Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-1 τον Ηρακλή Χαλκίδας

Την πρώτη του νίκη στη φετινή Volley League πανηγυρίζει ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης που έκανε την ανατροπή για να επικρατήσει εκτός έδρας επί του Ηρακλή Χαλκίδας με 3-1 σετ.

O Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-1 τον Ηρακλή Χαλκίδας
Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης έχασε το 1ο σετ από τον Ηρακλή Χαλκίδας αλλά με αντεπίθεση διαρκείας έκανε ανατροπή και πήρε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Ο Ηρακλής ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και με σερί 5-0 στο σερβίς ξέφυγε με 11-7. Με τους Τάπια, Γκόρτσανιουκ να πηγαίνουν καλά στην επίθεση και τον Κασαμπαλή να παίζει γρήγορα όσο είχε καλή υποδοχή η ομάδα της Χαλκίδας έκανε εύκολα το 1-0 σετ.

Από το 2ο σετ ο τεχνικός του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης έφερε τα πάνω κάτω στην εξάδα του με αλλαγή περιστροφής και τον Χατζόπουλο στη θέση του Τσέλιου. Ξεκίνησε τον Χουάρες Γκόμεζ στο «1», τον Στίγγα στο «2» και τον Βανέγκας στο «4». Έδεσε την πίσω ζώνη και απελευθέρωσε τον διαγώνιο του, ενώ ο Ηρακλής μπλοκαρίστηκε. Η υποδοχή των γηπεδούχων χάλασε και οι επιθετικοί του είχαν πρόβλημα στο αντίπαλο μπλοκ.

Όπως φαίνεται και από το σκορ ο Εθνικός επιβλήθηκε άνετα στο δεύτερο και τρίτο σετ έχοντας διαφορά ασφαλείας, ενώ ο Ηρακλής έδωσε τα ρέστα του στο 4ο σετ μήπως και ισοφαρίσει και στείλει τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Ο Εθνικός στο 4ο σετ είχε προβάδισμα 2-3 πόντους, ο Τάπια και ο Γκόρτσανιουκ μείωσαν σε 24-23 αλλά ο Τάπια έκανε λάθος και ο Εθνικός πήρε το τρίποντο.

Εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Χαριτωνίδης και μοίρασε άψογα το παιχνίδι παρότι η υποδοχή του Εθνικού είχε προβλήματα. Επίσης έπαιξε πολύ με τον Στίγγα που αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ με 18 πόντους εκ των οποίων οι 7 ήταν πόντοι από μπλοκ. Θετικοί οι Βανέγκας, Χουάρες Λεάλ απέφυγαν λάθη στα κρίσιμα σημεία, ενώ και ο Κοντοστάθης σε 37 υποδοχές δεν έκανε ούτε ένα λάθος απολαμβάνοντας νίκη κόντρα στην περσινή του ομάδα. Οι Τάπια, Γκόρτσανιουκ σήκωσαν επιθετικά τον Ηρακλή αλλά η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση υστέρησε σε μπλοκ - άμυνα και κόντρα επίθεση.

Τα σετ: 1-3 (25-19, 17-25, 15-25, 23-25).

Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 1 άσσο, 52 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 6 άσσους 57 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

O προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης δήλωσε: «Ήταν μια νίκη που έπρεπε να γίνει και έγινε. Συγχαρητήρια στα παιδιά, θα 'θελα όμως να τους πω ένα πράγμα: Το στρες όταν το 'χεις σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού είναι κακός σύμμαχος, είναι αντίπαλος. Αυτό το κομμάτι πρέπει να πολεμήσουμε και μπορούμε να παίξουμε πολύ καλύτερα. Ο Ηρακλής σίγουρα ήταν και αυτός στρεσαρισμένος γιατί ήταν ένα ματς που ήθελε πολύ να κερδίσει. Του εύχομαι καλή συνέχεια».΄

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης είπε: «Είχαμε διαβάσει το παιχνίδι, πιστεύω ότι μπήκαμε καλά και πήραμε το πρώτο σετ. Αλλά δυστυχώς κάνουμε αβίαστα εύκολα λάθη. Δηλαδή είχαμε κακά ποσοστά στην επίθεση και στην υποδοχή ανεξήγητα στο δεύτερο σετ, με αποτέλεσμα να ξαναβάλουμε τον Εθνικό στο παιχνίδι, ενώ μπορούσαμε να κάνουμε το 2-0 στα σετ. Ισοφάρισε ο Εθνικός και από κει και πέρα η ομάδα δεν έδειξε ψυχικά αποθέματα. Κάτι που είναι λυπηρό γιατί δικαιούμασταν κάτι και δεν το πήραμε. Έστω και στο τέταρτο σετ, στο 23-24, είχαμε την ευκαιρία να το πάρουμε και να πάμε στο τάι μπρέικ. Δεν τα καταφέραμε τελικά. Ακόμη αρχή είναι, κάθε αρχή και δύσκολη. Πιστεύω στην συνέχεια να πάμε πολύ καλύτερα».

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 17 (17/32 επ), Κανέλλος 7 (5/9 επ, 2 μπλοκ), Φέρελ 3 (3/4 επ), Κλότσκο 6 (5/18 επ, 1 άσσος, 60% υπ- 30% άριστες), Κασαμπαλής 5 (3/4 επ, 2 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ, 17(17/33 επ, 71% υπ - 26% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 80% υπ 40% άριστες), Μάρκου, Κολτσιάκης 2 (2/6 επ, 44% υπ - 22% άριστες), Αντιφάκος, Γαλλιώτος.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 12 (9/21 επ, 3 άσσοι, 43% υπ - 4% άριστες), Βανέγκας 15 (13/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ -36% άριστες), Χαριτωνίδης 1 (0/1 επ, 1 μπλοκ), Στίγγας 18 (10/12 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ), Παλέντζας 17 (16/30 επ, 1 μπλοκ), Τσέλιος 3 (2/3 επ, 1 άσσος) / Κοντοστάθης (λ, 57% υπ - 24% άριστες), Βλαχόπουλος, Χατζόπουλος 7 (7/7 επ).

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής
Α.Ο. Ορεστιάδας - ΠΑΟΚ 0-3 (17-25, 22-25, 21-25)
Ηρακλής - Φοίνικας Σύρου 3-1 (33-31, 25-22, 23-25, 25-23)
Ηρακλής Χαλκίδας - Εθνικός Αλεξ/πολης 1-3 (25-19, 17-25, 15-25, 23-25)
ΑΟΠ Κηφισιάς - Κύζικος Νέας Περάμου 3-1 (25-23, 25-17, 22-25, 25-23)
Παναθηναϊκός - Παναχαϊκή (30/10/2016, 18:00)
Ολυμπιακός - Παμβοχαϊκός (30/10/2016, 19:30)
[post_ads]

ΣΧΟΛΙΑ

Μπορείτε να σχολιάσετε μέσω Facebook ή Blogger (Google) επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα από πάνω

Ακολουθήστε το Alexandroupoli Online
Google News | Facebook | Twitter | Instagram | Linkedin | Pinterest

[ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ]$type=three$count=6$meta=0$snip=0$cate=0$rm=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$show=page$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

Όνομα

Αγγελίες,10,Αγροτικά,606,Αγωγοί,117,Αθλητικά,2045,Αλεξανδρούπολη,8476,Άμυνα,347,Ανακύκλωση,34,ΑΝΕΛ,58,Απεργίες,146,Άρθρα - Απόψεις,3014,Αστυνομικά,486,Αυτοδιοίκηση,3308,Αυτοδιοικητικές Εκλογές,859,Αυτοκίνητο,5,Αφιερώματα,235,Βαλκάνια,31,Βουλευτικές Εκλογές,484,Γελοιογραφίες,6,Γενικά,95,ΔΗΜΑΡ,22,Δημόσια Έργα,57,Δημόσιο,43,Διαδίκτυο,182,Διαμαρτυρίες,89,Διασκέδαση,38,Διδυμότειχο,687,Δράμα,114,Έβρος,18355,Εθελοντισμός,253,Εκδηλώσεις,2529,Εκκλησία,1218,Εκπαίδευση,1482,Ελλάδα,1305,Ελληνισμός,31,Ελληνοτουρκικά,347,Ενέργεια,69,Επιστήμες,13,Επιχειρήσεις,632,Εργασία,23,Εργασιακά,294,Ερευνα αγοράς,11,Ευρωεκλογές,42,Ευρώπη,119,Ζωή και Υγεία,326,Θράκη,750,Ιστορία,228,Καβάλα,191,Καιρός,35,Καταγγελίες,70,Καταναλωτικά,196,ΚΙΝΑΛ,29,ΚΚΕ,576,Κοινωνία,90,Κοινωνική Προσφορά,170,Κόσμος,672,ΛΑΕ,8,ΛΑΟΣ,19,Λήμνος,9,Μειονότητα,24,Μεταναστευτικό,146,Μόδα,8,Μουσική,197,ΝΔ,463,Ξάνθη,213,Οικολογία,340,Οικονομία,586,Ορεστιάδα,1483,Πανταζίδου,165,Παπανικολόπουλος,274,ΠΑΣΟΚ,274,Περιβάλλον,421,Περίεργα,9,Περιφέρεια ΑΜ-Θ,3873,Πολιτική,1472,Πολιτισμός,221,ΠΟΤΑΜΙ,24,Πρόσωπα,80,Προτεινόμενο,8,Πρώτο Θέμα,6140,Ροδόπη,413,Σαμοθράκη,666,Σαρσάκης,42,Σάτιρα,62,Σουφλί,553,Σπίτι,23,Συγκοινωνίες,286,Σύλλογοι,303,Συνέδρια,138,ΣΥΡΙΖΑ,411,Σχολείο,9,Τέχνες,116,Τεχνολογία,52,Τουρισμός,256,Τρίγωνο,61,Τυχερό,53,Υγεία,1090,Φέρες,391,Lifestyle,8,Media,305,Showbiz,19,
UTF-8
Loaded All Posts Δεν βρέθηκαν αναρτήσεις ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε περισσότερα ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΧΕΙΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Να βάζετε τόνους στις λέξεις για καλύτερα αποτελέσματα. Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευ Τρι Τετ Πεμ Παρ Σαβ Ιανουαρίου Φεβρουαρίου Μαρτίου Απριλίου Μαΐου Ιουνίου Ιουλίου Αυγούστου Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου Νοεμβρίου Δεκεμβρίου Ιαν Φεβ Μαρ Απρ Μαϊ Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπ Οκτ Νοε Δεκ μόλις τώρα πριν 1 λεπτό πριν $$1$$ λεπτά πριν 1 ώρα πριν $$1$$ ώρες χθες πριν $$1$$ μέρες πριν $$1$$ εβδομάδες σχολίασε Ακόλουθοι Ακολουθήστε THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Πίνακας Περιεχομένων