Ήττα του Εθνικού στην Πάτρα, νίκη παραμονής η Ορεστιάδα

Δύο πολύτιμους βαθμούς πήρε η Παναχαϊκή νικώντας με 3-2 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στο ντέρμπι των ανατροπών που έγινε στην Πάτρα. Η ομάδα του Έβρου που προετοιμάζεται και για την ευρωπαϊκή δοκιμασία με τη Μπενφίκα

Δύο πολύτιμους βαθμούς πήρε η Παναχαϊκή νικώντας με 3-2 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στο ντέρμπι των ανατροπών που έγινε στην Πάτρα. Η ομάδα του Έβρου που προετοιμάζεται και για την ευρωπαϊκή δοκιμασία με τη Μπενφίκα, προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ αλλά η Παναχαϊκή με κορυφαίο το Νίκο Ρουμελιώτη πήρε τη νίκη.

Οι Πατρινοί έφτασαν τους 16 βαθμούς και προσπέρασαν πάλι τον Άρη που ισοβαθμεί πλέον με τον Ηρακλή με 15 βαθμούς.

Ο Εθνικός βρίσκεται στην 7η θέση και ανέβηκε στους 22 βαθμούς έναν λιγότερο από τον Παμβοχαϊκό.

Στο τέλος του 4ου σετ τραυματίστηκε στο γόνατο ο Γερμανός ακραίος του Εθνικού Κέβιν Φόγιερ μετά από σύγκρουση με τον συμπαίκτη του Σταύρο Κασαμπαλή. Θα υποβληθεί σε εξετάσεις στο ΚΑΤ το πρωί της Κυριακής.

Στο πρώτο σετ, ο Εθνικός ξεκίνησε δυνατά και με το πιεστικό σερβίς των Μιγιαήλοβιτς, Φόγιερ προκάλεσε ζημιά στην υποδοχή των κοκκινόμαυρων και πήρε προβάδισμα από νωρίς. Οι «ακρίτες» προηγήθηκαν με 8-6 και 20-14 για να κατακτήσουν το σετ και να προηγηθούν με 1-0.

Στο 2o σετ η Παναχαϊκή ήταν καλύτερη. Βελτιωμένη στην υποδοχή και με πιο γρήγορη ανάπτυξη ισορρόπησε τον αγώνα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι τα μισά του σετ αλλά Ρουμελιώτης και Βάλτερ έκαναν σερί 4-0 και έβαλαν μπροστά την Παναχαϊκή με 17-13. Οι Πατρινοί πήραν «κεφάλι» στο σκορ με 20-16 για να κατακτήσουν το σετ και να ισοφαρίσουν σε 1-1.

Το τρίτο σετ ήταν υπόθεση πάλι του Εθνικού. Οι Εβρίτες με «όπλο» το καλό σερβίς αλλά και τα υψηλά ποσοστά στην επίθεση πήραν προβάδισμα με 16-14 και στη συνέχεια κατέκτησαν σχετικά εύκολα το σετ για να προηγηθούν με 2-1.

Από το 4ο σετ άρχισε η τελική αντεπίθεση της Παναχαϊκής. Με θέληση και πάθος για τη νίκη, βελτιωμένη υποδοχή, αποτελεσματικό μπλοκ και το Νίκο Ρουμελιώτη να πετάει φωτιές η Παναχαϊκή ξέφυγε με +4 (12-8), 16-12 και 21-17 για να φτάσει στην κατάκτηση του σετ και να ισοφαρίσει σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ έγινε μεγάλη μάχη. Η Παναχαϊκή με καθοριστικά μπλοκ από Τόρρες πήρε μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα με 8-6. Οι Πατρινοί στη συνέχεια προηγήθηκαν με 11-7 όμως ο Εθνικός μείωσε σε 11-9 αλλά οι παίκτες του Λυκούδη ήταν αποφασισμένοι και εκμεταλλευόμενοι και τα λάθη του Εθνικού πήραν το σετ και μαζί τη σπουδαία νίκη με 3-2.

Τα σετ: 3-2 (17-25, 25-21, 17-25, 25-18, 15-10) σε 106΄.

Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 8 άσσους, 56 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού προήλθαν από 8 άσσους, 48 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Γιώργος Λυκούδης δήλωσε: «Δεν ξεκινήσαμε καλά και δεν είχαμε φρεσκάδα στις κινήσεις μας. Είχαμε "αδειάσει" από τα παιχνίδια με τον Ολυμπιακό. Παρόλα αυτά μετά το 1ο σετ μαζέψαμε τα λάθη μας και αποκτήσαμε τακτική και υπομονή στο παιχνίδι μας. Κερδίσαμε εμείς αλλά κερδίζουν και οι ομάδες που επίσης μάχονται για την παραμονή μας οπότε η μάχη θα είναι σκληρή μέχρι το τέλος. Είναι σημαντικό που πήραμε τη νίκη διότι ο Εθνικός είναι πολύ καλή και συγκροτημένη ομάδα. Ο αγώνας κρίθηκε από τη βελτίωση μας στην πίσω ζώνη και στην άμυνα μετά το 1ο σετ».

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης είπε: «Πρώτα απ' όλα θέλω να δω πως είναι ο Φόγιερ που χτύπησε στο γόνατο του. Εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό. Έγινε δυνατός αγώνας αλλά κάναμε πάλι αβίαστα λάθη. Σκορπάμε βαθμούς. Πρέπει να ανασυνταχθούμε διότι την Κυριακή το βράδυ θα αναχωρήσουμε για δύσκολο ταξίδι στην Πορτογαλία».

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Βάλτερ 16 (13/22 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ - 18% άριστες), Λιβαθηνός 3 (2/2 επ, 1 άσσος), Τόρρες 6 (2/9 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 28 (23/46 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 2 (2/5 επ, 40% υπ - 10% άριστες), Βλαχοστάθης 9 (7/12 επ, 2 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 57% υπ - 18% άριστες), Ντονάς 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Χριστιάς, Μαυραγάνης, Βασιλάκος 6 (6/12 επ, 67% υπ - 40% άριστες), Κωστόπουλος 1 (μπλοκ).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Φόγιερ 14 (11/16 επ, 3 μπλοκ, 55% υπ - 10% άριστες), Τουρανγάνιν 4 (1/4 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μιχαήλοβιτς 15 (11/19 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 68% υπ - 15% άριστες), Κασαμπαλής 6 (1/1 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κιόσης 12 (7/8 επ, 5 μπλοκ), Γκιουλέν 20 (16/25 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοΚ) / Δαρίδης (λ, 59% υπ - 12% άριστες), Δαλακούρας Κ. 1 (1/2 επ), Βλαχόπουλος.

Νίκη 8άδας και παραμονής η Ορεστιάδα, 3-0 τον Άρη

Ο A.O. Ορεστιάδας πήρε σημαντικό τρίποντο για την παραμονή του στη Volley League «Πάμε Στοίχημα» στο ντέρμπι «επιβίωσης» με τον Άρη.

Κάνοντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις στην έδρα της η Ορεστιάδα νίκησε με 3-0 σετ τους «κιτρινόμαυρους» που αγωνίστηκαν χωρίς διάθεση και με πολλά προβλήματα. Η Ορεστιάδα πατάει πλέον πιο γερά στην 8άδα, έφτασε τους 20 βαθμούς, ξέφυγε 5 βαθμούς από τον Άρη και έχει και το πλεονέκτημα σε περίπτωση που οι δύο ομάδες ισοβαθμήσουν.

Ο αγώνας είχε ένταση, πάθος και δύο εναλλαγές στο σκορ που έκριναν και την αναμέτρηση.

Στο 1ο σετ ο Άρης ξεκίνησε καλά με προβάδισμα 5-2. Κρατούσε την πρωτοπορία στο σκορ μέχρι το 14-13. Ο Χήρας με πρώτο χρόνο ισοφάρισε, πήγε και στο σερβίς και χάλασε την υποδοχή του Άρη. Η Ορεστιάδα με πόντους από μπλοκ και λάθη του Άρη έκανε συνολικό σερί 8-0, το σκορ εκτινάχθηκε στο 21-14 και πήρε το σετ με 25-17.

Συναρπαστικό αλλά και επεισοδιακό ήταν το 2ο σετ που ξεκίνησε με κόκκινη κάρτα στον Βουκασίνοβιτς κι έτσι ο Άρης πέρασε μπροστά 3-2. Οι κιτρινόμαυροι είχαν τον έλεγχο στο σκορ με 2-3 πόντους και έφτασαν τη μέγιστη διαφορά στο +4 (22-18) δείχνοντας πως είναι ικανοί να ισοφαρίσουν. Ένα φραστικό επεισόδιο του Κυριακίδη με τον Ριζόπουλο κόστισε στον πρώτο την κόκκινη κάρτα (22-19). Ο Μίλιτς που ήταν στη θέση του σερβίς άρχισε να πυροβολεί την υποδοχή του Άρη και με τρεις άσσους ισοφάρισε, ενώ με διπλή μπαλιά στον Χαριτωνίδη έγινε το 23-22. Ο Κυριακίδης ισοφάρισε 23-23 και το σετ τελείωσε με επίθεση του Καρντόσο και μπλοκ του Βουκασίνοβιτς 25-23 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών.

Στο 3ο σετ η Ορεστιάδα με τον αέρα του 2-0 είχε το προβάδισμα και πήρε την πολύτιμη νίκη.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-23, 25-17) σε 76΄.

Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 7 άσσους, 36 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 3 άσσους, 23 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Ο προπονητής της Ορεστιάδας Πλάμεν Κριστόφ δήλωσε: «Εδώ που φτάσαμε σημασία έχουν οι βαθμοί. Είμαι ευχαριστημένος από το πάθος και τη θέληση των παικτών. Κάναμε κάποια λάθη αλλά όταν έπρεπε κάναμε αυτό που έπρεπε».

Ο κεντρικός της Ορεστιάδας Αλέξανδρος Χήρας που ήταν και πρωταγωνιστής στο 1ο σετ είπε: «Με εξαίρεση το 2ο σετ είχαμε ρυθμό και παίξαμε καλά. Ήταν σημαντικό που γυρίσαμε το 2ο σετ. Αυτό μας έδωσε αυτοπεποίθηση να τελειώσουμε τον αγώνα με 3-0. Είναι μία νίκη που μας δίνει, άνεση και αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια ώστε να πετύχουμε το στόχο της 8αδας και φυσικά της παραμονής».

Ο προπονητής του Άρη Γιάννης Μέλκας δήλωσε: «Δεν ήμασταν καλοί σήμερα. Υποπέσαμε σε πολλά λάθη λόγω πίεσης και λόγω εκνευρισμού που προέρχεται από πολλούς παράγοντες. Η Ορεστιάδα μας πίεσε στο σερβίς και δεν είχαμε διάρκεια στην υποδοχή. Τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα μετά και τη νίκη του Ηρακλή. Συνεχίζουμε την προσπάθεια και πάμε να πάρουμε βαθμούς για τη σωτηρία μας».

Α.Ο. ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κριστόφ): Χήρας 6 (4/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αμπουίλα 4 (2/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μίλιτς 12 (4/9 επ, 3 άσσοι, 5 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 11 (8/18 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 60% υπ - 47% άριστες), Ριζόπουλος 8 (7/12 επ, 1 μπλοκ, 71% υπ - 53% άριστες), Καρντόσο 11 (10/29 επ, 1 άσσος) / Κωνσταντινίδης (λ, 71% υπ - 43% άριστες), Σκαρλατίδης, Οικονόμου, Χουσίδης 1 (1/1 επ).

ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 7 (5/23 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 75% υπ - 25% άριστες), Γκιρτζίκης 7 (4/8 επ, 3 μπλοκ), Παπαϊακώβου 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 1 (άσσος), Σωτηρίου 4 (3/9 επ, 1 άσσος, 49% υπ - 40% άριστες), Τζελάτι 9 (8/27 επ, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 60% υπ - 50% άριστες), Κουτσονίκας, Πρώιος, Μήλης, Μούχλιας 1 (1/1 επ, 82% υπ - 36% άριστες).

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής
Ολυμπιακός - Παμβοχαϊκός 3-0 (25-18, 34-32, 25-21)
Ηρακλής - Παναθηναϊκός 3-0 (28-26, 25-22, 32-30)
Α.Ο. Ορεστιάδας - Άρης 3-0 (25-17, 25-23, 25-17)
Παναχαϊκή - Εθνικός Αλεξ/πολης 3-2 (17-25, 25-21, 17-25, 25-18, 15-10)
Φοίνικας Σύρου - Γ.Σ. Λαμία (14/02, 16:30)

ΣΧΟΛΙΑ

Μπορείτε να σχολιάσετε μέσω Facebook ή Blogger (Google) επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα από πάνω

Ακολουθήστε το Alexandroupoli Online
Google News | Facebook | Twitter | Instagram | Linkedin | Pinterest

[ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ]$type=three$count=6$meta=0$snip=0$cate=0$rm=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

[ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ]$type=ticker$show=page$hide=mobile$count=12$cate=0$va=0

Όνομα

Αγγελίες,10,Αγροτικά,606,Αγωγοί,117,Αθλητικά,2045,Αλεξανδρούπολη,8469,Άμυνα,347,Ανακύκλωση,34,ΑΝΕΛ,58,Απεργίες,146,Άρθρα - Απόψεις,3014,Αστυνομικά,486,Αυτοδιοίκηση,3306,Αυτοδιοικητικές Εκλογές,859,Αυτοκίνητο,5,Αφιερώματα,235,Βαλκάνια,31,Βουλευτικές Εκλογές,484,Γελοιογραφίες,6,Γενικά,97,ΔΗΜΑΡ,22,Δημόσια Έργα,57,Δημόσιο,43,Διαδίκτυο,182,Διαμαρτυρίες,89,Διασκέδαση,38,Διδυμότειχο,687,Δράμα,114,Έβρος,18348,Εθελοντισμός,253,Εκδηλώσεις,2525,Εκκλησία,1218,Εκπαίδευση,1481,Ελλάδα,1305,Ελληνισμός,31,Ελληνοτουρκικά,347,Ενέργεια,69,Επιστήμες,13,Επιχειρήσεις,632,Εργασία,23,Εργασιακά,293,Ερευνα αγοράς,11,Ευρωεκλογές,42,Ευρώπη,119,Ζωή και Υγεία,326,Θράκη,750,Ιστορία,228,Καβάλα,191,Καιρός,35,Καταγγελίες,70,Καταναλωτικά,196,ΚΙΝΑΛ,29,ΚΚΕ,576,Κοινωνία,90,Κοινωνική Προσφορά,170,Κόσμος,672,ΛΑΕ,8,ΛΑΟΣ,19,Λήμνος,9,Μειονότητα,24,Μεταναστευτικό,146,Μουσική,197,ΝΔ,463,Ξάνθη,213,Οικολογία,340,Οικονομία,586,Ορεστιάδα,1482,Πανταζίδου,164,Παπανικολόπουλος,274,ΠΑΣΟΚ,274,Περιβάλλον,420,Περίεργα,9,Περιφέρεια ΑΜ-Θ,3872,Πολιτική,1472,Πολιτισμός,221,ΠΟΤΑΜΙ,24,Πρόσωπα,80,Προτεινόμενο,9,Πρώτο Θέμα,6138,Ροδόπη,413,Σαμοθράκη,666,Σαρσάκης,42,Σάτιρα,62,Σουφλί,552,Σπίτι,23,Συγκοινωνίες,286,Σύλλογοι,303,Συνέδρια,138,ΣΥΡΙΖΑ,411,Σχολείο,9,Τέχνες,116,Τεχνολογία,52,Τουρισμός,256,Τρίγωνο,61,Τυχερό,53,Υγεία,1087,Φέρες,390,Lifestyle,8,Media,305,Showbiz,19,
UTF-8
Loaded All Posts Δεν βρέθηκαν αναρτήσεις ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε περισσότερα ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΧΕΙΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Να βάζετε τόνους στις λέξεις για καλύτερα αποτελέσματα. Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευ Τρι Τετ Πεμ Παρ Σαβ Ιανουαρίου Φεβρουαρίου Μαρτίου Απριλίου Μαΐου Ιουνίου Ιουλίου Αυγούστου Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου Νοεμβρίου Δεκεμβρίου Ιαν Φεβ Μαρ Απρ Μαϊ Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπ Οκτ Νοε Δεκ μόλις τώρα πριν 1 λεπτό πριν $$1$$ λεπτά πριν 1 ώρα πριν $$1$$ ώρες χθες πριν $$1$$ μέρες πριν $$1$$ εβδομάδες σχολίασε Ακόλουθοι Ακολουθήστε THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Πίνακας Περιεχομένων