Ελληνισμός,31,Ελληνοτουρκικά,347,Ενέργεια,69,Επιστήμες,13,Επιχειρήσεις,632,Εργασία,23,Εργασιακά,294,Ερευνα αγοράς,11,Ευρωεκλογές,42,Ευρώπη,119,Ζωή και Υγεία,326,Θράκη,750,Ιστορία,228,Καβάλα,191,Καιρός,35,Καταγγελίες,70,Καταναλωτικά,196,ΚΙΝΑΛ,29,ΚΚΕ,576,Κοινωνία,90,Κοινωνική Προσφορά,170,Κόσμος,672,ΛΑΕ,8,ΛΑΟΣ,19,Λήμνος,9,Μειονότητα,24,Μεταναστευτικό,146,Μόδα,8,Μουσική,197,ΝΔ,463,Ξάνθη,213,Οικολογία,340,Οικονομία,586,Ορεστιάδα,1483,Πανταζίδου,165,Παπανικολόπουλος,274,ΠΑΣΟΚ,274,Περιβάλλον,421,Περίεργα,9,Περιφέρεια ΑΜ-Θ,3873,Πολιτική,1472,Πολιτισμός,221,ΠΟΤΑΜΙ,24,Πρόσωπα,80,Προτεινόμενο,8,Πρώτο Θέμα,6140,Ροδόπη,413,Σαμοθράκη,666,Σαρσάκης,42,Σάτιρα,62,Σουφλί,553,Σπίτι,23,Συγκοινωνίες,286,Σύλλογοι,303,Συνέδρια,138,ΣΥΡΙΖΑ,411,Σχολείο,9,Τέχνες,116,Τεχνολογία,52,Τουρισμός,256,Τρίγωνο,61,Τυχερό,53,Υγεία,1090,Φέρες,391,Lifestyle,8,Media,305,Showbiz,19,
ltr
item
Alexandroupoli Online: Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με σούπερ Βανέγκας 3-1 την Παναχαϊκή
Alexandroupoli Online
true
1602981175067084807
UTF-8
Loaded All Posts Δεν βρέθηκαν αναρτήσεις ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε περισσότερα ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΧΕΙΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Να βάζετε τόνους στις λέξεις για καλύτερα αποτελέσματα. Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευ Τρι Τετ Πεμ Παρ Σαβ Ιανουαρίου Φεβρουαρίου Μαρτίου Απριλίου Μαΐου Ιουνίου Ιουλίου Αυγούστου Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου Νοεμβρίου Δεκεμβρίου Ιαν Φεβ Μαρ Απρ Μαϊ Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπ Οκτ Νοε Δεκ μόλις τώρα πριν 1 λεπτό πριν $$1$$ λεπτά πριν 1 ώρα πριν $$1$$ ώρες χθες πριν $$1$$ μέρες πριν $$1$$ εβδομάδες σχολίασε Ακόλουθοι Ακολουθήστε THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Πίνακας Περιεχομένων